Sudety - Przewodnik

<p>Pod względem geograficznym <strong><a href="http://www.travelplanet.pl/wczasy/krajowe/polska/tatry/" target="_blank">Tatry</a></strong> są najwyższym masywem górskim Karpat Zachodnich. Znajdują się na granicy Polski i Słowacji. Mają charakter alpejski. Nie brakuje tu przepięknych widoków, jakie można podziwiać na licznych szlakach w Tatrach. Jakie atrakcje czekają tam na nas?

Pogoda w Sudetach

Dzisiaj, 22.5 13°C

Pod względem geograficznym Tatry są najwyższym masywem górskim Karpat Zachodnich. Znajdują się na granicy Polski i Słowacji. Mają charakter alpejski. Nie brakuje tu przepięknych widoków, jakie można podziwiać na licznych szlakach w Tatrach. Jakie atrakcje czekają tam na nas?

Podział Tatr
W granicach Polski znajdują się Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Te pierwsze są zbudowane z wapieni przepuszczających wodę, dlatego zachodzące tu przez setki lat procesy krasowe pozwalają na podziwianie przepięknych jaskiń. Atutem Tatr Zachodnich są rozległe doliny, stwarzające świetne warunki do wycieczek pieszych całą rodziną. Na wiosnę obowiązkowo trzeba wybrać się do Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej, gdzie można podziwiać fenomen, jakim są zapierające dech w piersiach widoki na dywan krokusów. Na takich wycieczkach poradzą sobie nawet mniej wprawni turyści.

Tatry Wysokie to z kolei pasmo górskie przeznaczone dla doświadczonych, wytrawnych turystów wysokogórskich. Przepiękne widoki na Morskie Oko czy Czarny Staw mogą ucieszyć każdego - trasa do Morskiego Oka charakteryzuje się niskim stopniem trudności, dlatego na wycieczkę w to cudowne miejsce mogą wybrać się nawet rodziny z dziećmi. Z Morskiego Oka można podziwiać bez potrzeby wspinaczki wysokogórskiej wspaniałą panoramę Tatr Wysokich z bliska.

Najwyższym szczytem Polski i całych Tatr po naszej stronie są Rysy. Góra wznosi się na wysokość 2499 m n.p.m.. Można ją podziwiać z poziomu Morskiego Oka, mając poczucie jej majestatu. To właśnie ze schroniska na Morskim Oku wyruszają wyprawy wspinaczy chcących zaatakować ten szczyt. Można też zdobywać Rysy od strony słowackiej.

Dla osób, które nie są przygotowane na trudy wyprawy na Rysy, pozostają nie mniej popularne szczyty. Dla profesjonalnych wspinaczy alpejskich może to być osławiona Orla Perć - najtrudniejszy w Tatrach czerwony szlak prowadzący przez dwutysięczniki - Przełęcz Zawrat, Granaty i Kozi Wierch.

Mniejszą skalą trudności charakteryzuje się Kasprowy Wierch o wysokości 1987 m n.p.m., zwłaszcza, że można na niego wjechać koleją kabinową. Dobrym pomysłem jest wjazd na Kasprowy i udanie się stamtąd na Giewont - niekwestionowany symbol Tatr wznoszący się nad Zakopanem, nazywany „Śpiącym Rycerzem”. To właśnie ta miejscowość jest centrum życia turystycznego w Tatrach. Turyści mogą zatrzymać się w innych, okolicznych miejscowościach turystycznych w Tatrach - w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie znajdują się kompleksy termalne, albo w Białym Dunajcu i Poroninie. Najwięcej doskonałych hoteli i atrakcji turystycznych zapewnia niezmiennie Zakopane, ze słynnymi Krupówkami

Jaskinie w Tatrach
Jedną z atrakcji w Tatrach są jaskinie, w tym Jaskinia Mylna, Jaskinia Mroźna czy Jaskinia Naciekowa. Jaskinia Mroźna została odkryta w 1934 roku. Znajduje się w Dolinie Kościeliskiej i jest udostępniona dla zwiedzających w okresie od początku maja do końca października. Ma sztuczne oświetlenie, jako jedyna z jaskiń w Tatrach. Szlak do Jaskini Mroźnej zaczyna się przy drewnianym pomoście, obok Lodowego Źródła.

Najciekawszą jaskinią w Tatrach, otwartą dla zwiedzających, jest Jaskinia Mylna położona w Dolinie Kościeliskiej. Można ją zwiedzać bez przewodnika. Znajduje się na wysokości 1098 m n.p.m. i składa się z wielu odnóg i komór, dlatego nie trudno się w niej zgubić. Można tu krążyć po około 300 m korytarzy, choć cała jaskinia ma ich prawie 1300 m.
Także i w tej samej dolinie znajdziemy Smoczą Jamę, znajdującą się w Tatrach Zachodnich, na wysokości 1100 m n.p.m. Ma 36 m długości, a trasa jest częściowo zabezpieczona łańcuchami.

Malownicze jeziora Tatr
Wiosną czy latem dobrym rozwiązaniem na zapewnienie atrakcji w górach są wycieczki do jezior w Tatrach Wysokich. Szczególnie piękne są przy tym Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami czy Wielki Staw - wszystkie w słynnej, tatrzańskiej Dolinie Pięciu Stawów. Przyciągają one turystów malowniczymi pejzażami. Najczęściej odwiedzane jest Morskie Oko, ale jeśli tylko jesteśmy sprawni fizycznie, warto wybrać się i do innych jezior tatrzańskich - naprawdę jest co podziwiać!

Wodospady
Będąc zakochanym w tatrzańskich jeziorach, koniecznie trzeba zobaczyć również tutejsze wodospady. Sprawiają one, że człowiek może wpatrywać się w spadającą wodę przez długi czas, jak zaczarowany. Ciąg kaskad w Tatrach tworzą m.in. słynne Wodogrzmoty Mickiewicza znajdujące się w Dolinie Roztoki czy Siklawa - najwyższy z polskich wodospadów, położony na pograniczu Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów Polskich.


Polska na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY