Historia Polski

<p>Historia Polski sięga czasów, kiedy to na terytorium dzisiejszego kraju osiedlało się plemię Polan. Prawdopodobnie w drugiej połowie IX wieku ród Piastów zaczął władać Polanami, a pierwszym ośrodkiem państwa było Gniezno. Za pierwszego króla Polski uważany jest Mieszko, który objął władzę przed 963 rokiem i panował do 992. Ożenił się w 965 roku z córką księcia Czech, Bolesława I Srogiego - Dobrawą, a w 966 roku przyjął za jego pośrednictwem chrzest. Wspomniana data jest przez historyków postrzegana jako „Chrzest Polski”, narzucający religię chrześcijańską Polanom.

Pogoda w Polsce

Dzisiaj, 19.4 10°C

Historia Polski sięga czasów, kiedy to na terytorium dzisiejszego kraju osiedlało się plemię Polan. Prawdopodobnie w drugiej połowie IX wieku ród Piastów zaczął władać Polanami, a pierwszym ośrodkiem państwa było Gniezno. Za pierwszego króla Polski uważany jest Mieszko, który objął władzę przed 963 rokiem i panował do 992. Ożenił się w 965 roku z córką księcia Czech, Bolesława I Srogiego - Dobrawą, a w 966 roku przyjął za jego pośrednictwem chrzest. Wspomniana data jest przez historyków postrzegana jako „Chrzest Polski”, narzucający religię chrześcijańską Polanom.

Po Mieszku I panował jego syn, Bolesław Chrobry, który w 1025 roku zaczął być tytułowany królem. Wcześniej, w 1000 roku zorganizował zjazd w Gnieźnie, na którym podjęto decyzję o utworzeniu metropolii gnieźnieńskiej oraz diecezji w Krakowie, Wrocławiu i w Kołobrzegu.

Kolejnym królem był Bolesław III Krzywousty, który podjął brzemienną w skutkach decyzję, dzieląc ziemie Polski pomiędzy swoich synów. W ten sposób zapoczątkowano niemalże 200-letnie rozbicie dzielnicowe naszego kraju. Dopiero w XIII wieku Henryk I Brodaty i Henryk II Pobożny zjednoczyli Śląsk i Małopolskę, ale ich państwo rozpadło się. Zjednoczenia Wielkopolski i Małopolski dokonał Władysław Łokietek, który był koronowany na króla Polski w 1320 roku.

Syn Władysława Łokietka, Kazimierz III Wielki rządził Polską mądrze, zawierając kompromisowe sojusze i odbudowując ją. Liczne reformy wewnętrzne pozwoliły na umocnienie pozycji Polski także na arenie międzynarodowej. Po jego śmierci nie pozostał potomek, który mógłby kontynuować dynastię Piastów, jako władców Polski. Dlatego w 1370 roku tron przejął Ludwik Węgierski z dynastii Andegawenów, a w 1374 rozwijająca się za jego rządów szlachta, zyskała pierwszy przywilej generalny w Koszycach. Od 1382 roku liczony jest okres bezkrólewia w Polsce, który trwał do 16 października 1384 roku, kiedy królową została córka Ludwika - Jadwiga Andegaweńska. Wyszła ona za mąż za księcia litewskiego Władysława Jagiełłę. Był on koronowany na króla Polski 4 marca 1386 roku, co zapoczątkowało panowanie dynastii Jagiellonów w naszym kraju.

Od 1386 roku Polska i Litwa miały zawartą unię dynastyczną, z Wielkim Księstwem Litewskim. W 1410 roku miała miejsce znamienna bitwa pod Grunwaldem z wojskami zakonu krzyżackiego, gdzie wspólne siły polsko-litewskie odniosły zwycięstwo. Po wojnie trzynastoletniej Krzyżacy stali się wasalem Polski i powróciło w jej granice Pomorze Gdańskie oraz Powiśle i Warmia. W 1569 roku Polska i Litwa zawarły unię realną, a nowopowstałe państwo przyjęło nazwę Rzeczpospolita Obojga Narodów. Od tego momentu każdy król Polski automatycznie zostawał władcą Litwy.

Po bezpotomnej śmierci ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta II Augusta, w 1573 roku wprowadzono wolną elekcję w Rzeczypospolitej. Był to złoty wiek Polski, kiedy Rzeczpospolita znacznie powiększyła swoje terytorium i stała się największym państwem w Europie. W 1610 roku, 4 lipca wojska polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego, zajęły Moskwę.

W XVII wieku Rzeczpospolita walczyła ze Szwecją i Rosją, a także z imperium osmańskim, które zostało rozbite w bitwie pod Wiedniem 12 września 1683 roku przez wojska polskie pod dowództwem Jana III Sobieskiego. Ostatnim królem Polski był Stanisław August Poniatowski, który w 1773 roku powołał Komisję Edukacji Narodowej. W 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił 3 maja Konstytucję.

Ważnym punktem w historii Rzeczypospolitej był I rozbiór w latach 1772-1795, kiedy to jej ziemie zostały podzielone pomiędzy zaborców: Prusy, Rosję i Austrię. Kolejno w 1793 i 1795 roku miał miejsce II i III rozbiór Polski.  W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i stała się II Rzeczpospolitą, po 123 latach niewoli. Władzę wojskową w Warszawie objął wówczas 11 listopada gen. Józef Piłsudski.

Polska odegrała ważną rolę w II wojnie światowej. W 1939 roku została zaatakowana przez III Rzeszę Niemiecką i ZSRR oraz podzielona pomiędzy nimi, Litwę Kowieńską i Słowację. Był to powód wybuchu II wojny światowej w Europie.
Władzę komunistyczną obalono w Polsce w wyniku Jesieni Ludów, a później wprowadzono ustrój demokracji. Tak powstała III Rzeczpospolita. Polska przystąpiła w 1999 roku do NATO (Paktu Północnoatlantyckiego), a 1 maja 2004 roku stała się członkiem Unii Europejskiej. 
 


Opinie o miastach w Polsce

4,0
Kołobrzeg Prada
Super,wiele atrakcji

Polska na skróty

Oferty: