Historia Wenezueli

Najstarsze ślady osadnictwa człowieka na terenie dzisiejszej Wenezueli pochodzą z XII w. p.n.e. Pierwotnymi mieszkańcami były <strong>koczownicze plemiona indiańskie</strong>, żyjące w izolacji od siebie. Do dziś wśród wielu Indian żywe są nadal tradycje przodków. Najbardziej niezwykłą kulturę reprezentują Indianie <strong>Yanomami</strong>.

Pogoda w Wenezueli

Dzisiaj, 26.4 29°C
Najstarsze ślady osadnictwa człowieka na terenie dzisiejszej Wenezueli pochodzą z XII w. p.n.e. Pierwotnymi mieszkańcami były koczownicze plemiona indiańskie, żyjące w izolacji od siebie. Do dziś wśród wielu Indian żywe są nadal tradycje przodków. Najbardziej niezwykłą kulturę reprezentują Indianie Yanomami. Wenezuelę dla świata europejskiego odkrył Krzysztof Kolumb. W trakcie swej trzeciej wyprawy dotarł w 1498 r. do ujścia Orinoko. W kolejnym roku wenezuelskie wybrzeże badali Alonjo de Ojeda i Amerigo Vespucci. Nowo odkryte ziemie nazwali Wenezuelą czyli Małą Wenecją.

Podobieństwo do Wenecji wynikało z budowanych przez miejscową ludność domostw na palach nad wodami laguny. Pierwszą stałą osadę, Nowy Kadyks, przybysze z Hiszpanii założyli ok. 1500 r. Najstarsze zachowane pozostałości miasta konkwistadorów, Cumaná, pochodzą z 1521 r.

Wenezuela przez kolejne stulecia pozostawała pod władzą Hiszpanii, zarządzano nią z Hispanioli (obecna Dominikana) W 1717 r. stała się częścią Wicekrólestwa Nowej Granady ze stolicą w Bogocie.

Wenezuela posiadała stosunkowo dużą autonomię. Ze względu na niesprzyjający, duszny klimat i trudną dostępność do wnętrza Hiszpanie nie zainteresowali się bardziej tym krajem. Zakładano jedynie liczne plantacje, a do pracy zmuszano miejscową ludność indiańską. Następnie zaczęto także przywozić z Afryki murzyńskich niewolników.

Walki o uzyskanie niepodległości rozpoczęły się w Wenezueli na początku XIX w. pod dowództwem Francisca de Mirandy. Największym bohaterem narodowym został jednak jego następca, Simon Bolivar. Stanął na czele rozpoczętej rewolucji, w wyniku której Wenezuela uzyskała niepodległość w 1819 r.
Proklamowano wówczas również utworzenie federacji Wielkiej Kolumbii. W jej skład, obok Wenezueli, weszła Kolumbia i Ekwador. Ostateczne uwolnienie się spod władz hiszpańskich przyniosła zwycięska bitwa Bolivara w Carabobo w 1821 r. Jednak straty poniesione w trakcie wojen wyzwoleńczych były wysokie. Wenezuela straciła ponad jedną czwartą ludności.

Rozpad federacyjnego związku Wielkiej Kolumbii w 1829 r. to jednocześnie dla Wenezueli początek rządów wojskowych dyktatorów, tyranii, wojen domowych i anarchii oraz ciągłych kryzysów rządowych.

Demokratyczna władza ustanowiona została dopiero w latach czterdziestych XX wieku. Wenezuela prowadziła również spór z Gujaną Brytyjską o tereny pogranicza. W 1902 r. floty Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec zablokowały morskie porty wenezuelskie, jako odpowiedź na odmowę spłaty zaciągniętych przez jednego z wojskowych przywódców kraju zagranicznych długów.

Wydarzeniem o najbardziej doniosłym dla rozwoju państwa znaczeniu było odkrycie na początku XX w. zasobnych złóż ropy naftowej. Pod koniec lat 20. Wenezuela była największym na świecie eksporterem ropy, co pozwoliło na szybki wzrost gospodarczy.

Z wysokich dochodów korzystała jednak tylko nieliczna grupa społeczeństwa, podczas gdy większość mieszkańców żyła w biedzie, bez dostępu do opieki zdrowotnej i szkolnictwa. Doprowadziło to do wybuchu fali zamieszek.

Po przeprowadzeniu reform i wzroście gospodarczej koniunktury w latach 70 nastąpił kolejny kryzys, związany z gwałtownym spadkiem cen ropy na rynkach światowych i znacznym obniżeniem dochodów państwa.

Nastąpiły kolejne krwawe zamieszki i demonstracje. W 1992 r. miały też miejsce dwie próby zamachu stanu. Upadek większości banków w 1995 r., określany jako największe załamanie finansowe w najnowszej historii świata, dodatkowo pogłębił panujący impas.

Obecnie, po latach rządów lewicowego populisty Hugo Chaveza, kraj znajduje się w głębokim kryzysie gospodarczym i politycznym, a podejmowane w ostatnich latach próby wyjścia ze stagnacji, m.in. poprzez podniesienie cen paliwa o 500% czy uwolnienie kursu wymiany pieniądza, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Opinie o miastach w Wenezueli

4,2
Magarita gosc
Wyspa Margerita Ogólnie: Kiedy jest słońce to każde wakacje są super. U nas było i słońce i deszcz i sie nie nudziliśmy. Wyspa daje dożo atrakcji, poprzez szalone życie nocne na Playa del Agua - gdzie każda knajpka na plaży w nocy staje sie szalonym miejscem i zabawa trwa do samego rana. I jest tez miejscem dla delektowania sie pięknem otaczającej przyrody w ciszy i spokoju, gdzie miłośnicy kaktusów znajda olbrzymie okazy, a pelikany są ptakami tak pospolitymi jak u nas mewy.
Atrakcje turystyczne: Podstawowa atrakcja jest surfing, szkoły surfingu oferują na plażach swoje usługi, poza tym hotele oferują szeroki wachlarz wycieczek fakultatywnych takich jak jeep safari - objazd jeepami po całej wyspie, nurkowanie i podziwianie wspaniałego Morza Karaibskiego.
Aktywny wypoczynek: Surfing i nurkowanie- na plażach wręcz sie napraszają aby tak spędzać czas
Życie nocne: Na Playa del Agua w nocy każda knajpka zamienia sie w szalona dyskotekę
Komunikacja: Najlepiej poruszać sie taksówkami - paliwo tam jest tańsze niż woda mineralna, poza tym takie tam zencholoty jeżdżą, ze przejażdżka starym cadillakiem z lat 70 jest tez atrakcja. komunikacja miejska istnieje , jednak nigdy nie wiadomo gdzie Cię wywiozą. Brak przepisów drogowych w tym kraju zniechęca do wypożyczenia samochodu. Zachęcam do taksówek.
Jedzenie i restauracje: Podstawowe jedzenie to fast foody, oraz owoce morza. Restauracje oferują szeroka gamę posiłków, poprzez pizze do wyszukanych karaibskich dan - głównie rybnych doprawianych rumem.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Podobno są liczne kradzieże, zwłaszcza na plażach, ja z tym sie nie spotkałem. Na lotniskach są liczne napisy ostrzegające przed przewozem narkotyków, mnie nikt nie nagabywał wiec problem mnie takowy nie dotyczył.
Pogoda: O każdej porze - tam zawsze temperatura pokazuje 32 stopnie , czy to pada czy nie - woda w morzu jest bardzo ciepła i ma około 27 stopni. Pora deszczowa zaczyna sie od maja - a huragany jak sie pojawiają to z końcem września. Najlepsza pora wiec w/g mnie to okres kiedy u nas jest środek zimy.
Plaża: Plaże są piękne, jednak czystość ich daje dużo do życzenia, jednak ten problem dotyczy głównie plaż nie przylegających do hotelów.

Wenezuela na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY