

Przejdź do... | Przejdź do głównego menu | Przejdź do wyszukiwarki
Majestatyczne góry, błękitne morze, ogromne przestrzenie i miasta na zboczach. Czarnogóra to dziewiczy region Bałkanów, wciąż jeszcze nieodkryty przez masową turystyką - warto się tutaj wybrać na wakacje i poczuć klimat, którego próżno szukać gdzie indziej.
Kamienny akwedukt znajduje się po północnej stronie miasta Bar. Akwedukt ten jest jedynym zachowanym akweduktem w Czarnogórze i jednym z największych i najlepiej zachowanych z trzech akweduktów w byłej Jugosławii. Akwedukt został zbudowany podczas panowania Imperium Osmańskiego w XVI wieku i obejmował most przez dolinę. Służył jako źródło wody dla Stari Bar, a woda pochodziła z góry Rumija. Konstrukcja mostu składa się z siedemnastu dużych łuków o różnej szerokości, wspartych na osiemnastu masywnych filarach. Cała konstrukcja wykonana jest z łamanego i grubo ciosanego kamienia. Po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 15 kwietnia 1979 r. o godzinie 06:19, akwedukt został całkowicie zniszczony. Później jednak całkowicie go zrekonstruowano, dzięki czemu może być używany nawet dzisiaj.
Twierdza została zbudowana w XV wieku przez Wenecjan w celu obrony ich południowej granicy przed Turkami Osmańskimi.
Jest to historyczne miejsce miasta Bar, położone na 4-hektarowym wzgórzu, zaledwie cztery kilometry od morza, u podnóża góry Rumija. Twierdza jest obecnie skansenem. Największe i najważniejsze średniowieczne stanowisko archeologiczne na Bałkanach nie zostało jeszcze zbadane archeologicznie. Istnieją pozostałości około 600 budynków publicznych i sakralnych o znaczeniu kulturowym i architektonicznym ze wszystkich okresów śródziemnomorskiej historii dzisiejszego Baru, a także pozostałości starego rzymskiego miasta znanego jako Antivarium. Wyjątkowe znaczenie Stari Baru polega na mieszance różnych stylów widocznych na różnych budynkach, takich jak romański, gotycki i renesansowy.
Drzewo oliwne jest symbolem miasta Bar. Jest to najstarsze drzewo w Europie - ma ponad 2000 lat. Rośnie w miejscowości Mirovici na piątym kilometrze od miasta Bar. Jest pomnikiem przyrody chronionym przez prawo od 1963 roku. Jego obwód wynosi 10 metrów.
Czarnogóra to wciąż mało popularne miejsce na wakacje, nie tylko dla naszego kraju, lecz dla całej Europy. Maleńkie państwo, dobrze ukryte wśród gór, kusi więc nie tylko pustymi plażami, dziewiczą przyrodą i autentyczną kulturą, ale również cenami, które pozostały do tej pory na przyjemnym poziomie. Znajduje się tu najdłuższa plaża na Bałkanach!
Świetny klimat, gorące lato, urokliwe plaże i miasteczka to jedne z tych powodów, dla których turystyka w Czarnogórze stale rośnie. To miejsce na tanie i pełne wrażeń wakacje, które jest jak sen – wystarczy wspomnieć otoczoną górami największą zatokę Adriatyku, ze stukilometrową plażą i wspaniałym miastem Kotor, aby wiedzieć, że klimatem Czarnogórze blisko jest do bajek Disneya i baśni z czasów Średniowiecza.
Wczasy na Czarnogórze to wspaniała przygoda i wypoczynek z dala od zgiełku codzienności. A na takie wytchnienie zasługuje przecież każdy z nas. Warto sprawdzić więc oferty hoteli i spędzić tu niesamowity czas podczas najbliższego urlopu.
Leżakowanie nie jest dla Ciebie lub chcesz urozmaicić sobie kąpiele słoneczne i morskie ciekawą wycieczką? Wakacje w Czarnogórze pomogą Ci zrealizować obie te przyjemności.
Na 1 miejscu jest starówka Kotoru – nie tylko same miasteczko położone jest pięknie, wśród rozległej zatoki i okalającej ją gór. Miejscowość sama w sobie jest również warta zobaczenia. Twierdza św. Jana i świetnie zachowane fortyfikacje sprawiają, że Kotor jest powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych starówek na wschodnim wybrzeżu Adriatyku! Jeśli spodobał Ci się klimat chorwackiego Dubrownika, to jest to miejsce zdecydowanie dla Ciebie.
Ponadto w Czarnogórze możesz również zobaczyć najgłębszy w Europie wąwóz (do 1300 m!), liczne monastyry (m.in. Ostrog i Stari Bar) oraz jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Czarnogórze, które pojawia się niemal na każdym folderze turystycznym – Sveti Stefan. Miasteczko połączone z brzegiem jedynie mierzeją i okalane turkusową wodą, to idealne miejsce na wieczorną kolację.
Wczasy w Czarnogórze to zasłużony odpoczynek dla całej rodziny. Jeśli marzysz o wyjeździe tutaj, sprawdzaj regularnie oferty hoteli – często pojawiają się oferty last minute. Polecamy również tanie wycieczki 2 w 1, Chorwacja i Czarnogóra za 1 razem.
József F.
Zweryfikowana opinia (Invia.hu) Data pobytu 19.5. - 25.5.2023 Oceniono: Maj 2023
Iberostar Bellevue Czarnogóra, Bečiči
brak opinii opisowej
brak opinii opisowej
Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)
Monika K.
Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 26.4. - 30.4.2023 Oceniono: Maj 2023 Opinia konkursowa
Hotel Vile Oliva Czarnogóra, Petrovac
Wspaniałe
Wspaniałe
Zakwaterowanie
Przepiękny hotel w gaju oliwnym . Było bardzo czysto i spokojnie . Codziennie dostawaliśmy nowe ręczniki . I było bardzo spokojnie . Zaraz po wyjściu z pokoju był basen i płac zabaw dla dzieci
Wyżywienie
Pyszne codziennie było coś innego każdy mógł coś sobie wybrać . Nawet była codziennie świeża ryba która była bardzo pyszna .
Obsługa w hotelu
Na bardzo wysokim poziomie .
Plaża
Kamienista . Spokojna pełna restauracji i sklepów z pamiątkami
Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)
Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!
Jesteśmy dostępni pn. - pt: 7:00 - 23:00, sb. - nd.: 8:00 - 22:00.
Czarnogórę najlepiej odwiedzić w lecie, kiedy temperatury są zdecydowanie najwyższe. Sezon turystyczny trwa tutaj od czerwca do połowy października, kiedy temperatura utrzymuje się na wysokości 25-28 stopni. W tym okresie na piękną pogodę mamy w zasadzie gwarancję! Jeśli chcemy uniknąć tłumów turystów, ale przyjechać w ładną pogodę, najlepiej wybrać się do Czarnogóry w okolicach maja i października. Zdarzają się wtedy jeszcze przelotne deszcze, ale temperatury są już zdecydowanie wyższe niż w naszym kraju w analogicznych miesiącach. Jest to najlepsza pora na wycieczkę objazdową lub wczasy, w których opalanie nie jest priorytetem.
W Czarnogórze warto spróbować kuchni śródziemnomorskiej (na wybrzeżu) i kontynentalnej, która przypomina nieco serbską – pieczona jagnięcina, wieprzowina, wiele odmian cevape (rodzaj klopsików) – generalnie potrawy mięsne. Popisowe dania w tym kraju to kałamarnice z grilla w sosie czosnkowym, pieczona jagnięcina, burek (rodzaj bułki z mięsnym farszem), pstrąg, pita z orzechami i jabłkiem czy napoleonka.
Z wczasów w Czarnogórze do Polski warto przywieźć lokalne alkohole (krstac, vranac, rakije, kruskovac), figurki, ceramikę, sery kozie czy koral naturalny, który jest tutaj tańszy niż w naszym kraju.
Czarnogóra nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, nie należy również do Strefy Schengen.