• Możliwość przekroczenia granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego​​​​ lub paszportu.
 • Brak wymogu posiadania wizy.
 • Paszport musi być ważny na czas planowanego pobytu.
 • Szczepienia nie są wymagane.
[data: 03.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/czarnogora/informacje-dla-podrozujacych

Czarnogóra

Majestatyczne góry, błękitne morze, ogromne przestrzenie i miasta na zboczach. Czarnogóra to dziewiczy region Bałkanów, wciąż jeszcze nieodkryty przez masową turystyką - warto się tutaj wybrać na wakacje i poczuć klimat, którego próżno szukać gdzie indziej.

Najlepsze kierunki w Czarnogórze

Najlepiej ocenione hotele w Czarnogórze

Carine Kumbor

Carine Kumbor

Ocena: 4/5

Czarnogóra, Herceg Novi, Herceg Novi

Ocena 4,8 / 5

od 2 342 za osobę

Iberostar Bellevue

Czarnogóra, Bečiči, Bečići

Ocena 4,5 / 5

od 1 956 za osobę

Sato

Sato

Ocena: 3/5

Czarnogóra, Sutomore, Sutomore

Ocena 4,0 / 5

od 326 za osobę

Mediteran

Mediteran

Ocena: 4/5

Czarnogóra, Bečiči, Bečići

Ocena 3,9 / 5

od 439 za osobę

Hotel Vile Oliva

Czarnogóra, Petrovac, Petrovac

Ocena 3,8 / 5

od 1 179 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Twierdza Haj-Nehaj

Twierdza Haj-Nehaj

Twierdza została zbudowana w XV wieku przez Wenecjan w celu obrony ich południowej granicy przed Turkami Osmańskimi.

Budynki historyczne
Stary Bar

Stary Bar

Jest to historyczne miejsce miasta Bar, położone na 4-hektarowym wzgórzu, zaledwie cztery kilometry od morza, u podnóża góry Rumija. Twierdza jest obecnie skansenem. Największe i najważniejsze średniowieczne stanowisko archeologiczne na Bałkanach nie zostało jeszcze zbadane archeologicznie. Istnieją pozostałości około 600 budynków publicznych i sakralnych o znaczeniu kulturowym i architektonicznym ze wszystkich okresów śródziemnomorskiej historii dzisiejszego Baru, a także pozostałości starego rzymskiego miasta znanego jako Antivarium. Wyjątkowe znaczenie Stari Baru polega na mieszance różnych stylów widocznych na różnych budynkach, takich jak romański, gotycki i renesansowy.

Budynki historyczne Miasta / Place / Ulice
Stare Drzewo Oliwne

Stare Drzewo Oliwne

Drzewo oliwne jest symbolem miasta Bar. Jest to najstarsze drzewo w Europie - ma ponad 2000 lat. Rośnie w miejscowości Mirovici na piątym kilometrze od miasta Bar. Jest pomnikiem przyrody chronionym przez prawo od 1963 roku. Jego obwód wynosi 10 metrów.

Atrakcje przyrodnicze
Akwedukt

Akwedukt

Kamienny akwedukt znajduje się po północnej stronie miasta Bar. Akwedukt ten jest jedynym zachowanym akweduktem w Czarnogórze i jednym z największych i najlepiej zachowanych z trzech akweduktów w byłej Jugosławii. Akwedukt został zbudowany podczas panowania Imperium Osmańskiego w XVI wieku i obejmował most przez dolinę. Służył jako źródło wody dla Stari Bar, a woda pochodziła z góry Rumija. Konstrukcja mostu składa się z siedemnastu dużych łuków o różnej szerokości, wspartych na osiemnastu masywnych filarach. Cała konstrukcja wykonana jest z łamanego i grubo ciosanego kamienia. Po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 15 kwietnia 1979 r. o godzinie 06:19, akwedukt został całkowicie zniszczony. Później jednak całkowicie go zrekonstruowano, dzięki czemu może być używany nawet dzisiaj.

Budynki historyczne

Czarnogóra na wakacje

Czarnogóra to wciąż mało popularne miejsce na wakacje, nie tylko dla naszego kraju, lecz dla całej Europy. Maleńkie państwo, dobrze ukryte wśród gór, kusi więc nie tylko pustymi plażami, dziewiczą przyrodą i autentyczną kulturą, ale również cenami, które pozostały do tej pory na przyjemnym poziomie. Znajduje się tu najdłuższa plaża na Bałkanach!

Świetny klimat, gorące lato, urokliwe plaże i miasteczka to jedne z tych powodów, dla których turystyka w Czarnogórze stale rośnie. To miejsce na tanie i pełne wrażeń wakacje, które jest jak sen – wystarczy wspomnieć otoczoną górami największą zatokę Adriatyku, ze stukilometrową plażą i wspaniałym miastem Kotor, aby wiedzieć, że klimatem Czarnogórze blisko jest do bajek Disneya i baśni z czasów Średniowiecza.

Wczasy na Czarnogórze to wspaniała przygoda i wypoczynek z dala od zgiełku codzienności. A na takie wytchnienie zasługuje przecież każdy z nas. Warto sprawdzić więc oferty hoteli i spędzić tu niesamowity czas podczas najbliższego urlopu.

Czarnogóra - gdzie na wakacje i co zwiedzić?

Leżakowanie nie jest dla Ciebie lub chcesz urozmaicić sobie kąpiele słoneczne i morskie ciekawą wycieczką? Wakacje w Czarnogórze pomogą Ci zrealizować obie te przyjemności.

Na 1 miejscu jest starówka Kotoru – nie tylko same miasteczko położone jest pięknie, wśród rozległej zatoki i okalającej ją gór. Miejscowość sama w sobie jest również warta zobaczenia. Twierdza św. Jana i świetnie zachowane fortyfikacje sprawiają, że Kotor jest powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych starówek na wschodnim wybrzeżu Adriatyku! Jeśli spodobał Ci się klimat chorwackiego Dubrownika, to jest to miejsce zdecydowanie dla Ciebie.

Ponadto w Czarnogórze możesz również zobaczyć najgłębszy w Europie wąwóz (do 1300 m!), liczne monastyry (m.in. Ostrog i Stari Bar) oraz jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Czarnogórze, które pojawia się niemal na każdym folderze turystycznym – Sveti Stefan. Miasteczko połączone z brzegiem jedynie mierzeją i okalane turkusową wodą, to idealne miejsce na wieczorną kolację.

Wczasy w Czarnogórze to zasłużony odpoczynek dla całej rodziny. Jeśli marzysz o wyjeździe tutaj, sprawdzaj regularnie oferty hoteli – często pojawiają się oferty last minute. Polecamy również tanie wycieczki 2 w 1, Chorwacja i Czarnogóra za 1 razem.

Jakie wycieczki fakultatywne organizowane są z Czarnogóry?

Poza relaksem na wczasach warto wybrać się na wycieczki fakultatywne, organizowane przez polskie czy zagraniczne biura podróży. Do najbardziej popularnych należą:

 • Najpiękniejsze miejsca w Czarnogórze - wycieczka nazywana „Czarnogórą w pigułce” pozwala odwiedzić najciekawsze miejsca w tym niewielkim, ale jakże pięknym kraju. Turyści jadą w kierunku Zatoki Kotorskiej, gdzie mają okazję do podziwiania jedynych w południowej Europie fiordów. W planie wycieczki znajduje się zabytkowy Kotor, wjazd górską trasą do wioski Njeguši słynącej z produkcji suszonej szynki czy odwiedziny w dawnej czarnogórskiej stolicy Cetinja.
 • Kaniony w Czarnogórze – wycieczka krajobrazowa pozwalająca na zobaczenie tego, z czego słynie ten kraj. Turyści jadą do miasta Nikszić, położonego na płaskowyżu, by stamtąd udać się do stolicy gór - Żabljaka. Zatrzymują się nad Czarnym Jeziorem, jadą na niemal 500-metrowy most Durdevića, który łączy brzegi największego kanionu w Europie, a także do kanionu rzeki Tara, wpisanego na listę UNESCO. Na koniec wycieczka udaje się w stronę kanionu rzeki Moraczy i monastyru Moracza.
 • Rejs po Zatoce Kotorskiej - wycieczka morska, która pozwala na zobaczenie od strony morza Kotorskich Fiordów. Statek z turystami wypływa z portu w Tivacie, płynie wzdłuż imponujących fiordów do malowniczej plaży Žanjice, gdzie w programie jest czas wolny na plażowanie. Chętni mogą popłynąć do Błękitnej Groty. Później statek kieruje się do Perastu, barokowej perły Boki Kotorskiej, zatrzymuje się przy wyspie Matki Boskiej ze Skały, a następnie wraca do portu w Kotorze.

Hotele w Czarnogórze

Obiekty noclegowe w centrum czy na obrzeżach? Turysta ma możliwość wyboru różnych opcji, jeśli wybiera się na wakacje w Czarnogórze. Wśród takich propozycji można wymienić np. 4,5-gwiazdkowy hotel Vile Oliva w Petrovac, który umiejscowiony jest w gaju oliwnym, blisko plaży, ale i centrum miasteczka. W tej samej lokalizacji mieści się trzygwiazdkowy hotel Aleksandar otoczony pięknym ogrodem z bogatą roślinnością. Nad samym morzem w Herceg Novi mieści się obiekt czterogwiazdkowy Iberostar Herceg Novi.

Wakacje z dziećmi w Czarnogórze

Wyjazd z pociechami na urlop może być sposobem na relaks i prawdziwą przygodę. Warto wybrać oferty na lato 2024 do Czarnogóry, kiedy na długo przed planowanym wylotem turyści mają do wyboru wiele hoteli. Można postawić m.in. na te, które zapewniają udogodnienia dla najmłodszych, położone są nieopodal plaży, co ułatwia dotarcie do niej wraz z dziećmi, nawet jeżdżącymi w wózkach. Niektóre hotele mają też własne minikluby dla dzieci i animacje wieczorne oraz dzienne dla małych gości.

Wczasy w Czarnogórze - oferta cenowa

Chcąc lecieć na wczasy pod koniec września, na 8 dni do hotelu zapewniającego dwa posiłki, trzeba zapłacić od około 3300 zł od osoby. Przy wyjeździe z wyżywieniem all inclusive do obiektu 4,5-gwiazdkowego na 7 dni, w terminie wrześniowym, cena rośnie i trzeba wydać już od 5230 zł. Najtaniej można lecieć na 8-dniowy urlop bez wyżywienia w cenie już od 1350 zł od osoby. Są to wczasy last minute w Czarnogórze.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Czarnogóra – hotele z najlepszymi opiniami

Renáta D.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.sk) Data pobytu 24.7. - 31.7.2023 Oceniono: Październik 2023

Iberostar Bellevue Ocena: 4/5 Czarnogóra, Bečiči

Było tam wspaniale. Hotel był piękny, a obsługa wyjątkowa.

Było tam wspaniale. Hotel był piękny, a obsługa wyjątkowa.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Pokój był taki, jak oczekiwano. Chcieliśmy innego widoku, ale ostatecznie nam się podobało.

Wyżywienie
Dieta była świetna, urozmaicony wybór jedzenia, dzięki czemu kilogramy szybko utknęły :)

Obsługa w hotelu
Usługi były doskonałe, rozwiązały wszystko, czego potrzebowaliśmy.

Plaża
Myśleliśmy, że będzie ładniej, ale i tak jesteśmy typem basenowca.

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (17) (16)

Ivana

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 18.9. - 24.9.2023 Oceniono: Wrzesień 2023

Carine Kumbor Ocena: 4/5 Czarnogóra, Herceg Novi

dla jednego

dla jednego

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Świetny, nowy hotel.

Wyżywienie
Doskonały

Obsługa w hotelu
Nic, moc

Plaża
Świetne i czyste.

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (1) (0)

Czarnogóra – Hotele z opiniami

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Gdzie leży Czarnogóra? Zobacz mapę

Poradnik turystyczny - Czarnogóra

Kiedy turysta wybiera się na urlop do danego kraju, warto, żeby wiedział jak najwięcej na jego temat. Pomocny w tym może okazać się nasz przewodnik po Czarnogórze.

Ile trwa lot do Czarnogóry?

Loty z Polski do Czarnogóry kierowane są na lotnisko w Podgoricy. Czas trwania przelotu to 1 godzina i 50 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Czarnogórze?

Obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać w Czarnogórze?

W przypadku wyboru wyjazdu all inclusive do Czarnogóry, gdzie w cenie wycieczki turysta ma zapewnione pełne wyżywienie i napoje ciepłe oraz zimne, nie martwi się zakupami na miejscu. Inni, którzy wybiorą wakacje bez wyżywienia w hotelu w Czarnogórze, mogą chcieć poznać orientacyjne ceny w sklepach. Są one następujące:

 • mleko 2,8% 1 l – 1,19 euro,
 • zupa warzywna z puszki 400 g – 1,09 euro,
 • pasztet w pudełku 75 g – 0,69 euro,
 • parówki 450 g – 3,69 euro,
 • ketchup 342 g – 1,59 euro,
 • tonic 1 l 0 1,49 euro,
 • kawa rozpuszczalna Nescafe Gold 100 g – 6,59 euro,
 • Coca-Cola 1 l – 2,19 euro.

Jaki transport wybrać w Czarnogórze?

Transport publiczny w tym kraju jest dobrze rozwinięty. Nawet bez konieczności wynajmowania na wczasach auta można szybko i wygodnie jeździć po kolejnych miejscowościach. Można wybrać transport kolejowy, ale w zasadzie istnieją tylko dwie linie kolejowe – z Baru do Podgoricy i dalej do Belgradu albo z Podgoricy do Niksica. Ceny są bardzo niskie - niższe niż w przypadku wyboru komunikacji autobusowej czy za pośrednictwem minibusów. Jednak transport kołowy dociera właściwie wszędzie w Czarnogórze.

Co oferuje lokalna kuchnia w Czarnogórze?

W Czarnogórze warto spróbować kuchni śródziemnomorskiej (na wybrzeżu) i kontynentalnej, która przypomina nieco serbską – pieczona jagnięcina, wieprzowina, wiele odmian cevape (rodzaj klopsików) – generalnie potrawy mięsne. Popisowe dania w tym kraju to kałamarnice z grilla w sosie czosnkowym, pieczona jagnięcina, burek (rodzaj bułki z mięsnym farszem), pstrąg, pita z orzechami i jabłkiem czy napoleonka.

Z wczasów w Czarnogórze do Polski warto przywieźć lokalne alkohole (krstac, vranac, rakije, kruskovac), figurki, ceramikę, sery kozie czy koral naturalny, który jest tutaj tańszy niż w naszym kraju.

Pogoda w Czarnogórze

Czarnogórę najlepiej odwiedzić w lecie, kiedy temperatury są zdecydowanie najwyższe. Sezon turystyczny trwa tutaj od czerwca do połowy października, kiedy temperatura utrzymuje się na wysokości 25-28 stopni. W tym okresie na piękną pogodę mamy w zasadzie gwarancję! Jeśli chcemy uniknąć tłumów turystów, ale przyjechać w ładną pogodę, najlepiej wybrać się do Czarnogóry w okolicach maja i października. Zdarzają się wtedy jeszcze przelotne deszcze, ale temperatury są już zdecydowanie wyższe niż w naszym kraju w analogicznych miesiącach. Jest to najlepsza pora na wycieczkę objazdową lub wczasy, w których opalanie nie jest priorytetem.

Czy Czarnogóra jest w Unii?

Czarnogóra nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, nie należy również do Strefy Schengen.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Tivat

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon

Bar

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon

Budva

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 • Styczeń Sty 13 °C woda 14 °C

 • Luty Lut 13 °C woda 14 °C

 • Marzec Mar 16 °C woda 14 °C

 • Kwiecień Kwi 19 °C woda 15 °C

 • Maj Maj 24 °C woda 18 °C

 • Czerwiec Cze 28 °C woda 22 °C

 • Lipiec Lip 31 °C woda 24 °C

 • Sierpień Sie 31 °C woda 25 °C

 • Wrzesień Wrz 26 °C woda 23 °C

 • Październik Paź 22 °C woda 21 °C

 • Listopad Lis 17 °C woda 18 °C

 • Grudzień Gru 13 °C woda 15 °C

Przydatne informacje