Litwa

Dla Polaków Litwa jest krajem szczególnie bliskim z uwagi na względy historyczne. Niegdyś istniała bowiem Rzeczpospolita Obojga Narodów, a wieszcz Adam Mickiewicz pisał w inwokacji do Pana Tadeusza: „Litwo, Ojczyzno moja!”. Warto wiedzieć, jakie atrakcje oferuje Litwa turystom.

Najlepiej ocenione hotele na Litwie

Algirdas

Algirdas

Ocena: 3/5

Litwa

od 2 169 za osobę

Litwa – wycieczka

Litwa jest niedocenianym kierunkiem turystycznym w Europie Wschodniej. Sąsiad Polski ma jednak wiele do zaoferowania turystom w różnym wieku. Warto udać się tam z wizytą choćby na krótką wycieczkę, nie tylko do Wilna, Kowna czy Troków, ale również nad morze. Wycieczkę można zorganizować własnym samochodem, autobusem, ale również transportem lotniczym.

Litwa – atrakcje

Jakie atrakcje oferuje Litwa? Zabytki, przepiękne zielone krajobrazy, ale i ciekawe wybrzeże, o czym turyści często po prostu zapominają. Litwa to nie tylko Wilno, choć rzeczywiście nagromadzenie atrakcji turystycznych w tym mieście jest imponujące. Stolica jest różnorodnym miastem, gdzie można odkryć zabytkową architekturę, ciekawe zakątki i ulice ozdobione muralami. W Trokach z kolei główną atrakcją jest tamtejszy zamek, ale na uwagę zasługuje plemię tureckich mieszkańców – Karaimów, które się tu osiedliło. Dla rodzin z dziećmi atrakcją będzie Muzeum Pieniędzy w Wilnie, gdzie można nawet wybić własną monetę.

Litwa – atrakcje przyrodnicze

Przyrodniczą atrakcją kraju jest Półwysep Kuroński wraz ze swoją mierzeją. Ten wąski pas lądu obmywany jest z dwóch stron przez wody Morza Bałtyckiego i Zalewu Kurońskiego. Znajdują się tu piaszczyste plaże, ruchome wydmy i dzika przyroda na wyciągnięcie ręki. Na półwyspie jest także malownicza Laguna Kurońska.

Litwa – co warto zobaczyć?

Do miejsc wartych zobaczenia zaliczyć należy stolicę kraju – Wilno, ale i zamek w Trokach, Kowno czy skansen w Rumszyszkach. Każde z tych miejsc jest zupełnie inne, unikatowe i pozwala na lepsze poznanie historii i kultury litewskiej.

Zwiedzanie Wilna zwyczajowo turyści rozpoczynają od Ostrej Bramy, która jest jedną z nielicznych pozostałości po dawnych murach obronnych miasta. Popularnością cieszą się piesze wycieczki po Wilnie śladami Adama Mickiewicza. W programie zwiedzania powinien znaleźć się cmentarz na Rossie z grobem rodziny Juliusza Słowackiego.

W Trokach koniecznie trzeba zwiedzić XIV-wieczny zamek wybudowany na wyspie na jeziorze Galwe. W Kownie z kolei można zobaczyć piękne Stare Miasto z ratuszem oraz Dom Perkuna.

Odwiedzając skansen w Rumszyszkach, można zobaczyć, jak niegdyś wyglądała prawdziwa litewska wieś i jak się zmieniała na przestrzeni kolejnych wieków.

Z kolei na wypoczynek można wybrać się do Druskienik nad Niemnem, czyli największego uzdrowiska na Litwie.

Co warto kupić na Litwie?

Z pobytu można przywieźć tradycyjne Kaziukowe palmy, wyroby ze skóry lub wikliny czy srebrne ozdoby z bursztynu. Można zdecydować się na ubrania z lnu, serwety czy wyroby z ceramiki.

Litwa – plaże

Wypoczynek nad morzem będzie wspaniale spędzonym czasem, zwłaszcza jeśli turysta ceni sobie ciszę i spokój. Plaże litewskie są piękne, piaszczyste, a przy tym niezatłoczone. Najbardziej znane są te w Połądze i Kłajpedzie.

Na co uważać na Litwie?

Warto uważać na ograniczenia prędkości na drogach, ceny w restauracjach, ale też pamiętać, że alkohol w sklepach sprzedawany jest tylko do godziny 20 lub 22.

Litwa – wycieczki fakultatywne na Litwie

Podczas wczasów można realizować ciekawe wycieczki. Niezależnie od tego, czy będą one wynikiem samodzielnej organizacji, czy skorzystania z oferty biura podróży, pozwolą na lepsze poznanie Litwy. Można wybrać:

 • Wycieczkę do Wilna – w programie znajduje się wileńska Starówka, taras widokowy Subaciaus, rzeka Neris, słynny plac Katedralny czy dzielnica Zverynas.
 • Wycieczkę do Troków – do przepięknego miasta Troki, położonego nad urokliwym jeziorem. Podczas podróży można dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat Karaimów, czyli grupy etnicznej, która osiedliła się właśnie w Trokach. W programie zwiedzania jest zamek na wyspie, ruiny zamku na półwyspie czy też stare miasto.
 • Wycieczkę na Górę Krzyży – jednej z największych atrakcji turystycznych na Litwie.

Hotele na Litwie

Nad morzem, w Wilnie, a może w innym litewskim mieście? W zależności od planów wakacyjnych da się znaleźć inny, odpowiadający turystom hotel na Litwie. W Wilnie można skorzystać z oferty 4-gwiazdkowego obiektu Amberton, który dysponuje basenami krytymi i otwartymi czy z 4-gwiazdkowego hotelu Congress, który z kolei ma własny parking, przechowalnię rowerów czy Business Center. Idealnie nawet na dłuższy wypoczynek nadaje się 5-gwiazdkowy hotel Vilnius Grand Resort położony nad jeziorem, w odległości około 20 minut drogi od centrum Wilna.

Wakacje z dziećmi na Litwie

W niektórych hotelach dzieci mają zapewnione specjalne udogodnienia. Dlatego planując wyjazd z rodziną, turysta powinien zwrócić uwagę na oferty wakacyjne na Litwie, które w szczególności spełniają oczekiwania najmłodszych gości. W obiektach znaleźć można wysokie krzesełka do karmienia dla dzieci, menu dziecięce na życzenie czy place zabaw i baseny.

Oferty cenowe – Litwa

Decydując się na dojazd własny na urlop na Litwie, można wynająć na 7 nocy pokój w 4-gwiazdkowym hotelu bez wyżywienia w środku wakacji w cenie od 500 zł od osoby. Wybierając z kolei 3-gwiazdkowy obiekt ze śniadaniem pod koniec sierpnia, za 8-dniowy pobyt z dojazdem własnym trzeba zapłacić od około 1 000 zł. Oferta na 6 nocy na Litwie ze śniadaniem i przelotem w cenie kosztuje od około 1900 zł. Warto zwrócić również uwagę na oferty all inclusive na Litwie i znaleźć ciekawą propozycję wyjazdu ze wszystkim w cenie.

Uwaga: powyższe ceny są orientacyjne.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny - Litwa

Przed wyjazdem za granicę dobrze jest uzupełnić informacje o kraju, do którego wybiera się turysta. Pomocny w tym przypadku okazać się może nasz miniprzewodnik po Litwie.

Ile trwa lot na Litwę?

Lot z lotniska w Warszawie na lotnisko w Wilnie trwa niespełna 1 godzinę.
Jaka waluta obowiązuje na Litwie?

Na Litwie obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać na Litwie?

W sklepach i supermarketach można spodziewać się takich cen jak:

 • winogrono zielone 1 kg – 1,29 euro,
 • mozzarella 125 g – 1,78 euro,
 • woda mineralna 2 l – 0,45 euro,
 • banany 1 kg – 0,79 euro,
 • ketchup Heinz 875 g – 2,99 euro.

Jaki transport wybrać na Litwie?

Na przykład w Wilnie można poruszać się pieszo lub rowerem, z uwagi na stosunkowo niewielki teren zajmowany przez litewską stolicę. Warto oczywiście skorzystać z komunikacji publicznej, autobusowej i tramwajowej. Natomiast na dłuższych trasach sprawdzą się połączenia autobusowe i kolejowe.

Co oferuje lokalna kuchnia na Litwie?

Wśród dań tradycyjnej kuchni litewskiej wymienić należy:

 • Chłodnik – zupa np. z ogórków świeżych z jogurtem, na zimno.
 • Cepeliny – kluski z mięsem.
 • Wędzone uszy i kopyta świni.

Litwa pogoda

Najładniejsza i najcieplejsza pogoda panuje w wakacyjnych miesiącach. Średnia temperatura powietrza na Litwie w lipcu wynosi 22 stopnie Celsjusza. Wiosną z kolei występują okresowe opady deszczu, ale przed sezonem letnim w takich ośrodkach turystycznych jak Wilno, Kowno czy Troki jest mniej turystów niż w wakacje.

Przydatne informacje