Kultura Wenezueli

Na rozwój kultury wenezuelskiej duzy wplyw mialo oddzialywanie <strong>kultury</strong> i sztuki <strong>hiszpanskiej</strong>. Do jej ugruntowania znaczaco przyczynila sie misyjna dzialalnosc <strong>kosciola katolickiego</strong>.

Pogoda w Wenezueli

Dzisiaj, 26.9 26°C
Na rozwój kultury wenezuelskiej duzy wplyw mialo oddzialywanie kultury i sztuki hiszpanskiej. Do jej ugruntowania znaczaco przyczynila sie misyjna dzialalnosc kosciola katolickiego. Wiekszosc zabudowan z okresu kolonializmu nawiazuje do stylu hiszpanskiego korzeniami tkwiacego w Andaluzji. Dopiero pod koniec XIX, za czasów dyktatury Blanco, zaczeto wznosic monumentalne budowle uzytecznosci publicznej.

Ped do nowoczesnosci przybral na sile w okresie gospodarczej prosperity lat drugiej polowy XX wieku. Zniszczono wówczas wiele zabytkowych zabudowan z okresu kolonialnego, dlatego tez w Wenezueli znajduje sie niewiele pozostalosci architektonicznych z dawniejszych okresów historycznych.

Za to panstwo to moze poszczycic sie budowlami o najbardziej nowoczesnych w calej Ameryce Poludniowej konstrukcjach oraz najlepszymi drogami. Najwybitniejszym architektem jest Carlos Villanueva, którego dzielami sa liczne ultranowoczesne budowle.

Najnowszej generacji architektura koncentruje sie jednak wylacznie w miastach. Wiele obszarów wiejskich, zwlaszcza w trudniej dostepnych obszarach górskich i lasów tropikalnych, zamieszkuja liczne grupy Indian, którzy pozostaja wierni tradycjom kultury przodków.

Bogate slady indianskich kultur prekolumbijskich, nie zachowane w architekturze, przetrwaly w sztuce. Sa to odnalezione w ponad 200 miejscach w kraju petrogliptyki czyli rzezby skalne. Zachowaly sie takze malowidla jaskiniowe.

Z gatunków muzycznych najbardziej charakterystycznym jest joropo. Jest to utwór spiewany z towarzyszeniem harfy, malej, czterostrunowej gitary i marakasów.

Oprócz powszechnego na terenie calego kraju joropo, wystepuje tu wiele regionalnych gatunków muzycznych. Odzwierciedlaja one zróznicowanie etniczne kraju, np. w srodkowej czesci wybrzeza charakterystyczne sa rytmy afrykanskich bebnów. Obszar ten zamieszkuje bowiem liczna grupa ludnosci pochodzenia murzynskiego.

Religia dominujaca jest katolicyzm, jednak coraz liczniejsi staja sie wyznawcy róznych kosciolów protestanckich, a niektóre plemiona indianskie praktykuja dawne, tradycyjne wierzenia. Wsród innych wyznan znajduja sie tez nieliczni zydzi i muzulmanie.

Wenezuelczycy sa spoleczenstwem bardzo mlodym - ponad polowa ludnosci jest ponizej 18 roku zycia. Spoleczenstwo to jest etnicznie bardzo wymieszane - wiekszosc ludnosci to potomkowie mieszanki trzech ras: Europejczyków, Indian i Afrykanczyków - sa to Metysi, Mulaci i Zambos.

Swieta w Wenezueli odpowiadaja katolickim swietom koscielnym. Najhuczniej i najbarwniej obchodzonym swietem kraju jest karnawal, którego obchody rozpoczynaja sie na tydzien przed Sroda Popielcowa, a kulminacja przypada na dwa ostatnie dni przed rozpoczeciem okresu Wielkiego Postu.

Najbarwniejszym swietem koscielnym jest Boze Cialo, swietowane w San Francisco de Yare pod nazwa Los Diablos Danzantes. Jest to kolorowa, taneczna parada, w której tancerze przebrani sa w stroje i maski diablów.

Wieksze festiwale i inne imprezy kulturalne odbywaja sie niemal wylacznie w stolicy kraju, Caracas.

Opinie o miastach w Wenezueli

4,2
Magarita gosc
Wyspa Margerita Ogólnie: Kiedy jest słońce to każde wakacje są super. U nas było i słońce i deszcz i sie nie nudziliśmy. Wyspa daje dożo atrakcji, poprzez szalone życie nocne na Playa del Agua - gdzie każda knajpka na plaży w nocy staje sie szalonym miejscem i zabawa trwa do samego rana. I jest tez miejscem dla delektowania sie pięknem otaczającej przyrody w ciszy i spokoju, gdzie miłośnicy kaktusów znajda olbrzymie okazy, a pelikany są ptakami tak pospolitymi jak u nas mewy.
Atrakcje turystyczne: Podstawowa atrakcja jest surfing, szkoły surfingu oferują na plażach swoje usługi, poza tym hotele oferują szeroki wachlarz wycieczek fakultatywnych takich jak jeep safari - objazd jeepami po całej wyspie, nurkowanie i podziwianie wspaniałego Morza Karaibskiego.
Aktywny wypoczynek: Surfing i nurkowanie- na plażach wręcz sie napraszają aby tak spędzać czas
Życie nocne: Na Playa del Agua w nocy każda knajpka zamienia sie w szalona dyskotekę
Komunikacja: Najlepiej poruszać sie taksówkami - paliwo tam jest tańsze niż woda mineralna, poza tym takie tam zencholoty jeżdżą, ze przejażdżka starym cadillakiem z lat 70 jest tez atrakcja. komunikacja miejska istnieje , jednak nigdy nie wiadomo gdzie Cię wywiozą. Brak przepisów drogowych w tym kraju zniechęca do wypożyczenia samochodu. Zachęcam do taksówek.
Jedzenie i restauracje: Podstawowe jedzenie to fast foody, oraz owoce morza. Restauracje oferują szeroka gamę posiłków, poprzez pizze do wyszukanych karaibskich dan - głównie rybnych doprawianych rumem.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Podobno są liczne kradzieże, zwłaszcza na plażach, ja z tym sie nie spotkałem. Na lotniskach są liczne napisy ostrzegające przed przewozem narkotyków, mnie nikt nie nagabywał wiec problem mnie takowy nie dotyczył.
Pogoda: O każdej porze - tam zawsze temperatura pokazuje 32 stopnie , czy to pada czy nie - woda w morzu jest bardzo ciepła i ma około 27 stopni. Pora deszczowa zaczyna sie od maja - a huragany jak sie pojawiają to z końcem września. Najlepsza pora wiec w/g mnie to okres kiedy u nas jest środek zimy.
Plaża: Plaże są piękne, jednak czystość ich daje dużo do życzenia, jednak ten problem dotyczy głównie plaż nie przylegających do hotelów.

Wenezuela na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY