Gospodarka Słowacji

<rys1 p="">Słowacja należy do <strong>średnio rozwiniętych krajów</strong>. Niekorzystnie na gospodarce odbiła się przebudowa systemu politycznego na przełomie lat 80. i 90.

Pogoda na Słowacji

Dzisiaj, 26.4 15°C
Słowacja należy do średnio rozwiniętych krajów. Niekorzystnie na gospodarce odbiła się przebudowa systemu politycznego na przełomie lat 80. i 90. Słowacja znacznie gorzej niż Czechy wyszła na rozpadzie Czechosłowacji. Polityka premiera Vladimira Mečiara w pierwszych latach niezależności  opóźniła wprowadzanie reform oraz odłożyła o kilka lat integrację ze strukturami europejskimi.

Rolnictwo wykorzystuje przede wszystkim południowe rejony Słowacji, leżące w nad Dunajem i Cisą w Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Ciepły klimat pozawala na uprawę winorośli.

Słowacja jest pozbawiona znaczących ilości bogactw naturalnych. Połowa energii elektrycznej pochodzi z elektrowni atomowych, dość duży udział mają także elektrownie wodne.

Problemem dla gospodarki pozostaje odziedziczony po socjalizmie przemysł hutniczy, oparty na importowanych surowcach. Największe huty wybudowano w latach 50. i 60. w Koszycach, Żarze nad Hronem i Kremnicy.

Duży udział w gospodarce na przemysł elektromaszynowy. Słowacja zajmuje czołowe miejsce w ilości produkowanych na jednego mieszkańca ilości chłodziarek i zamrażarek. Podobnie wysoką pozycję zajmuje w produkcji obuwia. Znaczący udział w gospodarce ma także przemysł chemiczny.

Rosnący udział w tworzeniu dochodu posiada turystyka. Głównymi regionami turystycznymi są Tatry i Niżne Tatry, Mała Fatra i Bratysława.


Słowacja na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY