Isla Margarita - Przewodnik

<p><strong>Isla Margarita</strong> to <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/karaiby/" target="_self">wyspa karaibska</a>,<strong> u wybrzeży Wenezueli</strong>, która jest główną wyspą stanu Nueva Esparta tego kraju. Najważniejszymi miastami wyspy są La Asuncion, Porlamar i Pampatar. Zajmuje powierzchnię 1020 km2. Obowiązuje na niej strefa wolnocłowa, co w szczególności przypadnie do gustu turystom przyjeżdżającym tu na swoje wymarzone, karaibskie wakacje.

Pogoda na Isla Margarita

Dzisiaj, 20.6 29°C

Isla Margarita to wyspa karaibska, u wybrzeży Wenezueli, która jest główną wyspą stanu Nueva Esparta tego kraju. Najważniejszymi miastami wyspy są La Asuncion, Porlamar i Pampatar. Zajmuje powierzchnię 1020 km2. Obowiązuje na niej strefa wolnocłowa, co w szczególności przypadnie do gustu turystom przyjeżdżającym tu na swoje wymarzone, karaibskie wakacje.

Według przekazów historycznych, w 1498 roku do wybrzeży wyspy Margarita dobił Krzysztof Kolumb, a na spotkanie karawel pospieszyli tubylcy - Indianie, którzy na szyjach mieli zawieszone sznury ogromnych, naturalnych pereł. To właśnie z tego powodu Isla Margarita nazywana jest miejscem „gdzie perły łowią”. Rok później na wyspie pojawił się Cristóbal de la Guerra, który znalazł na południu wyspy kolonie perłopławów. Wyłowił 40 kg pereł i zawiózł je do rodzimej Hiszpanii. W efekcie objęła ona na 300 lat wyspę swoim protektoratem. Nazwano ją „Margaritą” co po łacinie oznacza właśnie „perłę”.

W okolicy Isla Margarita znajduje się wyspa Coche, pozbawiona wody pitnej, słynąca z pięknych plaż, z których najpiękniejsza jest plaża w zatoce El Yaque, słynącej jako jedno z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu.
Właściwie Isla Margarita to nie jedna, a dwie wyspy. Zamieszkała jest część zachodnia, gdzie znajdują się bogate kurorty przyciągające turystów. Wschodnia część jest pokryta kaktusami i pustynią. Obie połączone są pasem ponad 20-kilometrowej plaży z białym piaskiem.

Stolicą Margarity jest La Asuncion. Można tam podziwiać kamienny Zamek św. Róży z XVII wieku (Castillo de Santa Rosa), który został wzniesiony w pewnym oddaleniu od wybrzeża, na górze i otoczony solidnymi murami obronnymi. Twierdza jest znakomitym punktem widokowym, z którego można podziwiać wszystkie strony świata, zwłaszcza lazurowe morze, jak i zieloną dżunglę w sercu wyspy. Wyspa posiada pięć parków narodowych, z których najbardziej efektownym jest Laguna La Restinga z lasami mangrowymi.
Będąc na Isla Margarita warto poświęcić trochę czasu na wycieczkę do Bazyliki Matki Bożej z Doliny (Basilica de Nuestra Senora del Valle), gdzie pielgrzymują tłumy Wenezuelczyków przez cały rok, a zwłaszcza we wrześniu. Bazylika posiada kremowe wieże w stylu neogotyckim, a w jej wnętrzu można zobaczyć patronkę wyspy, rybaków i marynarki wojennej Wenezueli, ubraną w paradną szatę. Niegdyś do bazyliki prowadziły złote wrota ozdobione perłami wyłowionymi z morza, które dziś znajdują się w sąsiednim muzeum.
Isla Margarita jest niewątpliwie „perłą Karaibów”, która kusi bajkowymi krajobrazami, znakomitą pogodą i pięknymi plażami. Miłośnicy sportów wodnych i zwiedzania także nie będą się tu nudzić. Sezon turystyczny trwa na wyspie przez cały rok, a średnia temperatura wynosi 29 stopni Celsjusza. Na wybrzeżu Isla Margarita ciągną się przez 160 km aż 72 plaże. Do najpiękniejszych i najbardziej popularnych wśród turystów przyjeżdżających tu na wczasy zalicza się Playa El Agua - piaszczystą plażę z palmami kokosowymi, o średniej szerokości 30 m i długości około 4 km. Wzdłuż plaży rozlokowane są luksusowe hotele, restauracje, klimatyczne knajpki i sklepiki z pamiątkami. Na południu wyspy znajduje się plaża - Playa El Yaque - miejsce spotkań windsurfingowców.
 


Wenezuela na skróty

Miejsca: