Macedonia - Przewodnik

Pomimo wielu <strong>walorów krajobrazowych</strong> i istnienia interesujących zabytków, Macedonia pozostaje nadal nieodkryta. To <strong>prawdziwa gratka</strong> dla wszystkich tych, którzy nie lubią zatłoczonych destynacji, przyciągających rzesze turystów. <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/macedonia-polnocna/">Wakacje w Macedonii</a> to kierunek dla tych, którzy szukają <strong>spokoju</strong> i kontaktu <strong>z naturą.</strong> <h2>Gdzie leży Macedonia?</h2> Macedonia to kraj położony na <strong>Półwyspie Bałkańskim</strong>, graniczący z Grecją, Bułgarią, Albanią i Serbią. To kraj <strong>wina, doskonałej kuchni, gościnnych mieszkańców </strong>i przepięknych<strong> widoków.</strong>

Pogoda w Macedonii

Dzisiaj, 24.4 17°C
Pomimo wielu walorów krajobrazowych i istnienia interesujących zabytków, Macedonia pozostaje nadal nieodkryta. To prawdziwa gratka dla wszystkich tych, którzy nie lubią zatłoczonych destynacji, przyciągających rzesze turystów. Wakacje w Macedonii to kierunek dla tych, którzy szukają spokoju i kontaktu z naturą.

Gdzie leży Macedonia?

Macedonia to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim, graniczący z Grecją, Bułgarią, Albanią i Serbią. To kraj wina, doskonałej kuchni, gościnnych mieszkańców i przepięknych widoków. Właściwą formalną nazwą Macedonii jest Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Najczęściej jednak spotkamy się z nazwą Macedonia Północna. To państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, która obejmowała sześć republik: Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Macedonię, Czarnogórę (Montenegro), Serbię i Słowenię.

Macedonia – atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić?
Planując urlop w tym rejonie, warto odwiedzić stolicę Macedonii - Skopje, której początki istnienia nie są do końca znane. Już w okresie iliryjskim mieściła się tu osada Scupi, zaś w VII wieku zaczęły się w tym miejscu osiedlać plemiona słowiańskie.

Skopje – stolica Macedonii

 • Obowiązkowym punktem zwiedzania Skopje jest dzielnica Čaršija, gdzie można zgubić się wśród wąskich, klimatycznych uliczek. Warto zobaczyć tutaj meczety, hammany i bazary, które czynią Skopje podobne do tureckich miast.
 • Atrakcją turystyczną jest pochodząca z XV wieku łaźnia Daud Paszy. To największa tego typu budowla na całych Bałkanach, zadaszona błyszczącą w słońcu kopułą. Niegdyś w tym miejscu istniał harem, a dziś znajduje się galeria sztuki.
 • W sąsiedztwie łaźni znajdziemy zagłębioną do połowy w ziemi świątynię - Cerkiew św. Spasa Zbawiciela, ozdobioną ikonostasem pochodzącym z XIX wieku.
 • Tuż przy cerkwi w XV wieku wybudowano Meczet Mustafy Paszy z wysokim minaretem, który można zobaczyć z daleka, a obok mury obronne twierdzy Kale z XI wieku. 
 • Przechodząc stąd kamiennym mostem nad rzeką, znajdziemy się w nowej części miasta Skopje.
 • Pod miastem, na wzgórzu z pięknym widokiem na okolicę znajduje się Monaster św. Pantelejmona z XII wieku, wybudowany w stylu bizantyjskim, o czym świadczą między innymi bezcenne freski we wnętrzach świątyni.
 • Kolejny godny uwagi monastyr wzniesiono nad jeziorem Matka, niedaleko Skopje - to Monastyr św. Andrzeja, w którym można podziwiać stare malowidła ścienne.

Ochryda – perła Bałkanów

Jednym z najpiękniejszych miast w Macedonii jest Ochryda. Miasto położone na zboczu gór, z widokiem na Jezioro Ochrydzkie kusi wielowiekowymi zabytkami, jak i malowniczymi krajobrazami. Miasto Ochryda wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Wycieczka do Ochrydy jest obowiązkowym punktem zwiedzania Macedonii. Warto tu zobaczyć wspaniałe cerkwie, jak i zabytki pochodzące nawet z czasów starożytnych. Do najstarszych zabytków miasta zalicza się cerkiew św. Zofii z XI wieku, ozdobiona wewnątrz freskami.
 • W Ochrydzie jest również cerkiew św. Klemensa z XIII wieku czy cerkiew św. Pantelejmona.
 • Na wzgórzu nad Ochrydą stoi zaś średniowieczna twierdza cara Samuila.
 • Celem wycieczek jest też położony w górach, prawosławny Klasztor św. Jana Bigorskiego, przyjmujący turystów w gościnie.
Ciekawostką jest fakt, że można tu zamieszkać w celach mnichów i przez kilka dni prowadzić takie życie, jak oni. Klasztor zlokalizowany jest na terenie Parku Narodowego Mayroyo i założony został już w 1020 roku.

Zobacz też:

Co warto zobaczyć na Bałkanach?

Opinie o miastach w Macedonii

4,4
Elen Kamen Aleksandra
Hotel oddalony jest o 5 km od większego miasta Struga i od miasta Ohryd około 20km. W położeniu hotelu znajduje się jezioro i lasy świerkowe. Dla turystów którzy poszukują nocnych wrażeń trzeba udać się do Ohrydu.

Macedonia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY