Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Bałkany - gdzie jechać na wakacje?

Bałkany są popularnym miejscem wakacyjnym dla turystów pragnących zobaczyć piękne krajobrazy, spróbować lokalnej kuchni i zanurzyć się w fascynującej kulturze. Wiele krajów na Bałkanach oferuje zapierające dech w piersiach plaże, górskie wycieczki i zabytki. Można tam zwiedzać Dubrownik, zobaczyć Sarajewo i Mostar w Bośni i Hercegowinie, a także wybrać się na wycieczki po parkach narodowych w Serbii i Chorwacji…

Półwysep Bałkański  - dlaczego warto go zwiedzić?

Bałkany to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Europie, które jest coraz bardziej popularne wśród turystów poszukujących ciekawych miejsc na wakacje. Półwysep Bałkański jest ogromny – liczy on sobie aż 470 km kwadratowych. Od zachodu jego granice wyznacza Morze Adriatyckie i Morze Jońskie, od wschodu Morze Czarne i Morze Marmara, a od południowego wschodu Morze Egejskie. Region ten składa się z kilku krajów, takich jak Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia i Bułgaria, które oferują wiele atrakcji i możliwości, aby zaspokoić najróżniejsze potrzeby, oczekiwania i gusta wszystkich turystów.

Z czego słyną Bałkany?

Powodów, dla których warto zwiedzić półwysep jest wiele, a każdy prześciga poprzedni. Bałkany oferują wspaniałe krajobrazy, od piaszczystych plaż po górskie szczyty, które pozwalają turystom poczuć się jak w innym świecie. Co więcej, region ten jest pełen historii i kultury, co pozwala turystom na poznanie wielu niezapomnianych miejsc i tradycji. Zarówno w Albanii, jak i w Bośni czy Czarnogórze, nie brak zapierających dech w piersiach zabytków. Nie można przecież zapomnieć, że ten półwysep to istna kolebka europejskiej cywilizacji, dlatego ślady początków historii naszego kontynentu odnajdziemy niemal w każdym z krajów bałkańskich.

Na Bałkanach znaleźć możemy również jedne z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych krajobrazów w całej Europie! Przykładem może być słynna Zatoka Kotorska w Czarnogórze, która – dzięki swoim malowniczym fiordom – często nazywana jest najpiękniejszą zatoką świata.

Bałkany znane są również z barwnych tradycji i festiwali, w tym muzyki, tańca i sztuki, które przedstawiają dziedzictwo i kulturę regionu. Co więcej, mieszkańcy Bałkanów słyną z gościnności i serdeczności, co czyni ten region wspaniałym miejscem do odkrywania i poznawania nowych ludzi.

Bałkany od kuchni – czyli o kuchni słów kilka

Kuchnia bałkańska jest różnorodna i bogata, a każdy z krajów na półwyspie ma swoje unikalne dania i tradycje kulinarne. Będąc na wakacjach, nie zapomnijcie skosztować najpyszniejszych, charakterystycznych potraw tego regionu:

 • Ćevapi - małe kiełbaski z mięsa wołowego lub jagnięcego, podawane z chlebem pita, sałatką i sosem.
 • Burek - pyszne ciasto filo nadziewane serem, mięsem, warzywami lub innymi składnikami.
 • Pasticada - duszone mięso wołowe w sosie z czerwonego wina i przypraw, podawane z makaronem lub kaszą.
 • Shopska salad - chłodnik z pomidorów, ogórków, papryki, cebuli i sera sirene.
 • Sarma - warzywa, takie jak kapusta lub winogrona, nadziewane mięsem i ryżem, duszone w sosie pomidorowym.
 • Ajvar - słodko-kwaśna pasta z papryki i bakłażana, często używana jako dodatek do mięsa i ryb.

Kuchnia ta jest pełna smaku i kolorów, a jej potrawy często przyrządzane są z najświeższych składników! Wszyscy turyści odwiedzający Bałkany z pewnością powinni spróbować lokalnych smakołyków i poznać tradycje kulinarne – bo jest w czym wybierać! Należy jednak pamiętać, że krajów należących do półwyspu jest sporo, a każdy z nich zachwyca nieco inną lokalną kuchnią, dlatego jest w czym wybierać – od kuchni greckiej po chorwacką!

Bałkany – kraje półwyspu

Półwysep Bałkański to kilka krajów – różniących się od siebie zarówno historią, jak i kulturą czy krajobrazami. Należy jednak mieć na uwadze, że kwestia przynależności do Bałkanów jest przedmiotem wielu sporów. Mówiąc krótko - Bałkany to region obejmujący obszar Półwyspu Bałkańskiego, jednakże nazwa ta odnosi się często do pewnej wspólnoty kulturowej, a nie samej geografii.

 1. Albania - to kraj z pięknymi plażami, górami i starożytnymi ruinami. Albania jest znana z tradycyjnej kuchni i gościnności swoich mieszkańców. Będąc w tym kraju, koniecznie warto zwiedzić malowniczy Park Narodowy Valbona, amfiteatr rzymski w Durrës (najlepiej zachowany amfiteatr w kraju, pochodzący z I wieku n.e.) czy słynny wodospad Skakavica.

 1. Kosovo - jest młodym państwem, które jest domem dla wielu różnorodnych kultur i religii. Kraj ten jest znany z pięknych krajobrazów, w tym gór i jezior, a także zabytków. Po drodze warto zwiedzić zapierający dech w piersiach klasztor Patriarchatu Peć (starożytne sanktuarium, które jest uważane za jedno z najważniejszych miejsc duchowych w regionie) czy Park Narodowy Rugova Canyon.
 2. Bośnia i Hercegowina - kraj ten jest słynny z pięknych krajobrazów, w tym gór i jezior. Bośnia i Hercegowina jest również znana z wielu zabytków, w tym meczetów, katedr i starych miast. Turystom znany jest przede wszystkim Mostar (urocze miasto o silnym dziedzictwie tureckim, słynące z pięknego stary most na rzece Neretva) oraz Sarajewo - stolica kraju i jedno z najważniejszych miast Bośni i Hercegowiny, z piękną starówką, kawiarniami i muzeami.
 3. Bułgaria – znana jest z pięknych plaż i historycznych ruin, takich jak starożytne miasto Nessebar i twierdza Trakija. Kraj ten słynie także z tradycyjnej kuchni, tańców narodowych i pięknych plaż. Dzięki temu uważana jest za bardzo atrakcyjny kierunek dla wszystkich miłośników historii, kultury i przyrody. Bułgaria oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, w tym słynne Złote Piaski (popularne miejsce wypoczynkowe nad Morzem Czarnym, z pięknymi plażami i atrakcjami turystycznymi) czy miasto Sofia - stolica kraju i jedno z najważniejszych miast Bułgarii.
 4. Chorwacja - jest jednym z najpiękniejszych krajów na Bałkanach, z pięknymi plażami, górami i jeziorami. Warto zatrzymać się również w jednym z zabytkowych miast, takich jak Dubrownik i Split.
 5. Czarnogóra - jest krajem pełnym górskich krajobrazów, jezior i fiordów. To również jedno z najmniejszych państw w Europie, znane zarówno z niezwykłej gościnności, jak i pięknych plaż. Na miejscu kusi przede wszystkim Budva - najsłynniejsze wakacyjne miasto Czarnogóry, z pięknymi plażami, starymi uliczkami i zamkiem.
 6. Grecja – to kraj pełen antycznej historii i kultury, dom wielu starożytnych ruin, takich jak Partenon i Akropol. Jest to kraj, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Będąc na miejscu, warto zwiedzić kolebkę starożytnej cywilizacji, jak słynne Ateny czy Wyspy Egejskie. Grecja znana jest również z wielu smakowitych potraw i tradycyjnej kuchni, jak gyros, souvlaki czy tzatziki.

 1. Macedonia - jest krajem pełnym historii i kultury, znanym z pięknych, górskich krajobrazów i jezior. Jednym z najsłynniejszych będzie tu Jezioro Ochrydzkie (na granicy Macedonii i Albanii) – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 2. Słowenia - kraj o pięknej przyrodzie, z górami i jeziorami, oraz zachwycającymi krajobrazami i zabytkami, w tym stolicą kraju, Ljubljana, z tajemniczymi kanałami, starym miastem i wspaniałym zamkiem na wzgórzu.
 3. Serbia - kraj o długiej i skomplikowanej historii, z wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi, w tym stolicą kraju – Belgradem - z wieloma zabytkami, takimi jak Zamek Kalemegdan, Czarna Góra i Kościół Świętego Sava.

W każdym z tych krajów na Bałkanach znaleźć można unikalne atrakcje i doświadczenia, które pozwolą turystom na pełne zanurzenie się w kulturze i historii regionu. Na odwiedzających czekają setki pięknych miejsc, od starożytnych ruin po cuda natury. Bałkańskie krajobrazy są niezwykle urozmaicone!

Bałkany – mapa półwyspu

By nieco dokładniej przybliżyć położenie krajów półwyspu, najlepiej zajrzeć do mapy. Sprawy nie ułatwia jednak fakt, że nie wszystkie państwa  leżą w całości na Bałkanach. Najlepszym przykładem będzie tu znana wszystkim Chorwacja, której tylko dalmatyńską część można uznać za prawdziwe Bałkany. Podobnie w przypadku północnej części Serbii.

Bałkany to półwysep, który swoją tajemniczością, a zarazem gościnną aurą i pięknem zabytków kusi turystów z całego świata. Z Polski do krajów bałkańskich łatwo wybrać się samochodem, jednak niejednokrotnie cenami kuszą także bezpośrednie połączenia lotnicze. Co więcej, porównaniu z innymi europejskimi krajami, Bałkany są bardzo ekonomicznym wyborem, co pozwala turystom na uzyskanie więcej… za mniej – prawdziwy must-have na następny urlop!

08.02.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.