Geografia Wenezueli

Wenezuela lezy w pólnocnej czesci Ameryki Poludniowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Nalezy do niej kilkaset wysp lezacych w niewielkiej odleglosci od wybrzeza, sposród których najwieksza jest <strong>Isla de Margerita</strong>, o powierzchni 934 km2. Linia brzegowa jest dosc urozmaicona. Najglebiej w lad wcina sie <strong>Zatoka Wenezuelska</strong>.

Pogoda w Wenezueli

Dzisiaj, 30.9 27°C
Wenezuela lezy w pólnocnej czesci Ameryki Poludniowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Nalezy do niej kilkaset wysp lezacych w niewielkiej odleglosci od wybrzeza, sposród których najwieksza jest Isla de Margerita, o powierzchni 934 km2. Linia brzegowa jest dosc urozmaicona. Najglebiej w lad wcina sie Zatoka Wenezuelska. W pólnocno-zachodniej czesci kraju ciagna sie dwa lancuchy skalistych gór, Sierra de Perija od zachodu i Cordillera de Merida od wschodu. Znajduje sie tu najwyzszy szczyt kraju, Pico Bolivar (5007 m n.p.m). Miedzy nimi lezy bagnista Nizina Maracaibo, glówne zaglebie wydobycia ropy naftowej w Wenezueli.

Drugim obszarem górskim Wenezueli sa ciagnace sie wzdluz wybrzeza Morza Karaibskiego Cordillera de la Costa, zwane tez Górami Karaibskimi, z licznymi szczytami o wysokosciach powyzej 2000 m n.p.m. i najwyzszym, Pico Naiguata (2 765 m n.p.m.) Na poludnie góry przechodza w rozlegla wyzyne o wysokosciach 1000-1500 m n.p.m.(Serrania del Interior).

Dalej na poludnie znajduje sie Los Llanos, podmokla i bagnista najwieksza nizina kraju, zajmujaca 1/3 powierzchni Wenezueli, inaczej zwana Nizina Orinoko. Od poludnia ograniczona jest krawedzia Wyzyny Gujanskiej.

Zbudowana jest z jednych z najstarszych skal na kuli ziemskiej. Najodporniejsze z nich zachowaly sie tu w postaci wznoszacych sie na ponad 1000 m nad równinami sawanny izolowanych gór stolowych, o pionowych stokach i plaskich, rozleglych wierzcholkach. Zwane sa tepuis i stanowia jedna z glównych atrakcji przyrodniczych kraju.

Na Wyzynie Gujanskiej znajduje sie ponad sto takich gór. Z jednej z nich splywa wodospad Salto Angel, bedacy najwyzszym wodospadem swiata. Wysokosc sciany skalnej, z której spada kaskada, przekracza 1000 metrów.

Wenezuela lezy w strefie klimatów podrównikowych z wyraznie zaznaczajaca sie pora deszczowa od kwietnia do pazdziernika. Temperatury powietrza w zasadzie nie róznia sie w poszczególnych porach roku, srednio wynosza 20-26°C.

Przeplywajacy u wybrzezy Wenezueli cieply morski Prad Karaibski ociepla wybrzeza i zwieksza sumy opadów. Przybrzezne wody sa jednymi z najcieplejszych morskich wód kuli ziemskiej. Panuje tu wysokie naslonecznienie (srednio dziennie 7 godzin) i duza liczba dni ze sloncem.

Glówna rzeka kraju jest Orinoko. Rzeka ta o dlugosci 2140 km odwadnia 70 % powierzchni kraju. U ujscia jest szeroka na 22 km i gleboka na 100 m. Uchodzac do Atlantyku, tworzy rozlegla delte o powierzchni 30 tys. km2, która co roku narasta o 45 m.

Osobliwe zjawisko, zwane bifurkacja, zachodzi w górnym biegu rzeki. Orinoko laczy sie z rzeka Casiquare, która zabiera 1/5 jego wód i odplywa do Rio Negro, doplywu Amazonki.

Tylko 17,5 % kraju lezy w zlewisku Morza Karaibskiego. Rzeki uchodzace do niego sa na ogól krótkie. Najwieksze jezioro kraju i calej Ameryki Poludniowej to Maracaibo. Jest to faktycznie odgalezienie Zatoki Wenezuelskiej, z która jest polaczone kanalem o dlugosci 40 km i szerokosci 8 km. Samo jezioro posiada powierzchnie 13 tys. km2, czyli jest ponad stukrotnie wieksze od naszego jez. Sniadrwy.

Wieksza czesc powierzchni Wenezueli porastaja wiecznie zielone lasy puszczy tropikalnej; w delcie Orinoko i na nizinie Maracaibo wystepuja charakterystyczne lasy bagienne i namorzynowe. W bardziej suchych miejscach rosna kaktusy i trawiaste zbiorowiska roslinnosci sawannowej z niektórymi gatunkami traw wyrastajacymi do wysokosci ponad 5 metrów.

Ciekawostka jest endemiczna roslinnosc wzgórz Tepuis. Na kazdym z nich rozwinal sie odmienny, wlasciwy wylacznie danemu miejscu zespól flory.

Najatrakcyjniejsze miejsca pod wzgledem przyrodniczym znajduja sie w najwiekszym parku narodowym kraju - Canaima. Obejmuje on czesc wilgotnego lasu równikowego, wzgórza tepui oraz wodospad Salto Angel. Atrakcja turystyczna stanowia tez rafy koralowe u wybrzezy Wenezueli.

Opinie o miastach w Wenezueli

4,2
Magarita gosc
Wyspa Margerita Ogólnie: Kiedy jest słońce to każde wakacje są super. U nas było i słońce i deszcz i sie nie nudziliśmy. Wyspa daje dożo atrakcji, poprzez szalone życie nocne na Playa del Agua - gdzie każda knajpka na plaży w nocy staje sie szalonym miejscem i zabawa trwa do samego rana. I jest tez miejscem dla delektowania sie pięknem otaczającej przyrody w ciszy i spokoju, gdzie miłośnicy kaktusów znajda olbrzymie okazy, a pelikany są ptakami tak pospolitymi jak u nas mewy.
Atrakcje turystyczne: Podstawowa atrakcja jest surfing, szkoły surfingu oferują na plażach swoje usługi, poza tym hotele oferują szeroki wachlarz wycieczek fakultatywnych takich jak jeep safari - objazd jeepami po całej wyspie, nurkowanie i podziwianie wspaniałego Morza Karaibskiego.
Aktywny wypoczynek: Surfing i nurkowanie- na plażach wręcz sie napraszają aby tak spędzać czas
Życie nocne: Na Playa del Agua w nocy każda knajpka zamienia sie w szalona dyskotekę
Komunikacja: Najlepiej poruszać sie taksówkami - paliwo tam jest tańsze niż woda mineralna, poza tym takie tam zencholoty jeżdżą, ze przejażdżka starym cadillakiem z lat 70 jest tez atrakcja. komunikacja miejska istnieje , jednak nigdy nie wiadomo gdzie Cię wywiozą. Brak przepisów drogowych w tym kraju zniechęca do wypożyczenia samochodu. Zachęcam do taksówek.
Jedzenie i restauracje: Podstawowe jedzenie to fast foody, oraz owoce morza. Restauracje oferują szeroka gamę posiłków, poprzez pizze do wyszukanych karaibskich dan - głównie rybnych doprawianych rumem.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Podobno są liczne kradzieże, zwłaszcza na plażach, ja z tym sie nie spotkałem. Na lotniskach są liczne napisy ostrzegające przed przewozem narkotyków, mnie nikt nie nagabywał wiec problem mnie takowy nie dotyczył.
Pogoda: O każdej porze - tam zawsze temperatura pokazuje 32 stopnie , czy to pada czy nie - woda w morzu jest bardzo ciepła i ma około 27 stopni. Pora deszczowa zaczyna sie od maja - a huragany jak sie pojawiają to z końcem września. Najlepsza pora wiec w/g mnie to okres kiedy u nas jest środek zimy.
Plaża: Plaże są piękne, jednak czystość ich daje dużo do życzenia, jednak ten problem dotyczy głównie plaż nie przylegających do hotelów.

Wenezuela na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY