Geografia Polski

<p>Polska ma zróżnicowane ukształtowanie terenu, choć w większości jest krajem nizinnym. Na południu występują tereny górzyste, z najwyższym szczytem Rysy, mającym 2499 metrów n.p.m.  Posuwając się dalej na północ, występują tereny wyżynne, przechodzące w niziny i pomorze - wybrzeże Morza Bałtyckiego. 75 proc. powierzchni kraju zajmują tereny nizinne, o wysokości poniżej 200 m n.p.m., gdzie średnia wysokość terenu wynosi 173 m n.p.m. Niziny obejmują północną i centralną część Polski. Co ciekawe, nasz kraj jest jednym z niewielu państw europejskich, jakie posiadają pojezierza i duże pradoliny.

Pogoda w Polsce

Dzisiaj, 20.4 8°C

Polska ma zróżnicowane ukształtowanie terenu, choć w większości jest krajem nizinnym. Na południu występują tereny górzyste, z najwyższym szczytem Rysy, mającym 2499 metrów n.p.m.  Posuwając się dalej na północ, występują tereny wyżynne, przechodzące w niziny i pomorze - wybrzeże Morza Bałtyckiego. 75 proc. powierzchni kraju zajmują tereny nizinne, o wysokości poniżej 200 m n.p.m., gdzie średnia wysokość terenu wynosi 173 m n.p.m. Niziny obejmują północną i centralną część Polski. Co ciekawe, nasz kraj jest jednym z niewielu państw europejskich, jakie posiadają pojezierza i duże pradoliny.

Teren Polski jest pochyły, z południa ku północnemu zachodowi. Najniższy punkt położony jest na wysokości 1,8 m p.p.m. niedaleko Raczków Elbląskich na Żuławach Wiślanych.

Łączna powierzchnia kraju wynosi 322 57 km2, w tym przeważający  jest obszar lądowy i wynosi 311 888 km2. Morskie wody wewnętrzne zajmują 2005 km2, zaś morze terytorialne - 8682 km2. Najdalej na północ wysuniętym krańcem kraju jest Jastrzębia Góra, w powiecie puckim. Na południe będzie to szczyt Opołonek w powiecie bieszczadzkim. Najdalej na zachód wysuniętym krańcem Polski jest kolano Odry koło Osinowa Dolnego, natomiast na wschód - kolano Bugu we wsi Zosin.

Zdecydowana większość rzek Polski - 99,7 proc., wpada do Morza Bałtyckiego. Znajdujemy się w dorzeczu Wisły i Odry. Jedynie Orawa i Strwiąż spływa do Morza Czarnego, a Dzika Orlica i Izera do Morza Północnego.  Najdłuższą rzeką Polski jest Wisła o długości 1047 km, następne w kolejności to Odra, licząca 854,3 km długości, Warta - 808 km oraz Bug - 772 km. Dysponujemy licznymi jeziorami - jest ich ponad 9 tys. spośród tych, które liczą sobie więcej niż 1 ha powierzchni. Największym z nich jest Jezioro Śniardwy o powierzchni 11 tys. ha. Na dwóch kolejnych miejscach znajduje się jezioro Mamry oraz Łebsko
.
Polska znajduje się w strefie klimatu wilgotnego, kontynentalnego. Jest to klimat przejściowy pomiędzy umiarkowanym oceanicznym na zachodzie, a umiarkowanym kontynentalnym na wschodzie. O przejściowości klimatu Polski decydują ścierające się ze sobą masy powietrza polarno-morskiego i polarno-kontynentalnego. Średnie temperatury w okresie lata wahają się w przedziale od 16 do 20 stopni, a zimą od -6 do 0 stopni Celsjusza. Średnia roczna temperatura powietrza w naszym kraju wynosi 7-9 stopni Celsjusza, z wykluczeniem terenów górskich, gdzie panuje mikroklimat górski.

Najlepiej w celach turystyczno-wypoczynkowym przyjechać do Polski w terminie od czerwca do września, kiedy temperatury powietrza bywają bardzo wysokie, ale opady są wówczas również duże. Najcieplej jest na północno-zachodnich krańcach kraju. 
 
Według podziału fizycznogeograficznego Polska posiada następujące regiony:

  • Pobrzeże Południowobałtyckie,
  • Pojezierze pomorskie,
  • Polska północno-wschodnia,
  • Pojezierza wielkopolskie,
  • Niziny środkowe i wschodnie,
  • Niziny południowo-zachodnie,
  • Sudety,
  • Przedgórze Sudeckie,
  • Wyżyna Lubelska,
  • Wyżyna Śląsko-Krakowska,
  • Wyżyna Małopolska,
  • Wyżyny południowo-wschodnie,
  • Północne Podkarpackie,
  • Karpaty Zachodnie,
  • Karpaty Wschodnie. 

Opinie o miastach w Polsce

5,0
Pogorzelica Sita Żądło
Super miejsce, przystosowane dla rodzin z dziećmi, par i singli. Mnóstwo atrakcji, miejscowość położona wzdłuż pięknej piaszczystej płazy. Bardzo polecamy na urlop wypoczynkowy i rekreacyjny, każdy znajdzie coś dla siebie. Napewno jeszcze wrócimy

Polska na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY