Tatry Zachodnie - Przewodnik

<p><strong>Łańcuch Tatrzański</strong> obejmuje trzy pasma górskie, z których najwyższym są <strong>Tatry Zachodnie</strong>, położone w Polsce i na Słowacji. Wcześniej, przed 1868 roku region ten znano jako Hale Liptowskie, Liptowsko-Orawskie lub Liptowsko-Nowotarskie. W Tatrach Zachodnich nie trudno się zakochać!

Pogoda w Tatrach Zachodnich

Dzisiaj, 23.4 8°C

Łańcuch Tatrzański obejmuje trzy pasma górskie, z których najwyższym są Tatry Zachodnie, położone w Polsce i na Słowacji. Wcześniej, przed 1868 roku region ten znano jako Hale Liptowskie, Liptowsko-Orawskie lub Liptowsko-Nowotarskie. W Tatrach Zachodnich nie trudno się zakochać!

Największa część Tatr
Zachodnią część Tatr zajmuje region Tatr Zachodnich, które obejmują około 400 km2 powierzchni, czyli niemal połowę całego tego łańcucha górskiego. Zaledwie 25 proc. powierzchni Tatr Zachodnich znajduje się na terenie Polski, reszta zaś na Słowacji.

Szczyty Tatr Zachodnich
Zdecydowana większość szczytów górskich w Tatrach Zachodnich ma charakter łagodny i kopulasty kształt. Pod tym względem wyróżniają się dwa szczyty - Giewont i Rohaczy. Można tu wypoczywać aktywnie na licznych szlakach w górach, podziwiając przepiękne, rozległe widoki na wysokogórskich halach i nagich partiach wierzchołkowych.

Tatry Zachodnie wchodzą w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest tu bardzo dużo ciekawych tras turystycznych. Na krótką wycieczkę można wybrać się na szlak Kuźnice-Nosal-Jaszczurówka.  Przy spacerowym tempie szlaki niebieski, zielony i żółty można przejść w niecałe 2 godziny. Podejście na Nosal (1206 m n.p.m.) jest nieco cięższe niż na Kuźnice czy Jaszczurówkę.

Najpopularniejszym szlakiem w Tatrach Zachodnich po polskiej stronie są Czerwone Wierchy, o unikatowej roślinności. Czerwone Wierchy składają się ze szczytów Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kondracka Kopa.
Mówiąc o szlakach w Tatrach Zachodnich, nie można zapominać o Giewoncie. Najlepiej udać się tam jak najwcześniej rano, aby zdążyć przed tłumami turystów.

Atrakcje turystyczne
Nie tylko szlaki górskie są atutem turystycznym Tatr Zachodnich. Są nimi również jaskinie i wielkie wywierzyska. Wapienne skały tworzą zaś raj dla taterników - mają oni do dyspozycji liczne turnie i strome ściany, które rzucają wyzwanie wspinaczom. Do turystycznego zwiedzania są dopuszczone Jaskinia Mroźna (ale tylko z przewodnikiem), a do zwiedzania samodzielnego Jaskinia Mylna, Raptawicka, Obłazkowa, Smocza Jama i Dziura.
Piękne widoki w Tatrach Zachodnich to także zasługa tutejszych jezior. Największe z nich to Niżni Staw Rohacki i Smreczyński Staw.

W Tatrach Zachodnich działa 7 schronisk turystycznych - 4 po stronie polskiej i 3 po stronie słowackiej. W Polsce są to schroniska na Hali Kondratowej, Hali Ornak, na Polanie Chochołowskiej i na Polanie Kalatówki.


Polska na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY