Petrovac - Przewodnik

Petrovac a właściwie Petrovac na Moru, jest nadmorskim kurortem w Czarnogórze, położonym na <strong>Riwierze Budwańskiej</strong>, w niewielkiej odległości od znanej miejscowości turystycznej <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/czarnogora/budva/budva/" target="_self">Budva</a>. Dzieli go od niej zaledwie 15 km. Petrovac jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/czarnogora/" target="_self">wybrzeżu Czarnogóry</a>, a w szczególności polecany jest dla rodzin z dziećmi, z uwagi na dużo zieleni i piaszczystą plażę, łagodnie wchodzącą w morze.

Pogoda w Petrovacu

Dzisiaj, 20.7 31°C
Petrovac a właściwie Petrovac na Moru, jest nadmorskim kurortem w Czarnogórze, położonym na Riwierze Budwańskiej, w niewielkiej odległości od znanej miejscowości turystycznej Budva. Dzieli go od niej zaledwie 15 km. Petrovac jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wybrzeżu Czarnogóry, a w szczególności polecany jest dla rodzin z dziećmi, z uwagi na dużo zieleni i piaszczystą plażę, łagodnie wchodzącą w morze. Najprawdopodobniej osada Petrovac istniała w tym miejscu w XII wieku naszej ery, o czym wiemy dzięki starym przekazom - można znaleźć wzmiankę o miejscowości Lastva w „Latopisie popa Duklanina” z tego okresu. Archeolodzy przypuszczają jednak, że osadnictwo istniało na tych terenach już w czasach rzymskich. Zbudowano w  tym miejscu w XIV i XV wieku cerkwie św. Illije i św. Tomasza, które nadal stoją w zachodniej części miasta. W podobnym czasie Wenecjanie zbudowali nad zatoką twierdzę Castel Lastua, gdzie obecnie znajduje się ekskluzywny bar. Pod koniec XVIII wieku do Petrovac zaczęli napływać osadnicy, ale wówczas nazywano miejscowość tak jak twierdzę - Castel Lastua. W XX wieku dopiero przemianowano ją na Petrovac, na cześć króla Piotra I Karadziordziewicia. Turyści przyjeżdżają na wakacje do Petrovac już od czasów I wojny światowej. Niemniej dopiero w ostatnich latach to piękne miasteczko, zewsząd otoczone zielonymi wzgórzami, zyskuje na znaczeniu na mapie turystycznej Czarnogóry. Gwarantuje ono dużą ilość słonecznych dni w ciągu roku.

Współczesny kurort Petrovac oferuje turystom dwie plaże - miejską z drobnym żwirkiem, liczącą około 600 metrów długości oraz kameralną plażę Lucice, która w szczycie sezonu bywa zatłoczona. Można też plażować na pobliskiej plaży w Buljarice czy na plaży Drobni Pjesak. Na plażach można skorzystać z licznych wypożyczalni sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Na spacer można wybrać się do portu, skąd odpływają statki na wycieczki wokół czarnogórskiego wybrzeża. Można zobaczyć tu zobaczyć ruiny rzymskiego domu z II wieku, albo wybrać się na dwie położone naprzeciwko portu wysepki: Sveta Ndjelja oraz Katić. Na pierwszej jest urokliwa kapliczka, a druga to raj dla miłośników nurkowania.

Zobacz również:

Czarnogóra na skróty