Mała Fatra - Przewodnik

<p>Slowacja dysponuje pieknymi terenami na górskie wedrówki i spedzenie ferii zimowych na „bialym szalenstwie”. Ciekawym regionem tego kraju jest tzw. <strong>Mala Fatra</strong>, nazywana równiez Tatrami w miniaturze.

Slowacja dysponuje pieknymi terenami na górskie wedrówki i spedzenie ferii zimowych na „bialym szalenstwie”. Ciekawym regionem tego kraju jest tzw. Mala Fatra, nazywana równiez Tatrami w miniaturze.

Polozenie i topografia
Pasmo górskie Mala Fatra znajduje sie na Slowacji w Karpatach Zachodnich. Jego najwyzszym szczytem jest Wielki Krywan, który mierzy 1709 m n.p.m. Pasmo to wchodzi w sklad Lancucha Malofatrzanskiego, nalezacego do Wewnetrznych Karpat Zachodnich. Mala Fatre od gór Kisuckich oddziela Kotlina Zylinska, a nastepnie pasmo biegnie w góre doliny rzeki Varínka i Bieleho potoku, na przelecz Rovná hora. Od tego miejsca Mala Fatra wiedzie w dól dolina Petrovský potok, do jego ujscia do Zázrivki, która oddziela pasmo górskie od Magury Orawskiej.

Piekno górskiej przyrody
Mala Fatra postrzegana jest jako jeden z najciekawszych i najpiekniejszych pod wzgledem krajobrazowym pasm górskich na Slowacji. Wieksza jej czesc obejmuje Park Narodowy Mala Fatra, który jest pelen doskonale oznaczonych szlaków turystycznych, jakie zachecaja do uprawiania turystyki górskiej. Podczas wedrówki zmeczeni droga turysci moga zanocowac w jednym z 3 górskich schronisk:

  • Chata na Grúni,
  • Chata pod Chlebom,
  • Chata pod Suchým.


Turysci szczególnie chetnie przemierzaja najbardziej znany szlak Parku Narodowego Mala Fatra - Jánošíkowe Diery, który wiedzie przez system kanionów i wawozów oraz pozwala podziwiac az 20 róznych wodospadów. Z grani Sokolie w Malej Fatrze mozna napawac sie pieknymi widokami górskimi. Dla ambitnych turystów pozostaje wejscie na szczyt Wielki Krywan oraz Wielki Rozsutec (1610 m n.p.m.).
Dla Polaków ciekawym doswiadczeniem bedzie wizyta w miejscowosci Terchová, w której urodzil sie Juraj Jánošík. Jego pomnik góruje nad wioska.

Centrum narciarskie regionu
W okresie zimowym w Malej Fatrze funkcjonuje wiele stoków narciarskich. Ciekawym miejscem jest przy tym malownicza dolina Vrátna. Poza sezonem narciarskim mozna ja potraktowac jako punkt wypadowy na szlaki turystyczne. W poblizu znajduje sie wiele interesujacych formacji skalnych, z których najbardziej znane to Mnich, Wielblad i Krokodyl. Czesc wawozów Tiesnavy tworzy Dolina Obšívanka, przez która prowadzi szlak zbójnicki.
Zima w Malej Fatrze mozna uskuteczniac narciarstwo i inne spory zimowe, natomiast juz wczesna wiosna region ten pokrywa sie dywanem kwiatów, które tworza przepiekne krajobrazy.


Słowacja na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY