Litwa - Przewodnik

<p>Za wschodnią granicą Polski znajduje się kraj bardzo nam bliski pod względem kulturowym i historycznym. To <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/litwa/" target="_blank"><strong>Litwa</strong></a>, która w pewnym okresie historycznym tworzyła wraz z Koroną Królestwa Polskiego Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Nawet Adam Mickiewicz w Inwokacji do „Pana Tadeusza”, polskiej epopei narodowej pisał: „Litwo! Ojczyzno moja!”. Jak wygląda współczesna Litwa? Czym przyciąga do siebie turystów?

Pogoda na Litwie

Dzisiaj, 18.4 11°C

Za wschodnią granicą Polski znajduje się kraj bardzo nam bliski pod względem kulturowym i historycznym. To Litwa, która w pewnym okresie historycznym tworzyła wraz z Koroną Królestwa Polskiego Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Nawet Adam Mickiewicz w Inwokacji do „Pana Tadeusza”, polskiej epopei narodowej pisał: „Litwo! Ojczyzno moja!”. Jak wygląda współczesna Litwa? Czym przyciąga do siebie turystów?

Opis kraju
Litwa, a właściwie Republika Litewska, to państwo europejskie, zaliczane do grona krajów bałtyckich. Jest członkiem zarówno NATO, jak i Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu z Rosją, od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, a od północy z Łotwą. Początki państwowości Litwy sięgają 1009 roku, ale właściwe państwo litewskie powstało dopiero w XIII wieku. Daje to jednak wielowiekową historię, z której Litwa może być dumna. Stolicą kraju jest Wilno, będące jednocześnie największym miastem. Mniejsze miejscowości w kraju to Kowno, Kłajpeda, Szawle czy Poniewież.

Wilno perełką turystyczną Litwy
Zdecydowanie najwięcej turystów odwiedza Litwę tylko po to, aby zobaczyć Wilno z jego cudownymi zabytkami. Niegdyś było to jedno z dziesięciu największych miast w Europie. Położone u zbiegu Wilii i Wilenki miasto jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych miast Europy Wschodniej. Zyskało przydomek „Jerozolimy północy”. W murach Wilna schronienie znaleźli bowiem przedstawiciele wielu różnych narodowości.

Wizytówką miasta i jego największym zabytkiem jest Świątynia św. Anny. Została ona wybudowana w XVI wieku i jest przykładem ceglanego gotyku. Inne ważne zabytki stolicy Litwy to klasycystyczna fasada katedralna, barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu czy też starówka wileńska, nazywana barokowym arcydziełem. W całej architekturze miasta wyraźnie widoczne są autentyczne budowle, w których można zauważyć cechy różnych stylów architektonicznych: gotyku, renesansu i klasycyzmu.

Każdy Polak przybywający do Wilna powinien zobaczyć Wileńską Ostrą Bramę, czyli jedyną zachowaną bramę dawnych fortyfikacji miejskich. Kaplica Ostrobramska, jaka się tu znajduje, słynie z cudownego obrazu Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia. Zaliczana jest też do sieci Sanktuariów Maryjnych Europy.

Pozostałe atrakcje na Litwie
Listwa to oczywiście nie tylko Wilno. Będąc w tym kraju, na pewno warto wybrać się do Trok nad jeziorem Galwe. To tutaj przetrwały do czasów współczesnych dawne zabudowania z epoki średniowiecza. Między innymi to zamek na wyspie z wieżami, który stał tu jeszcze za czasów świetności państwa litewskiego. Oprócz zamku na wyspie w Trokach znajduje się też zamek na półwyspie.

Na Litwie nie brakuje też przepięknych krajobrazów. Warto je podziwiać na Mierzei Kurońskiej, gdzie długi i wąski pas półwyspu obmywany przez Morze Bałtyckie i Zalew Kuroński stworzył miejsce absolutnie urzekające.  Mierzeja Kurońska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO jako jeden z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych krajobrazów Europy.


Opinie o miastach na Litwie

5,0
Druskieniki Karol
Bardzo piękne i czyste miasto. Chętnie powrócimy tam ponownie.

Litwa na skróty

Miejsca:
Oferty: