Szklarska Poręba - Przewodnik

<p>Tam gdzie dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze spotykają się ze sobą, znajduje się urokliwie położona miejscowość u stóp Szrenicy - <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/sudety/szklarska-poreba/" target="_blank"><strong>Szklarska Poręba</strong></a>. To jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów górskich w Karkonoszach. Jak można tu spędzać czas podczas <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/" target="_blank">krajowych wakacji</a>?

Pogoda w Szklarskiej Porębie

Dzisiaj, 6.6 16°C

Tam gdzie dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze spotykają się ze sobą, znajduje się urokliwie położona miejscowość u stóp Szrenicy - Szklarska Poręba. To jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów górskich w Karkonoszach. Jak można tu spędzać czas podczas krajowych wakacji?

Skąd nazwa?
Poznając historię Szklarskiej Poręby, od razu wyjaśnia się, skąd wzięła się jej nazwa. Rozwój miejscowości jest nierozerwalnie związany z produkcją szkła - już w XIV wieku funkcjonowała tu pierwsza huta szkła, która do działania potrzebowała ogromnych ilości drewna i minerałów. Dlatego lasy wokół huty były masowo przerzedzane, a na porębach powstawały pastwiska i domostwa.

Na tereny zajęte dziś przez Szklarską Porębę przybywali poszukiwacze skarbów, zwłaszcza Walończycy, którzy mieli nadzieję znaleźć tu kamienie szlachetne, złoto i srebro. Walończykom zawdzięczamy wyrobiska, kopalnie i szyby, a także unikalne zwyczaje, które miejscowa ludność przyjęła jako własne.

Kurort narciarski
Zimą do Szklarskiej Poręby zjeżdżają masowo miłośnicy narciarstwa i innych sportów zimowych. Miasto jest ośrodkiem narciarskim, gdzie organizowane są m.in. imprezy związane z biegami narciarskimi, jak np. Bieg Piastów, który ma tu swoje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń, od 1976 roku.

Lato w Szklarskiej Porębie
Kiedy śnieg stopnieje, Szklarska Poręba nie wyludnia się - miejsce narciarzy zajmują miłośnicy turystyki rowerowej i górskiej. Organizowane są biegi psich zaprzęgów, urządzane turnieje Downhillowe, turnieje skoków rowerowych i do wody, zawody BMX czy też rowerowy maraton.

Za ciekawostkę można uznać fakt, że Szklarska Poręba nierozerwalnie związana jest z radiową Trójką. Już w 1998 roku okrzyknięto ją Zimową Stolicą Radiowej Trójki, a z rokiem 1999 Szklarska Poręba stała się Stolicą Programu Trzeciego Polskiego Radia. W centrum miasta znajduje się Skwer Radiowej Trójki wraz z posągiem Ducha Gór, a także Aleja Trójkowych Gwiazd.

Cudowne krajobrazy i cuda natury w okolicy Szklarskiej Poręby powodują, że to istny raj dla piechurów. Warto zobaczyć między innymi najwyższy wodospad Karkonoszy - Wodospad Kamieńczyka, który znajduje się blisko centrum Szklarskiej Poręby. Wiedzie do niego łatwy, leśny szlak turystyczny.  Za kurtyną wodną wodospadu znajduje się wykuta grota, nazywana Złotą Jamą.

Z samej miejscowości prowadzi wiele szlaków turystycznych, w tym szlak zielony lub czarny do kaskady Szklarki, która spada z progu skalnego z wysokości 13 metrów czy szlak do Czerwonej Jamy - wysokiej na 4 metry jaskini, która jest pozostałością po wydobyciu pegmatytów.

W Szklarskiej Porębie nie zapomina się również o dzieciach i nie brakuje atrakcji dla najmłodszych, m.in. jest to Dinopark i park rozrywki w centrum.


Polska na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY