Południowy sąsiad Polski, graniczący z nami w Tatrach to oczywiście
Słowacja. Jest ona postrzegana jako kraj tani dla polskich turystów, z wieloma ciekawymi miejscami do zobaczenia.
Położenie
Słowacja nie ma dostępu do morza - zewsząd otacza ją ląd. Graniczy z Polską, Czechami, Austrią, Ukrainą oraz Węgrami. Niegdyś wchodziła w skład Czechosłowacji, ale po jej rozpadzie utworzono samodzielną Republikę Słowacką ze stolicą w Bratysławie nad Dunajcem.
Bratysława największą atrakcją
Nazywana Perłą Dunaju
Bratysława jest stolicą Słowacji. Znajduje się tuż przy granicy z Węgrami i Austrią, na skrzyżowaniu tzw. Szlaku Bursztynowego, łączącego Bałtyk z Morzem Śródziemnym. Dunaj był drogą wodną, którą transportowano niegdyś towary do Morza Czarnego. W Bratysławie nie brakuje przepięknych zabytków, które obowiązkowo są odwiedzane przez turystów podróżujących na Słowację. Wycieczka objazdowa po Bratysławie pozwoli zobaczyć górujący nad miastem
Zamek Bratysławski, historyczne centrum z wybudowanym w XV wieku
Starym Ratuszem, pałac Prymasowski i Grassalkovicha, katedrę św. Marcina czy Bramę Michalską.
Co poza stolicą?
Słowacja ma wbrew pozorom wiele miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji w tym kraju. Są wśród nich takie atrakcje jak
Zamek w Orawie, zaliczany do jednych z najpiękniejszych budowli historycznych w kraju, jak i w całej Europie. Góruje on nad regionem orawskim, wznosząc się maksymalnie na wysokość 112 metrów powyżej rzeki Orawy. Wybudowano go w połowie XII wieku i pełnił funkcję jednego z punktów strategicznych na granicy polsko-węgierskiej. Dziś stanowi on siedzibę Muzeum Orawskiego i jest otwarty dla zwiedzających.
Godne uwagi jest najstarsze miasto górnicze na Słowacji -
Bańska Szczawnica, gdzie wydobywano złoto i srebro. To jedno z najpiękniejszych miasteczek w kraju, gdzie zachowało się wiele zabytków, takich jak Stary i Nowy Zamek, kościół św. Katarzyny, renesansowe i barokowe domy mieszczan, Ratusz, Muzeum Górnictwa, barokowa brama Pijarska, kościół romański Wniebowzięcia Matki Boskiej czy barokowa Kalwaria.
Na Słowacji ciekawym miejscem jest też
Zamek Spiski, który skutecznie odbierał napad Tatarów w 1241 roku. Wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Wraz ze Spiskim Podzamczem i Kapitułą Spiską tworzą kompleks historyczny o powierzchni ponad 4 ha.
Spędzając wczasy na Słowacji warto zobaczyć również
skansen Wilkoliniec oraz średniowieczne miasto Bardiów z doskonale zachowanym zespołem miejskim i dzielnicą żydowską.
Przyroda na Słowacji
Dla miłośników obcowania z naturą polecana jest wycieczka do
Słowackiego Raju, czyli jednego z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji. To park narodowy na terenach krasowych, które poprzecinane są dolinami, wąwozami i kanionami. Najbardziej atrakcyjną część na terenie Słowackiego Raju tworzą Rokliny, czyli wąwozy o wysokich ścianach. Przejście w nich umożliwiają drabiny, mostki, ławki, łańcuchy i podesty. Warto zobaczyć tu wodospady, jeziora i kaskady, wraz z
Wodospadem Welonowym czy przełomem rzeki Hornad. Wrażenie robi
Dobszyńska Jaskinia Lodowa
Zachwycających cudów natury można poszukiwać w Niżnych Tatrach, a ich przykładem jest
Dolina Demianowska wraz z jaskinią o tej samej nazwie. Zobaczyć tu można Jezioro Szmaragdowe, Komorę Różową, Złote Jezioro i Czarną Galerię.
Na Słowacji działają całoroczne ośrodki narciarskie, w których można wypocząć aktywnie, doskonaląc sztukę zjazdu na nartach czy desce snowboardowej.
Mimo tego, że Słowacja nie posiada dostępu do morza jest ona częstym kierunkiem wycieczek. Jest bardzo dobrze zagospodarowana turystycznie. Doskonałych warunków do wypoczynku dostarczają pasma górskie
Tatr oraz
Beskidów. Urzekające widoki gór oraz atrakcyjnych jezior, tajemnicze
jaskinie ukryte wśród skał, gorące źródła termalne i coraz liczniej powstające
centrum SPA sprawiają, że turyści chętnie wybierają się na wakacje oraz na
narty do Słowacji.
Zobacz również: