Gospodarka Wenezueli

Podstawa gospodarki Wenezueli jest górnictwo <strong>ropy naftowej</strong>. Wenezuela jest najwiekszym jej producentem w Ameryce Poludniowej, a w swiecie zajmuje 6. miejsce. Glówne zloza ropy znajduja sie w depresyjnej <strong>nizinie Maracaibo</strong>, a takze w <strong>delcie Orinoko</strong> i we wschodniej czesci <strong>Los Llanos</strong>. Tutaj tez koncentruje sie przemysl rafineryjno-petrochemiczny.

Pogoda w Wenezueli

Dzisiaj, 22.9 27°C
Podstawa gospodarki Wenezueli jest górnictwo ropy naftowej. Wenezuela jest najwiekszym jej producentem w Ameryce Poludniowej, a w swiecie zajmuje 6. miejsce. Glówne zloza ropy znajduja sie w depresyjnej nizinie Maracaibo, a takze w delcie Orinoko i we wschodniej czesci Los Llanos. Tutaj tez koncentruje sie przemysl rafineryjno-petrochemiczny. Rozwój przemyslu naftowego odbil sie jednak niekorzystnie na pozostalych dzialach gospodarki, zwlaszcza na bardzo zaniedbanym rolnictwie. Jako grunty orne wykorzystuje sie zaledwie 3% powierzchni kraju.

Wazna role odgrywa sztuczne nawadnianie. Najwiekszy odsetek uzytków rolnych to laki i pastwiska na obszarze Llanos, natomiast tereny uprawowe koncentruja sie glównie w sródgórskich kotlinach i dolinach rzek.

Cecha charakterystyczna struktury agrarnej Wenezueli jest duza liczba latyfundiów, ogromnych posiadlosci ziemskich, przede wszystkim hodowlanych. Skupiaja one ponad 75% powierzchni wszystkich uzytków rolnych kraju.

Glównymi uprawami kraju sa kukurydza, ryz, fasola, soczewica i maniok oraz ziemniaki, a z roslin plantacyjnych kawa i kakao. Poza tym uprawiana jest trzcina cukrowa, bawelna, sezam, sizal, orzeszki ziemne, tyton oraz liczne warzywa i owoce.

Hodowla bydla rogatego na obszarze Llanos dostarcza 55% wartosci produkcji rolniczej. Produkcja zywnosci nie zaspokaja jednak potrzeb kraju.

Wazne miejsce w gospodarce zajmuje równiez górnictwo i hutnictwo rud zelaza. W produkcji rudy zelaza Wenezuela zajmuje drugie miejsce wsród krajów Ameryki Poludniowej. Inne surowce wydobywane takze w tym regionie to boksyty, zloto i diamenty. Górnictwo stanowi az 1/3 wartosci produktu krajowego brutto i 97% wartosci eksportu.

Opinie o miastach w Wenezueli

4,3
Magarita grzegorz1977
Margerita Ogólnie: Wyspa oferuje wszystkie możliwe formy wypoczynku. Jest otwarta dla miłośników życia nocnego, jak i dla ludzi ceniących sobie spokój. Jest rajem dla miłośników kaktusów i niepowtarzalnej przyrody. Przejrzysta woda , wspaniałe letnie temperatury zachęcają i do błogiego leniuchowania na plaży w gorącym wręcz piasku, jak wspaniale mobilizują do aktywnego wypoczynku w formie uprawiania równego rodzaju sportów , czy to surfingu, nurkowania, całodziennych wycieczek w głąb plaży w celu poszukiwania niezapomnianych widoków i wspaniałych wschodów i zachodów słońca.
Atrakcje turystyczne: Największą atrakcją jest miejsce i tym nie można sie nadziwić i nacieszyć, poza tym miejscowość oferuje wiele form zabaw, knajpy, bary i knajpeczki co raz zapraszają do swoich podwoi aby delektować sie miejscową karaibską kuchnią. Szkoły surfingowe sa na wyciągniecie ręki. Hotele oferują wiele wycieczek fakultatywnych i serdecznie do nich namawiam , czy to na jeep safari, czy to zwiedzanie wspaniałych parków.
Aktywny wypoczynek: Surfing surfing i jeszcze raz surfing, fale są takie że z majtek typu bokserki robią sie stringi:)
Życie nocne: Życie nocne toczy sie na plażach i restauracje które są umiejscowione na plażach w nocy stają sie głośno brzmiącymi klubami i dyskotekami... Jest ich mnóstwo i jest w czym wybierać , obsługa zawsze uśmiechnięta, tańczące towarzystwo zachęca do zabawy. Zabawy trwają do białego rana ....
Komunikacja: Wszędzie należy poruszać sie taksówka lub korzystać z usług jakie oferują organizatorzy wycieczek. W Wenezueli nikt nie ma prawo jazdów i również nie ma przepisów ruchu drogowego wiec każdy jeĽdzi jak chce. Najtańsza ropa na świecie za 1$ można zatankować 25 litrów benzyny umożliwia poruszanie sie wszystkiego co tylko jeĽdzi. Zapewniam że przejażdżka taksówka marki cadillac z lat 70 jest niezapomnianym przeżyciem.
Jedzenie i restauracje: Kuchnia karaibska kojarzy sie z rybami - nic bardziej mylnego , bardzo wile owoców egzotycznych podawanych wręcz prosto z drzewa zachęca do posiłków. Organizatorzy ostrzegają przed posiłkowaniem sie poza hotelem , jednak nie ma to jak hamburger prosto z budki:). Kuchnia jest soczysta, i króluje w nim kurczak polecam oczywscie kurczaka zapiekanego w ananasie i poewanego rumem - niebo w gębie.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Należy jak wszędzie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Ostrzegana nas przed kradzieżami, mnie to nie dotknęło i w moim otoczeniu rónież nic nikomu nie zginęło.
Pogoda: Jeżeli pragniesz pogody, a nie wiesz gdzie jechać , to zawsze możesz w ciemno jechać do Wenezueli, tam cały rok temperatura jest w granicach 27-32stopni, a w nocy podobno spada - jednak ja tego nie odczuwałem (byłem na Margaricie na przełomie stycznia i lutego) Podobno od kwietnia zaczyna sie pora deszczowa jednak jakoś mi sie w to wierzyć nie chce.
Plaża: Wspaniałe piaszczyste plaże, gorący piasek i wielkie fale , należy uważać aby hala nie porwała torebki, ręcznika lub całego leżaka, a wiedziałem że takie zdarzenia miały miejsce. Cudowne miejsce pełne ciepła słońca .. i wracam często myślami do Wenezueli i tamtejszych plaż.

Wenezuela na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY