Czarnogóra - Przewodnik

<p><strong>Czarnogóra </strong>leży<strong> </strong>na wybrzeżu <strong>Morza Adriatyckieg</strong>o w południowej Europie. Jej sąsiadami są Serbia, Bośnia, Hercegowina, Kosowo, Chorwacja oraz Albania. To perełka pełna skarbów, a już sam widok okazałych gór, które jakby wyrastają z morskich głębin robi wrażenie. Kraj ten scala w sobie wszystkie zalety Bałkanów i zachwyca <strong>niezwykłymi krajobrazami </strong>sprawiając, że z wielką przyjemnością się do niego wraca. Do Czarnogóry dobrze wybrać się wiosną - od <strong>maja aż do czerwca</strong>, miesiące te bowiem gwarantują idealne temperatury powietrza i wody, lub oczywiście <strong>latem</strong>, jeśli chcesz się wygrzać w gorącym słońcu. Dowiedz się więcej o Czarnogórze i <strong>zaplanuj wycieczki</strong>.</p> <h2>Czarnogóra – gdzie na wakacje?</h2> To nieduże państwo ulokowane w samym sercu Bałkanów kusi turystów przede wszystkim <strong>niezwykłymi plażami </strong>Riwiery Czarnogórskiej, które śmiało mogą konkurować z najpiękniejszymi w całej Europie. Niektóre z nich nadal zachwycają swą dzikością, ponieważ nadal nie zostały odkryte przez masową turystykę. <strong>Baśniowe zatoczki</strong> zapraszają, by się zrelaksować, a wspaniała ciepła woda, by zanurzyć się w jej bezmiarze i zapomnieć o wszystkich troskach.

Pogoda w Czarnogórze

Dzisiaj, 3.10 26°C

Czarnogóra leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w południowej Europie. Jej sąsiadami są Serbia, Bośnia, Hercegowina, Kosowo, Chorwacja oraz Albania. To perełka pełna skarbów, a już sam widok okazałych gór, które jakby wyrastają z morskich głębin robi wrażenie. Kraj ten scala w sobie wszystkie zalety Bałkanów i zachwyca niezwykłymi krajobrazami sprawiając, że z wielką przyjemnością się do niego wraca. Do Czarnogóry dobrze wybrać się wiosną - od maja aż do czerwca, miesiące te bowiem gwarantują idealne temperatury powietrza i wody, lub oczywiście latem, jeśli chcesz się wygrzać w gorącym słońcu. Dowiedz się więcej o Czarnogórze i zaplanuj wycieczki.

Czarnogóra – gdzie na wakacje?

To nieduże państwo ulokowane w samym sercu Bałkanów kusi turystów przede wszystkim niezwykłymi plażami Riwiery Czarnogórskiej, które śmiało mogą konkurować z najpiękniejszymi w całej Europie. Niektóre z nich nadal zachwycają swą dzikością, ponieważ nadal nie zostały odkryte przez masową turystykę. Baśniowe zatoczki zapraszają, by się zrelaksować, a wspaniała ciepła woda, by zanurzyć się w jej bezmiarze i zapomnieć o wszystkich troskach. W Czarnogórze znajdują się też kurorty, które zawdzięczają swoją popularność dzięki wielu rozrywkom oferowanym turystom, pięknym plażom i widokom. Jednym z nich jest bez wątpienia Budva – znajdziesz tu zarówno urokliwe i ciche zakątki przechadzając się zabytkową starówką, jak i miejsca w sam raz na imprezę. Znajduje się tu też wiele hoteli i rozbudowana infrastruktura turystyczna. Budva słynie z dobrych warunków do plazowania – w centrum dostępna jest np. popularna Slovenska Plaża. Podczas wycieczek warto odwiedzić takie plaże jak Jaz ulokowane 3 kilometry od Budvy, Valdanos czy Ada Bojano, która stanowi zarazem raj dla naturystów. Cudownych miejsc pełnych miękkiego piasku jest oczywiście znacznie więcej, co sprawia, że każdy może odnaleźć zakątek idealnie dopasowany do jego potrzeb.

Wygrzewanie się na pięknych plażach to także zaleta kurortu Ulcinj. Znajduje się tam kilka ładnych plaż, w tym największa Velika Plaža na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, która ma aż 13 km długości. Znajdziesz tam również inne miejsca do wypoczynku – w okolicy dostępnych jest kilka mniejszych plaż. Samo miasto jest również ciekawe i stanowi swoistą mieszkankę kulturową i religijną.

Oprócz leniuchowania Czarnogóra na wakacje oferuje bogatą ofertą sportów wodnych. Na plażach można wypożyczać sprzęt do windsurfingu, kitesurfingu czy rowery wodne. Wspaniale jest także pograć w siatkówkę lub dać się ponieść magii, która kryje się w podwodnej krainie, bowiem kraj ten oferuje wiele zakątków wręcz idealnie nadających się do nurkowania.

Czarnogóra - atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Czarnogóra dzieli się na 21 gmin, a stolica na dwie gminy miejskie - Tuzi oraz Golubovci. Najistotniejszymi regionami turystycznymi w kraju są natomiast Kotor, Svetu Stefan, Durmitor, kanion rzeki Tary, a także miasteczka takie jak Herceg Novi, Perast oraz Budva.

Szczególnym miejscem jest Boka Kotorska, czyli niesamowita zatoka w południowej części Morza Adriatyckiego. Widok na zatokę zapiera dech w piersiach i często znajduje się w katalogach promujących Czarnogórę – średniowieczne miasta wplecione w krajobraz gór przypominających norweskie fiordy budzi prawdziwy zachwyt. Jednym z popularnych miast jest Kotor, który już w 1979 roku wraz z okolicznymi miejscowościami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowym punktem podczas wycieczki do Czarnogóry jest niesamowite Jezioro Szkoderskie. To największy zbiornik słodkowodny na Bałkanach, który zapewnia świetne widoki. Jezioro łączy się z rzekami, tworząc niesamowite krajobrazy. Teren jeziora jest objęty parkiem narodowym i stanowi dom dla wielu gatunków ptaków. Wycieczki po Jeziorze to świetna okazja, aby zobaczyć dziką przyrodę, a także kilka zabytków architektury – znajdują się tam zamki i twierdze. Czarnogóra zachwyca przyrodniczym bogactwem – to właśnie tam znajdują się Kaniony Tary, Pivy i Moračy. Piękne widoki gwarantuje także wycieczka nad Crno Jezero usytuowane pod górami. Zabytkowa część Czarnogóry również ma sporo do zaoferowania. Warto zobaczyć wbudowany w skałę jeden z głównych ośrodków Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, czyli Monaster Ostrog. Warto odkryć też piękno popularnych miast z zabytkowymi starówkami takich jak Budva, Unlcinj, czy dawna stolica Cetinje.

Zobacz również:

Czarnogóra na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY