Macedonia Zachodnia - Przewodnik

<p>Macedonia znajduje się na Półwyspie Bałkańskim i nie ma dostępu do morza. Regionem znanym ze swoich atutów turystycznych jest tzw. <strong>Macedonia Zachodnia</strong>, której <strong>nie należy mylić z mającym tę samą nazwę regionem w Grecji.</strong>

Pogoda w Macedonii Zachodniej

Dzisiaj, 20.6 27°C

Macedonia znajduje się na Półwyspie Bałkańskim i nie ma dostępu do morza. Regionem znanym ze swoich atutów turystycznych jest tzw. Macedonia Zachodnia, której nie należy mylić z mającym tę samą nazwę regionem w Grecji.

Region Macedonia Zachodnia obejmuje ziemie na zachód od rzeki Wardar. To kraina wyżynno-górzysta, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, która zaprasza turystów na wakacje zarówno letnie, jak i zimowe, z uwagi na dobrze przygotowane w tym regionie stoki narciarskie.

Tereny dzisiejszej Macedonii Zachodniej były zamieszkane już w czasach antycznych, a tutejsze ośrodki miejskie istniały w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Dzisiejsze miasto Tetovo to dawne rzymskie Oaeneum, Gostivar - Draudak, zaś Debar - Deborus. Cały region na przełomie X i XI wieku stał się częścią pierwszego państwa bułgarskiego, a następnie przeszedł pod panowanie serbskie. Pod koniec XIV wieku znalazł się w zasięgu władania Imperium Osmańskiego, ale wciąż trwały w nim niepokoje. Pojawiały się lokalne powstania i rozruchy. Ostatecznie dopiero na początku XX wieku region wyzwolił się spod panowania tureckiego. Najpierw rządzili nim Albańczycy, potem Serbowie i Bułgarzy, aby ostatecznie na początku XX wieku stał się częścią Jugosławii. W okresie II wojny światowej Włosi zajęli zachodni rejon Macedonii i stworzyli tu tzw. Wielką Albanię. Do dziś w Macedonii Zachodniej mieszka wielu Albańczyków.
Tourist (Ohrid)

Tourist (Ohrid)

Cena za 1 osobę:
1 584 zł - 26 %
W omawianej części Macedonii znajdują się urokliwe miasteczka i większe ośrodki, w których można zobaczyć sławne monastery. Warto odwiedzić m.in. wspominane Tetovo, gdzie oczy turystów cieszy malowany meczet w centrum starego miasta i grobowiec sióstr fundatorek tej budowli - Hurshidy i Mensury. Malowany meczet wybudowano w 1428 roku. Został on ozdobiony od zewnątrz malowidłami o motywach roślinnych i geometrycznych. Równie okazale prezentują się malowidła w jego wnętrzu. Wraz z meczetem w XV wieku wybudowano także łaźnię, która znajduje się po drugiej stronie rzeki Pena, płynącej w sąsiedztwie meczetu w Tetovie. Miasto jest zamieszkiwane przez około 50 tys. osób i stanowi nieoficjalną stolicę albańskiej mniejszości w Macedonii. Podczas wycieczki do tej miejscowości, można wybrać się na kamienny most na Penie, zbudowany około XV-XVI wieku. Nad miastem góruje cerkiew św. Mikołaja, wielokrotnie niszczona, a pierwotnie wybudowana około XIV wieku, wraz z cerkwią św. Petki. W okolicy Tetova można też zobaczyć jedną z najważniejszych atrakcji Macedonii Zachodniej - monastyr w Leszok.
Filip

Filip

Cena za 1 osobę:
1 664 zł - 25 %
Nieco mniejszym miasteczkiem regionu jest Gostivar, gdzie warto zobaczyć wieżę zegarową, wybudowaną przez osmańskiego namiestnika w 1683 roku, a także meczet Beya Mahala z 1688 roku czy kościół Matki Bożej z 1915 roku.Miłośnikom pieszych wędrówek i podziwiania dziewiczej przyrody region Macedonii Zachodniej ma do zaoferowania park narodowy Mavrovo - największy w kraju. W lasach parku narodowego między Gostivarem a Debarem, znajduje się najważniejsze miejsce kultu religijnego Macedonii - bigorski monaster św. Jana Chrzciciela, który według przekazów powstał około 1020 roku, a w nim cudowna ikona, zdolna do uzdrawiania chorych, jak i relikwie św. Jana Chrzciciela oraz część Świętego Krzyża. Klasztor rozbudowano w XVIII i XIX wieku.

Na północno-zachodnim krańcu Macedonii leży zaś Ochryda - miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem o tej samej nazwie.

Okazje Last Minute: Macedonia Zachodnia

Tourist (Ohrid)

Tourist (Ohrid)
7 dni 19.09 - 26.09 inne terminy Katowice HB - Dwa posiłki Regobis
3 374 zł / 2 os.
1 687 zł / 1 os.
2 268 zł / 1 os. - 26 %

Filip

Filip 4.2
7 dni 19.09 - 26.09 inne terminy Katowice HB - Dwa posiłki Regobis

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Położenie nieopodal cudownego jeziora Ochryd
  • Bliskość zabytkowej części miasta Ochryda
  • Zadbane i komfortowe pokoje
  • Kameralną i rodzinną atmosferę
3 618 zł / 2 os.
1 809 zł / 1 os.
2 423 zł / 1 os. - 25 %

Aqualina

Aqualina
7 dni 16.09 - 23.09 inne terminy Warszawa FB - Pełne wyżywienie Rainbow
3 828 zł / 2 os.
1 914 zł / 1 os.
2 250 zł / 1 os. - 15 %

Macedonia na skróty

Miejsca: