Tatry Wysokie - Przewodnik

<p>Najwyższymi górami zarówno w <strong>Polsce</strong>, jak i na Słowacji są <strong>Tatry Wysokie</strong>. Rozciągają się one pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi ograniczającymi je od strony północno-wschodniej. Oferują wiele ciekawych szlaków turystycznych, także tych o wysokim stopniu trudności, jak i mają wiele walorów krajobrazowych.

Pogoda w Tatrach Wysokich

Dzisiaj, 26.4 9°C

Najwyższymi górami zarówno w Polsce, jak i na Słowacji są Tatry Wysokie. Rozciągają się one pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi ograniczającymi je od strony północno-wschodniej. Oferują wiele ciekawych szlaków turystycznych, także tych o wysokim stopniu trudności, jak i mają wiele walorów krajobrazowych.

Polsko-słowackie Tatry
Region Tatry Wysokie obejmuje około 340 km2, z czego większość, bo 260 km2 znajduje się po stronie słowackiej. Umowna granica między Tatrami Wysokimi a Zachodnimi przebiega od przełęczy Liliowe na południu przez Przełęcz Między Kopami do Nosala na północy.

Najwyższym szczytem Polski i całych Tatr po naszej stronie są Rysy. Góra wznosi się na wysokość 2499 m n.p.m.. Można ją podziwiać z poziomu Morskiego Oka, mając poczucie jej majestatu. To właśnie ze schroniska na Morskim Oku wyruszają wyprawy wspinaczy chcących zaatakować ten szczyt. Można też zdobywać Rysy od strony słowackiej.

Szlaki w Tatrach Wysokich
Najbardziej znanym i najtrudniejszym szlakiem w Tatrach Wysokich jest ten wiodący na Orlą Perć. Drugim najtrudniejszym szlakiem w Polsce jest prowadzący na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.

Wycieczki w Tatrach Wysokich można urządzać po wspaniałych dolinach, słynących z przepięknych krajobrazów, jak np. Dolina Gąsienicowa, Dolina Białki, Dolina Pięciu Stawów Polskich i Dolina Roztoki. Niskim poziomem trudności charakteryzuje się szlak prowadzący z Doliny Białki do Morskiego Oka, ale zawsze trzeba mieć na uwadze, żeby tak planować wycieczki w te strony, aby zdążyć wrócić o własnych siłach za dnia.

Jesienią i zimą panować mogą tu trudne warunki. Warto wybrać się na piękną trasę z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a stamtąd przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka. Po drodze można zobaczyć też Siklawę - najwyższy polski wodospad.

Do popularnych szlaków turystycznych w Tatrach Wysokich zalicza się Kościelec w Dolinie Gąsienicowej. Wspinaczka do schroniska na Hali Gąsienicowej nie powinna zająć więcej niż 2,5 godziny.


Polska na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY