Historia Wenezueli

Najstarsze slady osadnictwa czlowieka na terenie dzisiejszej Wenezueli pochodza z XII w. p.n.e. Pierwotnymi mieszkancami byly <strong>koczownicze plemiona indianskie</strong>, zyjace w izolacji od siebie. Do dzis wsród wielu Indian zywe sa nadal tradycje przodków. Najbardziej niezwykla kulture reprezentuja Indianie <strong>Yanomami</strong>.

Pogoda w Wenezueli

Dzisiaj, 25.9 27°C
Najstarsze slady osadnictwa czlowieka na terenie dzisiejszej Wenezueli pochodza z XII w. p.n.e. Pierwotnymi mieszkancami byly koczownicze plemiona indianskie, zyjace w izolacji od siebie. Do dzis wsród wielu Indian zywe sa nadal tradycje przodków. Najbardziej niezwykla kulture reprezentuja Indianie Yanomami. Wenezuele dla swiata europejskiego odkryl Krzysztof Kolumb. W trakcie swej trzeciej wyprawy dotarl w 1498 r. do ujscia Orinoko. W kolejnym roku wenezuelskie wybrzeze badali Alonjo de Ojeda i Amerigo Vespucci. Nowo odkryte ziemie nazwali Wenezuela czyli Mala Wenecja.

Podobienstwo do Wenecji wynikalo z budowanych przez miejscowa ludnosc domostw na palach nad wodami laguny. Pierwsza stala osade, Nowy Kadyks, przybysze z Hiszpanii zalozyli ok. 1500 r. Najstarsze zachowane pozostalosci miasta konkwistadorów, Cumaná, pochodza z 1521 r.

Wenezuela przez kolejne stulecia pozostawala pod wladza Hiszpanii, zarzadzano nia z Hispanioli (obecna Dominikana) W 1717 r. stala sie czescia Wicekrólestwa Nowej Granady ze stolica w Bogocie.

Wenezuela posiadala stosunkowo duza autonomie. Ze wzgledu na niesprzyjajacy, duszny klimat i trudna dostepnosc do wnetrza Hiszpanie nie zainteresowali sie bardziej tym krajem. Zakladano jedynie liczne plantacje, a do pracy zmuszano miejscowa ludnosc indianska. Nastepnie zaczeto takze przywozic z Afryki murzynskich niewolników.

Walki o uzyskanie niepodleglosci rozpoczely sie w Wenezueli na poczatku XIX w. pod dowództwem Francisca de Mirandy. Najwiekszym bohaterem narodowym zostal jednak jego nastepca, Simon Bolivar. Stanal na czele rozpoczetej rewolucji, w wyniku której Wenezuela uzyskala niepodleglosc w 1819 r.
Proklamowano wówczas równiez utworzenie federacji Wielkiej Kolumbii. W jej sklad, obok Wenezueli, weszla Kolumbia i Ekwador. Ostateczne uwolnienie sie spod wladz hiszpanskich przyniosla zwycieska bitwa Bolivara w Carabobo w 1821 r. Jednak straty poniesione w trakcie wojen wyzwolenczych byly wysokie. Wenezuela stracila ponad jedna czwarta ludnosci.

Rozpad federacyjnego zwiazku Wielkiej Kolumbii w 1829 r. to jednoczesnie dla Wenezueli poczatek rzadów wojskowych dyktatorów, tyranii, wojen domowych i anarchii oraz ciaglych kryzysów rzadowych.

Demokratyczna wladza ustanowiona zostala dopiero w latach czterdziestych XX wieku. Wenezuela prowadzila równiez spór z Gujana Brytyjska o tereny pogranicza. W 1902 r. floty Wielkiej Brytanii, Wloch i Niemiec zablokowaly morskie porty wenezuelskie, jako odpowiedz na odmowe splaty zaciagnietych przez jednego z wojskowych przywódców kraju zagranicznych dlugów.

Wydarzeniem o najbardziej donioslym dla rozwoju panstwa znaczeniu bylo odkrycie na poczatku XX w. zasobnych zlóz ropy naftowej. Pod koniec lat 20. Wenezuela byla najwiekszym na swiecie eksporterem ropy, co pozwolilo na szybki wzrost gospodarczy.

Z wysokich dochodów korzystala jednak tylko nieliczna grupa spoleczenstwa, podczas gdy wiekszosc mieszkanców zyla w biedzie, bez dostepu do opieki zdrowotnej i szkolnictwa. Doprowadzilo to do wybuchu fali zamieszek.

Po przeprowadzeniu reform i wzroscie gospodarczej koniunktury w latach 70 nastapil kolejny kryzys, zwiazany z gwaltownym spadkiem cen ropy na rynkach swiatowych i znacznym obnizeniem dochodów panstwa.

Nastapily kolejne krwawe zamieszki i demonstracje. W 1992 r. mialy tez miejsce dwie próby zamachu stanu. Upadek wiekszosci banków w 1995 r., okreslany jako najwieksze zalamanie finansowe w najnowszej historii swiata, dodatkowo poglebil panujacy impas.

Obecnie, po latach rzadów lewicowego populisty Hugo Chaveza, kraj znajduje sie w glebokim kryzysie gospodarczym i politycznym, a podejmowane w ostatnich latach próby wyjscia ze stagnacji, m.in. poprzez podniesienie cen paliwa o 500% czy uwolnienie kursu wymiany pieniadza, nie przyniosly oczekiwanych rezultatów.

Opinie o miastach w Wenezueli

4,2
Magarita gosc
Wyspa Margerita Ogólnie: Kiedy jest słońce to każde wakacje są super. U nas było i słońce i deszcz i sie nie nudziliśmy. Wyspa daje dożo atrakcji, poprzez szalone życie nocne na Playa del Agua - gdzie każda knajpka na plaży w nocy staje sie szalonym miejscem i zabawa trwa do samego rana. I jest tez miejscem dla delektowania sie pięknem otaczającej przyrody w ciszy i spokoju, gdzie miłośnicy kaktusów znajda olbrzymie okazy, a pelikany są ptakami tak pospolitymi jak u nas mewy.
Atrakcje turystyczne: Podstawowa atrakcja jest surfing, szkoły surfingu oferują na plażach swoje usługi, poza tym hotele oferują szeroki wachlarz wycieczek fakultatywnych takich jak jeep safari - objazd jeepami po całej wyspie, nurkowanie i podziwianie wspaniałego Morza Karaibskiego.
Aktywny wypoczynek: Surfing i nurkowanie- na plażach wręcz sie napraszają aby tak spędzać czas
Życie nocne: Na Playa del Agua w nocy każda knajpka zamienia sie w szalona dyskotekę
Komunikacja: Najlepiej poruszać sie taksówkami - paliwo tam jest tańsze niż woda mineralna, poza tym takie tam zencholoty jeżdżą, ze przejażdżka starym cadillakiem z lat 70 jest tez atrakcja. komunikacja miejska istnieje , jednak nigdy nie wiadomo gdzie Cię wywiozą. Brak przepisów drogowych w tym kraju zniechęca do wypożyczenia samochodu. Zachęcam do taksówek.
Jedzenie i restauracje: Podstawowe jedzenie to fast foody, oraz owoce morza. Restauracje oferują szeroka gamę posiłków, poprzez pizze do wyszukanych karaibskich dan - głównie rybnych doprawianych rumem.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Podobno są liczne kradzieże, zwłaszcza na plażach, ja z tym sie nie spotkałem. Na lotniskach są liczne napisy ostrzegające przed przewozem narkotyków, mnie nikt nie nagabywał wiec problem mnie takowy nie dotyczył.
Pogoda: O każdej porze - tam zawsze temperatura pokazuje 32 stopnie , czy to pada czy nie - woda w morzu jest bardzo ciepła i ma około 27 stopni. Pora deszczowa zaczyna sie od maja - a huragany jak sie pojawiają to z końcem września. Najlepsza pora wiec w/g mnie to okres kiedy u nas jest środek zimy.
Plaża: Plaże są piękne, jednak czystość ich daje dużo do życzenia, jednak ten problem dotyczy głównie plaż nie przylegających do hotelów.

Wenezuela na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY