Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Czarnogóra - TOP 5 atrakcji turystycznych

Czarnogóra to malutka perełka na Półwyspie Bałkańskim ulokowana nad Morzem Adriatyckim. Zachwyca niezwykłym krajobrazem, pięknymi szczytami wysokich gór, nadmorskim klimatem, ciepłem oraz rajskimi plażami. Można tutaj głęboko wypocząć, ciesząc się wolnym czasem oraz licznymi atrakcjami. Czarnogóra to zarówno przepych, czy nowoczesność jak i dzika natura, spokój oraz mnóstwa piękna - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

TOP 5 atrakcji, które trzeba zobaczyć w Czarnogórze

Wakacje w Czarnogórze to okazja do tego, by poznać tutejsze atrakcje. Wśród nich znajdują się takie, których nie sposób pominąć. Jedną z nich jest niewątpliwie wspaniała Zatoka Kotorska, która ulokowana jest w północnej części kraju. Co ciekawe tutejsi mieszkańcy nazywają ją “Boka”, co po włosku oznacza “usta” i rzeczywiście zatoka swoim kształtem przypomina właśnie usta. Mnóstwo tutaj magicznych, małych miasteczek, górskich szczytów i uroczych kawiarenek. 

Zatoka Kotorska

Zatoka Kotorska

Wybierając na wczasy Zatokę Kotorską koniecznie trzeba zobaczyć niesamowite i pełne zabytków miasto Kotor, które posiada ogromne fortyfikacje oraz ciekawe Muzeum Miejskie, w którym można poznać jego historię. Można tu też zwiedzić trzy główne bramy - Bramę Morską, Południową i Północną oraz wybrać się na Twierdzę św. Jana, by poobserwować widok, który się stamtąd rozpościera - nie tylko na Kotor, ale i na całą zatokę.  Wspaniały jest także Perast, który ma burzliwą historię oraz Risan, w którym mieszkali Rzymianie. W Risan można zachwycać się pięknie zachowanymi mozaikami.

Kolejną z pięciu atrakcji Czarnogóry, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tej części świata jest miasto Budva. Metropolia ta niewątpliwie często przychodzi na myśl jako pierwsza, gdy myśli się o wczasach w Czarnogórze. Dlaczego? Bo spokojnie można uznać ten zakątek świata za rzeczywiste centrum turystyki, które przyciąga ogrom odwiedzających. Miasto to posiada kilka plaż piaszczysto-żwirowych, śliczną starówkę ulokowaną na cyplu, nazywaną nie bez powodu małym Dubrovnikiem oraz ogrom zabytków.

Będąc tutaj na wakacjach warto zobaczyć takie perełki jak cerkiew Św. Trójcy, kościół Najświętszej Marii Panny, czy cerkiew Św. Sawy. Najlepiej przyjechać tutaj poza sezonem, by ustrzec się przed ogromem turystów, zwłaszcza w takich miejscach jak stare miasto czy słynna Slovenska Plaza. Z Budvy można się także wybrać w rejs na wyspę Sveti Nicola, która z daleka wygląda niczym hawajski zakątek. 

Budva

Budva

Równie rozpoznawalnym miejscem, co miasto Budva, jest wyspa w Czarnogórze - Sveti Stefan. Jej nazwa pochodzi od cerkwi Św. Stefana, która stanowi najstarszy budynek sakralny w okolicy. Wyspa ta ma bardzo ciekawą historię - najpierw była wyspą rybacką, by z czasem stać się ekskluzywnym miejscem wypoczynkowym. Jednakże wojna sprawiała, że na jakiś czas słuch o niej zaginął i dopiero od roku 2007 wróciła do łask. Obecnie ponownie kojarzy się z luksusem i przepychem. Właściwie cała jest jednym wielkim kompleksem hotelowym z mnóstwem atrakcji. Co ciekawe na ten moment można ją tylko podziwiać z zewnątrz, bo nie jest dostępna dla gości, którzy nie są tam zakwaterowani. 

Jeśli zaś chodzi o południową część wybrzeża to warto tutaj zobaczyć takie miejsca jak Ulcinj oraz Stary Bar. Oba te miasta zachwycają swoim orientalnym charakterem i spokojnie mogą zostać zaliczone do piątki najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych w Czarnogórze. Ulcinj znajduje się tuż przy granicy z Albanią i ma klimat typowo muzułmański, o czym warto pamiętać i się na to odpowiednio przygotować ( a także dopasować taki hotel, by czuć się jak najbardziej komfortowo ). Znajduje się tu długa i piękna piaszczysta plaża, miasto zachwyca orientalizmem, mnóstwem straganów i krętych, mniejszych uliczek. Nie ma tu jednak tak zachwycających zabytków jak w Zatoce Kotorskiej, co nie przeszkadza w tym, że Ulcinj należy do najpopularniejszych miast w kraju. Warto to uwzględnić chcąc poznać Czarnogórę i jej niezwykły klimat bliżej. 

Stary Bar

Stary Bar

Top 5 w tym zestawieniu zamyka niesamowity Stary Bar. Ulokowany pod górą Rumija i zaledwie 3 kilometry od morza magnetyzuje tureckim charakterem oraz ogromnymi murami obronnymi. Można tutaj zwiedzić Cytadelę, zobaczyć kościół św. Jana, katedrę św. Grzegorza a także przespacerować się aż do wieży zegarowej. Miasto to ma swój własny niepowtarzalny charakter i zachwyca także pod względem kulinarnym. Można tutaj bowiem znaleźć wspaniałe restauracje i skosztować smakołyków pochodzących z tego regionu kraju.

Co warto wiedzieć o Czarnogórze jeśli chodzi o temperatury?

Miłośnicy gorąca na pewno docenią urlop w Czarnogórze w lecie, bowiem od czerwca do końca sierpnia panują tutaj prawdziwe upały, a woda jest tak ciepła (zwłaszcza w sierpniu), że kąpiel w morzu staje się naprawdę ogromną przyjemnością. Najchłodniej jest tutaj od grudnia do marca. W lipcu i sierpniu temperatury sięgają 27 stopni Celsjusza, w czerwcu, czy wrześniu zaś to około 24 stopnie. Ostatnie dwa terminy to też czas poza sezonem w Czarnogórze, można więc wtedy spodziewać się mniejszej ilości turystów. 

Czarnogóra to prawdziwa perełka jeśli chodzi o wyjazd na wczasy w orientalnym, ciepłym miejscu, które jednocześnie posiada w sobie przeróżne atrakcje i mnóstwo możliwości. Są tu zarówno góry, jak i morze, ciekawa historia oraz mnóstwo zabytków. Piękno natury zachwyca, a luksusowe miasta zachęcają do tego, by pozwolić sobie na więcej. Można tutaj spędzić wspaniałe wczasy zarówno z rodziną i dziećmi, czy też z grupą przyjaciół lub bliską osobą. Ten magiczny kra zachwyca orientalnym charakterem, różnorodnością i pięknem, dlatego idealnie nadaje się na wakacje niemal o każdej porze roku (jeżeli żadna pogoda jest nam niestraszna).

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.