Kotor - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/czarnogora/" target="_blank">Czarnogóra</a> dysponuje wieloma atutami turystycznymi, które przyciągają do niej turystów z całej Europy, a nawet z innych kontynentów. Jedną z jej atrakcji jest miejscowość Kotor. Co warto tam zobaczyć?

Pogoda w Kotorze

Dzisiaj, 20.7 31°C
Czarnogóra dysponuje wieloma atutami turystycznymi, które przyciągają do niej turystów z całej Europy, a nawet z innych kontynentów. Jedną z jej atrakcji jest miejscowość Kotor. Co warto tam zobaczyć? Położenie Kotoru
Kotor to miejscowość wypoczynkowa, która znajduje się na końcu Boki Kotorskiej, u podnóża masywu Lovcen. Urokliwe położenie w górskiej dolinie sprawia, że Kotor w okresie zawirowań wojennych był trudno dostępnym miejscem, a dodatkowo opasany jest grubymi murami obronnymi od strony masywu Dobroty. Z dwóch pozostałych stron ograniczają go góry Lovcen i Vrmac.

Atuty Kotoru
Gdyby zorganizować konkurs na najładniejszą starówkę na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, Kotor w  miałby szansę zająć drugie miejsce po chorwackim Dubrowniku. Plątanina uliczek z wyślizganego kamienia i placów z licznymi świątyniami ma niepowtarzalny klimat, mimo że spora część zabudowy została odtworzona po trzęsieniu ziemi w 1979 r. Ponad tym wszystkim wznoszą się mury obronne, wiodące do ulokowanej wysoko na wzgórzu twierdzy św. Jana (świetny punkt widokowy).

Miasto zachowało swój średniowieczny charakter, ale o silnych wpływach śródziemnomorskich. Urokliwe, wąskie uliczki Starego Miasta, nieregularne place, liczne świetnie zachowane pałace i świątynie, wraz z niesymetrycznym układem miejskim pochodzącym ze średniowiecza spowodowały, że zabytkowa część miasta Kotor od 1979r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje fakt, że zabytki miasta nie są odrestaurowane, dlatego pozostają zamknięte dla zwiedzających. Kotor ma bardzo przyjazny klimat - średnia roczna temperatura wynosi 15,2°C (VII 25°C, I 7,4°C), a od połowy maja do początku października temperatura wody w zatoce przekracza 18°C.

Miejsca godne odwiedzenia
Będąc w Kotorze na wakacjach czy przejazdem, na krótkiej wycieczce, warto iść na Stare Miasto. Można dostać się tam Morską Vratą, czyli Bramą Morską, datowaną na połowę XVI wieku. Do Starówki prowadzą ponadto powstała w połowie XVI wieku Brama Południowa oraz renesansowa Brama Północna.

Jeśli wybierzemy drogę przez Bramę Morską, znajdziemy się od razu na centralnym placu, który tętni życiem. To Trg Oktobarske revolucije, gdzie naprzeciwko bramy stoi wieża zegarowa, wybudowana przez Wenecjan w 1602 roku (Gradski toranj). Graniczy ona ze średniowiecznym pręgierzem, a wzdłuż całego placu ciągnie się Pałac Namiestnika Wenecji z XV wieku. Tuż za nim mieści się pałac rady miejskiej z 1762 roku, który w XIX wieku za sprawą wojsk francuskich został przekształcony na teatr. Przy placu stoi też pałac Bizanti z XVII wieku. Poruszając się w głąb Starego Miasta przez uliczkę wychodzącą z prawej strony hotelu Vardar, można dotrzeć na Trg Ustanka mornara, gdzie stoją ważne, historyczne budynki, a także Pałac Drago z okresu gotyku. W zabudowie placu dominuje Katedra św. Trypina, gdzie wcześniej w IX wieku stał mały, preromański kościół. We wnętrzu katedry można zobaczyć wiele cennych zabytków. Podążając z kolej uliczką z lewej strony hotelu Vardar, dojdziemy na niewielki Trg od Kina, gdzie zobaczymy kościół romańsko-gotycki z przełomu XIII i XIV wieku pod wezwaniem św. Michała. Wewnątrz dobrze zachowały się freski z XIV i XV wieku.

Imponujące są miejskie fortyfikacje wokół starego Kotoru, których większość została wzniesiona przez Wenecjan. Mury liczą sobie 4,5 m wysokości i nawet 15 m szerokości. Pną się na wysokość 260 m n.p.m. W ich wnętrzu znajduje się cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia z XVI wieku oraz wejście do twierdzy św. Jana, u samego szczytu murów, skąd rozciąga się przepiękny widok na Zatokę Kotorską.
Na całej kotorskiej Starówce mieszczą się pozostałości świątyń z okresu średniowiecza i gotyku. Najpiękniejszą miejską świątynią jest kościół NMP, czyli jednonawowa romańska kolegiata, wybudowana w 1221 roku.
To tylko część z licznych atrakcji Kotoru, w którym warto pozostać na dłużej i wczuć się w jego niepowtarzalną atmosferę.

Czarnogóra na skróty

Oferty: