Ochryda - Przewodnik

<p><strong>Ochryda</strong> to jedna z największych atrakcji turystycznych w <strong>Macedonii Zachodniej</strong>. Miejscowość położona jest nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp góry Galiczica, na granicy Macedonii i Albanii. To siódme pod względem wielkości miasto w kraju, a żyje tu na stałe ponad 42 tys. mieszkańców. Ochryda wraz z przylegającym jeziorem została w 1980 roku<strong> wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO</strong>.

Pogoda w Ochrydzie

Dzisiaj, 20.3 14°C

Ochryda to jedna z największych atrakcji turystycznych w Macedonii Zachodniej. Miejscowość położona jest nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp góry Galiczica, na granicy Macedonii i Albanii. To siódme pod względem wielkości miasto w kraju, a żyje tu na stałe ponad 42 tys. mieszkańców. Ochryda wraz z przylegającym jeziorem została w 1980 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto powstało na miejscu, gdzie niegdyś istniały starożytne miejscowości Diassarites i Lychnidos. Już w IV wieku na terenie dzisiejszej Ochrydy istniało chrześcijaństwo. W VI wieku naszej ery, dokładnie w 526 roku miasto zostało całkowicie zniszczone w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, ale na rozkaz cesarza Justyniana odbudowano je i nadano nazwę Justiniana Prima. Stało się stolicą prefektury Ilirii i metropolią kościelną naddunajskich ziem cesarstwa.

Do upadku Ochrydy doprowadziły częste najazdy słowiańskie i awarskie z VI i VII wieku. W 867 roku została podbita przez Bułgarów, zaś w 879 roku po raz pierwszy pojawiła się słowiańska nazwa miasta „Ohrid”. Nazwa ta według legendy oznacza zachwyt nad przepięknymi wzgórzami. W latach 990-1015 miasto było stolicą państwa, siedzibą cara Samuela oraz słowiańskiego patriarchy. Właśnie tu znajdowała się tzw. ochrydzka szkoła piśmiennicza i najprawdopodobniej św. Klemens Ochrydzki pracując w Ochrydzie stworzył cyrylicę.

Tourist (Ohrid)

Tourist (Ohrid)

Cena za 1 osobę:
1 554 zł - 27 %
W XIII i XIV wieku miasto należało do księstwa Salonik, a następnie do cesarstwa bizantyjskiego oraz do królestwa Serbii. Pod koniec XIV wieku zostało zdobyte przez Turków osmańskich. Po wojnach bałkańskich znalazło się w granicach Serbii, a w 1945 roku w granicach Republiki Macedonii, która wchodziła w skład Jugosławii. Po ogłoszeniu przez Macedonię niepodległości w 1991 roku, Ochryda stała się częścią niepodległego państwa.
Tourist (Ohrid)

Tourist (Ohrid)

Cena za 1 osobę:
1 584 zł - 26 %
Dziś jest to znane miasto, o wielu walorach turystycznych, do którego przyjeżdża wielu turystów na wycieczki. Można tu zobaczyć wiele wczesnochrześcijańskich zabytków oraz skarbów architektonicznych. Prowadzone są tu cenne wykopaliska archeologiczne, a dotychczas odkryto ślady człowieka z czasów neolitycznych i hellenistycznych. Po dziś dzień przetrwały w Ochrydzie monastyry, kościoły, cerkwie i kapliczki. W Ochrydzie znajduje się kolekcja obejmująca ponad 800 ikon bizantyjskich.

Największą atrakcją miasta jest założona przez św. Klemensa z Ochrydy cerkiew św. Pantelejmona. Kluczowym zabytkiem Macedonii, który również znajdziemy w Ochrydzie jest cerkiew św. Zofii z XI wieku, gdzie świetnie zachowały się średniowieczne freski. Będąc w tym macedońskim mieście, warto zobaczyć również ruiny bazyliki św. Erazma z IV wieku.


Okazje Last Minute: Ochryda

Filip

Filip 4.2
7 dni 23.09 - 30.09 inne terminy Katowice HB - Dwa posiłki Regobis

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Położenie nieopodal cudownego jeziora Ochryd
  • Bliskość zabytkowej części miasta Ochryda
  • Zadbane i komfortowe pokoje
  • Kameralną i rodzinną atmosferę
3 240 zł / 2 os.
1 620 zł / 1 os.
2 200 zł / 1 os. - 26 %

Filip

Filip 4.2
7 dni 13.06 - 20.06 inne terminy Katowice HB - Dwa posiłki Regobis

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Położenie nieopodal cudownego jeziora Ochryd
  • Bliskość zabytkowej części miasta Ochryda
  • Zadbane i komfortowe pokoje
  • Kameralną i rodzinną atmosferę
3 242 zł / 2 os.
1 621 zł / 1 os.
2 187 zł / 1 os. - 26 %

Aqualina

Aqualina
7 dni 03.06 - 10.06 inne terminy Warszawa FB - Pełne wyżywienie Rainbow
3 290 zł / 2 os.
1 745 zł / 1 os.
2 100 zł / 1 os. - 17 %

Macedonia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY