Kudowa-Zdrój - Przewodnik

<p>W <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/krajowe/" target="_blank">Polsce</a> nie brakuje miast o charakterze uzdrowiskowym, głównie w górach, choć część zlokalizowanych jest nad morzem i w różnych miejscach w całym kraju. Miastem uzdrowiskowym jest <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/krajowe/polska/sudety/kudowa-zdroj/" target="_blank"><strong>Kudowa-Zdrój</strong></a>, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Pogoda w Kudowie-Zdroju

Dzisiaj, 23.5 14°C

W Polsce nie brakuje miast o charakterze uzdrowiskowym, głównie w górach, choć część zlokalizowanych jest nad morzem i w różnych miejscach w całym kraju. Miastem uzdrowiskowym jest Kudowa-Zdrój, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Znakomite warunki klimatyczne
Kudowa-Zdrój znajduje się w dolinie, dokładnie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. W miejscu tym wytworzył się znakomity mikroklimat, który działa dobroczynnie na przybywających do Kudowy-Zdroju kuracjuszy. Położenie nad potokiem Bystra, na południowym stoku górskim spowodowało, że Kudowa ma klimat łagodniejszy od innych, sąsiednich miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej.

Miasto z bogatą historią
Pierwsze wzmianki dotyczące wsi na miejscu dzisiejszej Kudowy-Zdroju pochodzą z XIV wieku - dokładnie z 1354 roku. Była to wieś Lipolitov, którą następnie nazwano Chudobą. W XVII wieku odkryto tu źródła leczniczych wód, a w 1636 roku pojawiły się pierwsze urządzenia kąpielowe, choć dopiero w połowie XIX wieku Kudowa-Zdrój została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne - wówczas w Niemczech.

Zawirowania wojenne spowodowały, że o Kudowę toczył się spór pomiędzy Czechami a Polską. Ostatecznie weszła ona w skład państwa polskiego, a mieszkająca tu ludność wysiedlona została do Niemiec. W 1945 roku Kudowa-Zdrój otrzymała prawa miejskie.

Co zobaczyć w Kudowie-Zdroju?
Główną atrakcją turystyczną Kudowy-Zdroju są jej uzdrowiskowe obiekty. Znajduje się tu park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych. Odzyskał on dawną świetność i XIX-wieczny charakter dzięki pracom restauratorów. Stoi tu efektowny Zameczek i Teatr oraz piękne fontanny. Urodą zadziwia pobliski Ogród Muzyczny z instrumentami w roli pomników.

Będąc w Kudowie-Zdroju warto zobaczyć Kaplicę Czaszek w dzielnicy Czermna. To jedna z trzech w Europie kaplic tego typu. W Kudowie-Zdroju znajdują się ciekawe muzea, m.in. Muzeum Zabawek Bajka czy Muzeum Żaby.
Kudowa-Zdrój odznacza się doskonałymi walorami przyrodniczymi i leczniczymi.

Bliskość granicy z Czechami powoduje, że można wybrać się stąd na zwiedzanie okolicznych, czeskich miejscowości i atrakcji albo pojechać do Kłodzka, by zobaczyć tamtejszą twierdzę.
Poruszając się z Kudowy przez Karłów do pobliskiego Radkowa malowniczą górską trasą Stu Zakrętów, można dotrzeć do Błędnych Skał i Szczeliniec Wielkich, leżących w Parku Narodowym Gór Stołowych.


Polska na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY