Risan - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/czarnogora/" target="_blank">Czarnogóra</a> jest państwem stosunkowo młodym, które powstało po rozpadzie Jugosławii. Po latach wojen dziś odbudowuje się i przyciąga coraz więcej turystów, zwłaszcza do pięknych, nadmorskich kurortów. Zalicza się do nich między innymi <strong>Risan</strong>.

Pogoda w Risan

Dzisiaj, 27.3 12°C
Czarnogóra jest państwem stosunkowo młodym, które powstało po rozpadzie Jugosławii. Po latach wojen dziś odbudowuje się i przyciąga coraz więcej turystów, zwłaszcza do pięknych, nadmorskich kurortów. Zalicza się do nich między innymi Risan. Położenie miasteczka
Risan jest kurortem nadmorskim w Czarnogórze, położonym w południowo-zachodniej części kraju, nad Zatoką Kotorską, na wybrzeżu Adriatyku. Ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się ważnym kierunkiem wakacyjnym dla Europejczyków. Jest najbardziej na północ wysuniętym miastem Zatoki Kotorskiej, otoczonym dwoma pasmami górskimi -  zachodu ogranicza go pasmo Zvecana, a od wschodu - Ledenice. Nad miastem góruje z kolei wzniesienie Gradina, mające 202 m n.p.m.

Historia Risan
Prawdopodobnie pierwsza osada na miejscu dzisiejszego miasteczka Risan powstała w epoce brązu, ale jak dotychczas nie zostało to jeszcze potwierdzone. Zamieszkiwali ją Ilirowie od IV wieku p.n.e., dlatego Risan uznawany jest za najstarszą osadę w Zatoce Kotorskiej. Wówczas nazywano ją Rhizon. Z czasem osiedlili się tu Grecy, którzy nawiązali stałe kontakty z tutejszymi mieszkańcami.
W 228 roku p.n.e., po zamordowaniu przez iliryjskich piratów rzymskich posłów, królowa Teuta z Ilirii przeniosła tutaj ze Szkodry stolicę swojego państwa. Niestety, Rzym i tak podbił te tereny w 168 r. p.n.e. Plemieniu Rhizonitów udało się utrzymać wolność i przywileje.

W czasach panowania Cesarstwa Rzymskiego, miasto nosiło nazwę Risinum i było częścią prowincji Illyricum, a później prowincji Dalmatia. Największy jego rozkwit przypada na przełom I i II wieku naszej ery. Wówczas było ono najludniejszym miastem w regionie. To z tego okresu pochodzą wybudowane tam wielkie pałace z greckiego marmuru, ozdobione rzeźbami i mozaiki rzymskie. Są one świadectwem dawnej świetności miasta. W 856 r. miasto zostało zniszczone przez Saracenów.

Kiedy doszło do podziału państwa rzymskiego, Risan stało się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. W VII wieku, po ataku Awarów i Słowian, miasto zostało niemal całkowicie opuszczone. Trafiło do obszaru administracyjnego Żupanii Dukielskiej, a po 1042 roku weszło w skład księstwa Zety. W 1466 roku Risan dostał się w ręce Wenecjan, a później Turków. Od 1688 roku miasto należało do Republiki Weneckiej i było częścią Albanii Weneckiej. W 1797 roku, po upadku Wenecjan, Risan wraz z całym regionem stał się częścią Monarchii Habsburgów, a w 1815 roku przyłączono go do Królestwa Dalmacji.

Po zakończeniu I wojny światowej miasto znajdowało się w granicach Państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów, a później Królestwa Jugosławii. Po II wojnie światowej Risan weszło do Socjalistycznej Republiki Czarnogóry. W latach 1992 -2003 miasto wchodziło w skład Federalnej Republiki Jugosławii, a w latach 2003-2006 Serbii i Czarnogóry.

Atrakcje miasta
Będąc tu przejazdem lub na wakacjach warto zobaczyć w centrum miasta zbudowaną w 1601 roku i przebudowaną w XVIII wieku cerkiew Świętych Piotra i Pawła. Atrakcją turystyczną jest pałac Iveliciów, wzniesiony w XVIII wieku, z  kwadratowym dziedzińcem otoczonym murem oraz mozaiki z czasów rzymskich, w tym najsłynniejszą z II wieku naszej ery, przedstawiającą sen rzymskiego boga Hypnosa. Mozaiki można oglądać w centrum Risan w willi z początku XIX wieku.

W 1979 roku Risan i Kotor, oraz okoliczne miejscowości, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako część tzw. Przyrodniczego i Kulturowo-Historycznego Regionu Kotoru. Plaże w Risan są kamieniste.

Czarnogóra na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY