Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Bałkany - gdzie jechać na wakacje?

Bałkany są popularnym miejscem wakacyjnym dla turystów pragnących zobaczyć piękne krajobrazy, spróbować lokalnej kuchni i zanurzyć się w fascynującej kulturze. Wiele krajów na Bałkanach oferuje zapierające dech w piersiach plaże, górskie wycieczki i zabytki. Można tam zwiedzać Dubrownik, zobaczyć Sarajewo i Mostar w Bośni i Hercegowinie, a także wybrać się na wycieczki po parkach narodowych w Serbii i Chorwacji…

Półwysep Bałkański  - dlaczego warto go zwiedzić?

Bałkany to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Europie, które jest coraz bardziej popularne wśród turystów poszukujących ciekawych miejsc na wakacje. Półwysep Bałkański jest ogromny – liczy on sobie aż 470 km kwadratowych. Od zachodu jego granice wyznacza Morze Adriatyckie i Morze Jońskie, od wschodu Morze Czarne i Morze Marmara, a od południowego wschodu Morze Egejskie. Region ten składa się z kilku krajów, takich jak Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia i Bułgaria, które oferują wiele atrakcji i możliwości, aby zaspokoić najróżniejsze potrzeby, oczekiwania i gusta wszystkich turystów.

Z czego słyną Bałkany?

Powodów, dla których warto zwiedzić półwysep jest wiele, a każdy prześciga poprzedni. Bałkany oferują wspaniałe krajobrazy, od piaszczystych plaż po górskie szczyty, które pozwalają turystom poczuć się jak w innym świecie. Co więcej, region ten jest pełen historii i kultury, co pozwala turystom na poznanie wielu niezapomnianych miejsc i tradycji. Zarówno w Albanii, jak i w Bośni czy Czarnogórze, nie brak zapierających dech w piersiach zabytków. Nie można przecież zapomnieć, że ten półwysep to istna kolebka europejskiej cywilizacji, dlatego ślady początków historii naszego kontynentu odnajdziemy niemal w każdym z krajów bałkańskich.

Na Bałkanach znaleźć możemy również jedne z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych krajobrazów w całej Europie! Przykładem może być słynna Zatoka Kotorska w Czarnogórze, która – dzięki swoim malowniczym fiordom – często nazywana jest najpiękniejszą zatoką świata.

Bałkany znane są również z barwnych tradycji i festiwali, w tym muzyki, tańca i sztuki, które przedstawiają dziedzictwo i kulturę regionu. Co więcej, mieszkańcy Bałkanów słyną z gościnności i serdeczności, co czyni ten region wspaniałym miejscem do odkrywania i poznawania nowych ludzi.

Bałkany od kuchni – czyli o kuchni słów kilka

Kuchnia bałkańska jest różnorodna i bogata, a każdy z krajów na półwyspie ma swoje unikalne dania i tradycje kulinarne. Będąc na wakacjach, nie zapomnijcie skosztować najpyszniejszych, charakterystycznych potraw tego regionu:

 • Ćevapi - małe kiełbaski z mięsa wołowego lub jagnięcego, podawane z chlebem pita, sałatką i sosem.
 • Burek - pyszne ciasto filo nadziewane serem, mięsem, warzywami lub innymi składnikami.
 • Pasticada - duszone mięso wołowe w sosie z czerwonego wina i przypraw, podawane z makaronem lub kaszą.
 • Shopska salad - chłodnik z pomidorów, ogórków, papryki, cebuli i sera sirene.
 • Sarma - warzywa, takie jak kapusta lub winogrona, nadziewane mięsem i ryżem, duszone w sosie pomidorowym.
 • Ajvar - słodko-kwaśna pasta z papryki i bakłażana, często używana jako dodatek do mięsa i ryb.

Kuchnia ta jest pełna smaku i kolorów, a jej potrawy często przyrządzane są z najświeższych składników! Wszyscy turyści odwiedzający Bałkany z pewnością powinni spróbować lokalnych smakołyków i poznać tradycje kulinarne – bo jest w czym wybierać! Należy jednak pamiętać, że krajów należących do półwyspu jest sporo, a każdy z nich zachwyca nieco inną lokalną kuchnią, dlatego jest w czym wybierać – od kuchni greckiej po chorwacką!

Bałkany – kraje półwyspu

Półwysep Bałkański to kilka krajów – różniących się od siebie zarówno historią, jak i kulturą czy krajobrazami. Należy jednak mieć na uwadze, że kwestia przynależności do Bałkanów jest przedmiotem wielu sporów. Mówiąc krótko - Bałkany to region obejmujący obszar Półwyspu Bałkańskiego, jednakże nazwa ta odnosi się często do pewnej wspólnoty kulturowej, a nie samej geografii.

 1. Albania - to kraj z pięknymi plażami, górami i starożytnymi ruinami. Albania jest znana z tradycyjnej kuchni i gościnności swoich mieszkańców. Będąc w tym kraju, koniecznie warto zwiedzić malowniczy Park Narodowy Valbona, amfiteatr rzymski w Durrës (najlepiej zachowany amfiteatr w kraju, pochodzący z I wieku n.e.) czy słynny wodospad Skakavica.

 1. Kosovo - jest młodym państwem, które jest domem dla wielu różnorodnych kultur i religii. Kraj ten jest znany z pięknych krajobrazów, w tym gór i jezior, a także zabytków. Po drodze warto zwiedzić zapierający dech w piersiach klasztor Patriarchatu Peć (starożytne sanktuarium, które jest uważane za jedno z najważniejszych miejsc duchowych w regionie) czy Park Narodowy Rugova Canyon.
 2. Bośnia i Hercegowina - kraj ten jest słynny z pięknych krajobrazów, w tym gór i jezior. Bośnia i Hercegowina jest również znana z wielu zabytków, w tym meczetów, katedr i starych miast. Turystom znany jest przede wszystkim Mostar (urocze miasto o silnym dziedzictwie tureckim, słynące z pięknego stary most na rzece Neretva) oraz Sarajewo - stolica kraju i jedno z najważniejszych miast Bośni i Hercegowiny, z piękną starówką, kawiarniami i muzeami.
 3. Bułgaria – znana jest z pięknych plaż i historycznych ruin, takich jak starożytne miasto Nessebar i twierdza Trakija. Kraj ten słynie także z tradycyjnej kuchni, tańców narodowych i pięknych plaż. Dzięki temu uważana jest za bardzo atrakcyjny kierunek dla wszystkich miłośników historii, kultury i przyrody. Bułgaria oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, w tym słynne Złote Piaski (popularne miejsce wypoczynkowe nad Morzem Czarnym, z pięknymi plażami i atrakcjami turystycznymi) czy miasto Sofia - stolica kraju i jedno z najważniejszych miast Bułgarii.
 4. Chorwacja - jest jednym z najpiękniejszych krajów na Bałkanach, z pięknymi plażami, górami i jeziorami. Warto zatrzymać się również w jednym z zabytkowych miast, takich jak Dubrownik i Split.
 5. Czarnogóra - jest krajem pełnym górskich krajobrazów, jezior i fiordów. To również jedno z najmniejszych państw w Europie, znane zarówno z niezwykłej gościnności, jak i pięknych plaż. Na miejscu kusi przede wszystkim Budva - najsłynniejsze wakacyjne miasto Czarnogóry, z pięknymi plażami, starymi uliczkami i zamkiem.
 6. Grecja – to kraj pełen antycznej historii i kultury, dom wielu starożytnych ruin, takich jak Partenon i Akropol. Jest to kraj, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Będąc na miejscu, warto zwiedzić kolebkę starożytnej cywilizacji, jak słynne Ateny czy Wyspy Egejskie. Grecja znana jest również z wielu smakowitych potraw i tradycyjnej kuchni, jak gyros, souvlaki czy tzatziki.

 1. Macedonia - jest krajem pełnym historii i kultury, znanym z pięknych, górskich krajobrazów i jezior. Jednym z najsłynniejszych będzie tu Jezioro Ochrydzkie (na granicy Macedonii i Albanii) – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 2. Słowenia - kraj o pięknej przyrodzie, z górami i jeziorami, oraz zachwycającymi krajobrazami i zabytkami, w tym stolicą kraju, Ljubljana, z tajemniczymi kanałami, starym miastem i wspaniałym zamkiem na wzgórzu.
 3. Serbia - kraj o długiej i skomplikowanej historii, z wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi, w tym stolicą kraju – Belgradem - z wieloma zabytkami, takimi jak Zamek Kalemegdan, Czarna Góra i Kościół Świętego Sava.

W każdym z tych krajów na Bałkanach znaleźć można unikalne atrakcje i doświadczenia, które pozwolą turystom na pełne zanurzenie się w kulturze i historii regionu. Na odwiedzających czekają setki pięknych miejsc, od starożytnych ruin po cuda natury. Bałkańskie krajobrazy są niezwykle urozmaicone!

Bałkany – mapa półwyspu

By nieco dokładniej przybliżyć położenie krajów półwyspu, najlepiej zajrzeć do mapy. Sprawy nie ułatwia jednak fakt, że nie wszystkie państwa  leżą w całości na Bałkanach. Najlepszym przykładem będzie tu znana wszystkim Chorwacja, której tylko dalmatyńską część można uznać za prawdziwe Bałkany. Podobnie w przypadku północnej części Serbii.

Bałkany to półwysep, który swoją tajemniczością, a zarazem gościnną aurą i pięknem zabytków kusi turystów z całego świata. Z Polski do krajów bałkańskich łatwo wybrać się samochodem, jednak niejednokrotnie cenami kuszą także bezpośrednie połączenia lotnicze. Co więcej, porównaniu z innymi europejskimi krajami, Bałkany są bardzo ekonomicznym wyborem, co pozwala turystom na uzyskanie więcej… za mniej – prawdziwy must-have na następny urlop!

Podsumowanie

 • Różnorodność krajobrazów - Półwysep Bałkański to miejsce, które oferuje wiele urokliwych krajobrazów, od piaszczystych plaż, poprzez malownicze fiordy (np. Zatoka Kotorska w Czarnogórze), po wysokie górskie szczyty.
 • Bogactwo kulturowe i historyczne - Bałkany są pełne historycznych zabytków i unikalnych tradycji. Na terenie półwyspu znajdują się zapierające dech w piersiach zabytki, zarówno w Albanii, Bośni, Czarnogórze, jak i innych krajach regionu. To miejsce, gdzie zetknąć się można z początkami europejskiej cywilizacji.
 • Barwne tradycje i festiwale - Region jest znany z muzyki, tańca, sztuki oraz innych form prezentacji dziedzictwa kulturowego. Dodatkowo, mieszkańcy Bałkanów słyną z gościnności i serdeczności.
 • Kuchnia bałkańska - Różnorodna i bogata kuchnia bałkańska to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić ten region. Każdy z krajów na półwyspie ma swoje unikalne dania i tradycje kulinarne, od kuchni greckiej po chorwacką.

08.02.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.