Asuan - Przewodnik

<strong>Asuan</strong> - najdalej na południe wysunięte miasto Egiptu (150 tys. mieszkańców) i starożytne miasto graniczne - odznacza się przepięknym położeniem. W miejscowości tej pustynie dochodzą do rzeki, obejmując jej iskrzące się błękitne wody gładkimi bursztynowymi piaskami i wyłaniającymi się z nich granitowymi urwiskami.

Pogoda w Asuanie

Dzisiaj, 13.12 27°C
Asuan - najdalej na południe wysunięte miasto Egiptu (150 tys. mieszkańców) i starożytne miasto graniczne - odznacza się przepięknym położeniem. W miejscowości tej pustynie dochodzą do rzeki, obejmując jej iskrzące się błękitne wody gładkimi bursztynowymi piaskami i wyłaniającymi się z nich granitowymi urwiskami. Feluki z łacińskim żaglem prześlizgują się obok starożytnych ruin i olbrzymich skał wyspy Elefantyny, a palmy i krzewy tropikalne łagodzą kontury wysp i nabrzeży, dopóki intensywny błękit nieba nie zniknie przed zmierzchem. Atmosfera miasta jest wręcz namacalnie afrykańska. Jego nubijscy mieszkańcy są zwinniejsi w ruchach i ciemniejsi niż Sa‘idi, mają też inny gust i zwyczaje. Choć asuańskie zabytki przegrywają w konkurencji z Luksorem, miasto jest punktem wypadowym dla wycieczek do świątyń w File i Kalabszy, w pobliżu tam za I kataraktą, oraz świątyni w Abu Simbel, daleko na południu. Można także wyruszać stąd na jednodniowe wypady na targ wielbłądów w Daraw, do Kom Ombo, Esna i Edfu - najważniejszych świątyń między Asuanem a Luksorem.

Klasyczną i powszechną atrakcją turystyczną jest podróż w górę rzeki feluką (tak czynili podróżnicy od tysięcy lat) - nie sposób nie ulec urokowi atmosfery i krajobrazów Nilu - lub luksusowym statkiem wycieczkowym - jak czynią turyści od XIX w. Asuan tak bardzo sprzyja wypoczynkowi, że można spokojnie spędzić w nim cały tydzień, spacerując i nigdzie konkretnie się nie wybierając. Krajobraz turystyczny jest prawie taki sam jak w Luksorze.

Egipt na skróty