Kultura Czarnogóry

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/czarnogora/" target="_blank"><strong>Czarnogóra</strong></a> to państwo wieloetniczne, bowiem na jednej powierzchni mieszkają zarówno Serbowie, Czarnogórcy, Chorwaci jak i Albańczycy oraz inne mniejszości. Znajdują się tu zarówno <strong>kościoły katolickie i prawosławne cerkwie</strong>, a także starówki miast z wąskimi uliczkami rodem z Włoch. Przez wiele lat Czarnogóra związana była politycznie z Serbią, dlatego też kultury obu państw są niejako związane. Kultura stanowi swoiste połączenie obyczajów różnych<strong> narodów bałkańskich</strong>. Dowiedz się więcej o zwyczajach panujących w Czarnogórze.</p> <h2>Zachowanie, zwyczaje i religia</h2> Czarnogórcy są sympatyczni i rozmowni, a także pozytywnie nastawieni do turystów. Często mówi się o romantycznym charakterze mieszkańców – kochają <strong>literaturę, przyrodę i muzykę</strong>.

Pogoda w Czarnogórze

Dzisiaj, 23.4 24°C

Czarnogóra to państwo wieloetniczne, bowiem na jednej powierzchni mieszkają zarówno Serbowie, Czarnogórcy, Chorwaci jak i Albańczycy oraz inne mniejszości. Znajdują się tu zarówno kościoły katolickie i prawosławne cerkwie, a także starówki miast z wąskimi uliczkami rodem z Włoch. Przez wiele lat Czarnogóra związana była politycznie z Serbią, dlatego też kultury obu państw są niejako związane. Kultura stanowi swoiste połączenie obyczajów różnych narodów bałkańskich. Dowiedz się więcej o zwyczajach panujących w Czarnogórze.

Zachowanie, zwyczaje i religia

Czarnogórcy są sympatyczni i rozmowni, a także pozytywnie nastawieni do turystów. Często mówi się o romantycznym charakterze mieszkańców – kochają literaturę, przyrodę i muzykę. Językiem urzędowym kraju jest czarnogórski, a dominującą religią - prawosławie. Aż 3/4 społeczeństwa jest tego wyznania, jednakże sam kościół nie jest jednolity. W państwie mieszka także dość duża mniejszość muzułmańska, a największe ich skupisko występuje na północy Czarnogóry, przy granicy z Bośnią oraz przy granicy z Albanią. Katolików jest ok. 3%. Warto pamiętać, że odwiedzając miejsca kultu religijnego należy zadbać o odpowiedni strój. Tam gdzie mieszka więcej osób wyznania muzułmańskiego można podziwiać nieco orientalną architekturę, jednakże już w innych zakątkach kraju jest ona typowo śródziemnomorska z widocznymi wpływami włoskimi. Sam Kotor jest tego dowodem, bowiem będąc w tym mieście można się poczuć tak, jakby się zwiedzało Umbrę czy Toskanię.

Literatura i muzyka

Zachwycająca w Czarnogórze jest także literatura oraz muzyka. Tysiące lat temu pisano tutaj węglem, a w monastyrach można odnaleźć wiele manuskryptów pochodzących z wczesnego średniowiecza. Najstarszym utworem czarnogórskim jest napisany w XII wieku tekst „Królestwo Słowian”, a pierwszą książką, która spisana była cyrylicą, a wydrukowana została w 1494 roku jest "Księga palm". Tradycja związana z muzyka jest jeszcze ciekawsza, bowiem zwyczajowe piosenki czarnogórskie były wykonywane w czasie pogrzebów, śpiewały je kobiety, a miało to na celu opisanie oraz chwalenie zmarłej osoby. Powstawały także pieśni na cześć łososia, a instrumentami towarzyszącymi śpiewom były flety i jednostrunowe skrzypce, czyli „gusle”.

Tradycyjna kuchnia

Czarnogóra to nie tylko bogata historia czy tradycja, lecz również niezwykła różnorodność pysznych dań. Gościnność jest tu szczególnie ważną cechą, a osoby odwiedzające powinny zostać przyjęte z otwartymi ramionami i ugoszczone tym co najlepsze. Gość siada na najwygodniejszym krześle, je najsmaczniejsze potrawy i pije najwyborniejsze trunki.

Każdy rejon posiada swoje własne tradycyjne potrawy. W daniach tych scala się to co najpyszniejsze z mórz oraz z gór. Warto skosztować takich perełek jak piyski kajmak, baranina pod pierzynką czy zupa rybna. Czarnogóra słynie również z wspaniałych win, których nie sposób pominąć delektując się tutejszą kuchnią. Co ciekawe tradycyjna kuchnia tego kraju może poszczycić się tym, że powstaje z najczystszego pożywienia w całej Europie.

Czarnogóra na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY