Kultura Polski

<p>Polska może pochwalić się ponad 1000-letnią kulturą i tradycjami, które są pielęgnowane przez kolejne pokolenia. Można w nich odkryć wpływy słowiańskie, rosyjskie, niemieckie, a także pochodzące z Włoch, Europy Wschodniej, a nawet z Bliskiego Wschodu. Od czasu przyjęcia chrztu przez Polskę, tj. od 966 roku, umacnia się pozycja religii rzymskokatolickiej. Zdecydowana większość Polaków to katolicy.

Pogoda w Polsce

Dzisiaj, 26.4 15°C

Polska może pochwalić się ponad 1000-letnią kulturą i tradycjami, które są pielęgnowane przez kolejne pokolenia. Można w nich odkryć wpływy słowiańskie, rosyjskie, niemieckie, a także pochodzące z Włoch, Europy Wschodniej, a nawet z Bliskiego Wschodu. Od czasu przyjęcia chrztu przez Polskę, tj. od 966 roku, umacnia się pozycja religii rzymskokatolickiej. Zdecydowana większość Polaków to katolicy.

Naród Polski lubi świętować i ma ku temu wiele okazji. Jesteśmy mocno przywiązani do tradycji i chętnie podtrzymujemy dawne obyczaje. Związek z tradycją Polacy najmocniej odczuwają w czasie obchodów największych świąt, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych czy Boże Ciało.

Polacy obchodzą szereg uroczystości państwowych, m.in. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 1918 roku. 1 maja świętowane jest Święto Pracy, a 3 maja święto konstytucji, na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku pierwszej polskiej ustawy zasadniczej.

W naszym kraju obchodzi się poza tym:

  • Dzień Babci - 21 stycznia,
  • Dzień Dziadka - 22 stycznia,
  • Dzień Kobiet - 8 marca,
  • Dzień Matki - 26 maja,
  • Dzień Dziecka - 1 czerwca,
  • Dzień Ojca - 23 czerwca,
  • Dzień Chłopaka - 30 września.

Okazją do świętowania są też tzw. Andrzejki, ostatnia szansa na zabawę przed Adwentem, kiedy zwyczajowo wróży się na nadchodzący rok. Najpopularniejsze są przy tym wróżby z gorącego wosku. Okresem zabaw jest Karnawał, kiedy organizowane są bale, maskarady i inne zabawy. Jego bieg rozpoczyna Święto Trzech Króli 6 stycznia, a kończy Środa Popielcowa.

Dla Polaków ogromne znaczenie mają Święta Bożego Narodzenia, obchodzone 24-26 grudnia. Z tej okazji ubiera się choinkę, przygotowuje postną wieczerzę wigilijną z 12 potraw, wkłada siano pod obrus i pozostawia jedno wolne miejsce przy stole dla niezapowiedzianego gościa. Kolejnym świętem kościelnym ważnym z perspektywy polskiej kultury i tradycji, jest Wielkanoc. Wiąże się ona z Wielkim Tygodniem - czasem przemyśleń i postu, ze święceniem pisanek - malowanych jajek w kościele w Wielką Sobotę, przeżywaniem Zmartwychwstania Pańskiego oraz Śmigusem-Dyngusem w II dzień świąt.

Polska może poszczycić się bogatymi zbiorami literatur, malarstwa i innych przejawów sztuki, które gromadzone były przez kolejne stulecia. To między innymi teksty Sienkiewicza, Kochanowskiego, Reja, Krasickiego, Krasińskiego, Bolesława Prusa, czy Orzeszkowej. Wśród malarzy ważne miejsca w naszej historii kultury zajmuje Jan Matejko, czy Malczewski.

Polski naród pielęgnuje pamięć o wielkich bohaterach narodowych, chętnie przyjmuje postawę patriotyczną i nie wstydzi się swojego pochodzenia. Polacy są dumni ze swojego dziedzictwa pozostawionego im przez przodków. 


Opinie o miastach w Polsce

4,6
Kazimierz Dolny Katarzyna
Super miejsce, pełne magii i romantyzmu. Idealnie nadaje się na romantyczny weekend we dwoje. Warto wybierać hotel z parkingiem w opcji, ponieważ zabudowa miasta jest bardzo mało przyjazna do poruszania się autem. Serdecznie polecam

Polska na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY