Piramidy w Gizie - Przewodnik

W czasach panowania faraonów <strong>Giza</strong> leżała przy drodze z Heliopolis do Memfis. Przypuszczalnie mieszkały tu ekipy specjalistów od budowy piramid. W czasach ekspansji chrześcijaństwa, a jednocześnie upadku Memfis, Giza przeżywała okres rozkwitu dzięki sąsiedztwu Babilonu, miasta-fortecy po drugiej stronie rzeki. Kolejnym impulsem do dalszego rozwoju stało się ponowne udrożnienie przez Amra starożytnego kanału z delty do Morza Czerwonego.

Pogoda w Piramidach w Gizie

Dzisiaj, 14.12 21°C
W czasach panowania faraonów Giza leżała przy drodze z Heliopolis do Memfis. Przypuszczalnie mieszkały tu ekipy specjalistów od budowy piramid. W czasach ekspansji chrześcijaństwa, a jednocześnie upadku Memfis, Giza przeżywała okres rozkwitu dzięki sąsiedztwu Babilonu, miasta-fortecy po drugiej stronie rzeki. Kolejnym impulsem do dalszego rozwoju stało się ponowne udrożnienie przez Amra starożytnego kanału z delty do Morza Czerwonego. Apogeum świetności Gizy przypada na panowanie Saladyna. W tym okresie na niedzielne targi przybywały ogromne tłumy ludzi. Mauretański podróżnik Ibn Dżubajr napisał, że Giza jest "wielkim miastem o dużym znaczeniu, z pięknymi budowlami". Giza jednak regularnie cierpiała z powodu wylewów Nilu, co w końcu doprowadziło do stagnacji. Miasto ponownie stało się modne dopiero w latach 60. XIX w., podczas rządów kedywa Ismaila, po poprowadzeniu Pyramids Road, osuszeniu bagien i zbudowaniu pałacu. Do czasów Nasera rozrastało się właściwie bez ograniczeń.

Liczba jego mieszkańców przekroczyła milion, a po zbudowaniu licznych kamienic z nędznymi mieszkaniami, tandetnych klubów nocnych i estakad miasto wchłonęło zaniedbane wioski i wkroczyło na dawne tereny uprawne i pustynię, sięgając płaskowyżu Giza przed piramidami.

Dla milionów ludzi w słowie piramidy mieści się cały starożytny Egipt: żadne inne budowle świata nie są tak jednoznacznie i natychmiast rozpoznawalne. Stosunkowo niewielu przybyszów zdaje sobie sprawę, że na 70 km pustyni stoi aż 97 piramid, od okolic Kairu aż po granice Fajum. Cała masa teorii, hipotez i kontrhipotez o genezie piramid oddaje atmosferę otaczającej je tajemnicy.

Większość turystów zadowala się odwiedzeniem wielkich piramid w Gizie oraz części niszczejącej nekropoli w Saqqara, obu łatwo dostępnych z Kairu (wycieczki do Saqqara często obejmują zwiedzanie ruin starożytnego Memfis). Tylko nieliczni decydują się na wypad przez piaski pustyni do Abu Sir czy zwiedzanie kompleksu piramid Dahszur.

Jeszcze bardziej na południe znajduje się tzw. zawalona piramida w Majdum oraz mniejsze piramidy z okresu Średniego Państwa w Hawarze, al-Liszt i Lahun, do których łatwiej dotrzeć z Fajum. Piramida w Abu Rawasz, na zachód od Kairu, niedostępna i niewiele większa od hałdy piasku, może zainteresować jedynie specjalistów (osoby, które mimo wszystko chciałyby ją zobaczyć, mają do dyspozycji taksówki wieloosobowe z dworca kolejowego w Gizie dojeżdżające do pobliskiej wsi Abu Rawasz).

By zwiedzić Piramidy w Gizie, polecamy zobaczyć oferty na wakacje w Egipcie.

Egipt na skróty