Macedonia to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim, graniczący z Grecją, Bułgarią, Albanią i Serbią. Pomimo wielu walorów krajobrazowych i istnienia interesujących zabytków, Macedonia pozostaje mało popularna wśród turystów. Być może w najbliższej przyszłości ulegnie to zmianie, zwłaszcza że jest ona coraz chętniej odwiedzana przede wszystkim przez miłośników dzikiej, nienaruszonej ręką człowieka przyrody. To kraj wina, doskonałej kuchni, gościnnych mieszkańców i przepięknych widoków.
Właściwą formalną nazwą Macedonii jest Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. To państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Istnieją niemałe problemy z nazewnictwem Macedonii na forum międzynarodowym. Grecja sprzeciwia się takiej nazwie, gdyż jeden z regionów tego kraju nazywa się identycznie. Obecnie miano „Republiki Macedonii” uznaje 125 krajów na świecie ze 154.
Stolica Macedonii znajduje się w mieście
Skopje, którego początki istnienia nie są do końca znane. Już w okresie iliryjskim mieściła się tu osada Scupi, zaś w VII wieku zaczęły się w tym miejscu osiedlać plemiona słowiańskie, które doprowadziły do zmiany nazwy właśnie na Skopje. Gród w ciągu kolejnych stuleci przeżywał wiele trudnych chwil, przeplatanych okresami rozkwitu. Miasto w zasadzie obróciło się w pył w wyniku trzęsienia ziemi z 1963 roku. Przetrwał niemalże wyłącznie kamienny most na rzece Vardar. Stolicę z czasem odbudowano, ale nie udało się zachować jej dawnego klimatu.
Obowiązkowym punktem zwiedzania Skopje jest
dzielnica Čaršija, gdzie można zgubić się wśród wąskich, klimatycznych uliczek. Warto zobaczyć tutaj meczety, hammany i bazary, co czyni Skopje podobne do tureckich miast. Atrakcją turystyczną jest pochodząca z XV wieku
łaźnia Daud Paszy. To największa tego typu budowla na całych Bałkanach, zadaszona błyszczącą w słońcu kopułą. Niegdyś w tym miejscu istniał harem, a dziś znajduje się galeria sztuki. W sąsiedztwie łaźni znajdziemy zagłębioną do połowy w ziemi świątynię - cerkiew św. Spasa Zbawiciela, ozdobioną ikonostasem pochodzącym z XIX wieku. Tuż przy cerkwi w XV wieku wybudowano Meczet Mustafy Paszy z wysokim minaretem, który można zobaczyć z daleka, a obok mury obronne twierdzy Kale z XI wieku.
Przechodząc stąd kamiennym mostem nad rzeką, znajdziemy się w nowej części miasta Skopje. Pod miastem, na wzgórzu z pięknym widokiem na okolicę znajduje się monaster św. Pantelejmona z XII wieku, wybudowany w stylu bizantyjskim, okazałym, o czym świadczą między innymi bezcenne freski we wnętrzach świątyni. Kolejny godny uwagi monastyr wzniesiono nad jeziorem Matka, niedaleko Skopje - to monastyr św. Andrzeja, w którym można podziwiać stare malowidła ścienne.
Jednym z najpiękniejszych miast w Macedonii jest
Ochryda, określana mianem perły Bałkanów. Miasto położone na zboczu gór, z widokiem na Jezioro Ochrydzkie kusi wielowiekowymi zabytkami, jak i malowniczymi krajobrazami. Miasto Ochryda wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka do Ochrydy jest obowiązkowym punktem zwiedzania Macedonii. Warto tu zobaczyć
wspaniałe cerkwie, jak i zabytki pochodzące nawet z czasów starożytnych. Do najstarszych zabytków miasta zalicza się cerkiew św. Zofii z XI wieku, ozdobiona wewnątrz freskami. Oprócz tego w Ochrydzie jest również cerkiew św. Klemensa z XIII wieku czy cerkiew św. Pantelejmona. Na wzgórzu nad Ochrydą stoi zaś średniowieczna twierdza cara Samuila.
Celem wycieczek jest też położony w górach,
prawosławny Klasztor św. Jana Bigorskiego, przyjmujący turystów w gościnie. Można tu zamieszkać w celach mnichów i przez kilka dni prowadzić takie życie, jak oni. Klasztor zlokalizowany jest na terenie Parku Narodowego Mayroyo i założony został już w 1020 roku. Z dawnej budowli niewiele pozostało po najeździe Turków w XVI wieku, ale klasztor odbudowano w 1743 roku.