Kultura Indonezji

<rys1>Indonezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem kulturowym. Wynika to przede wszystkim z wielości zamieszkujących ją narodowości. Jest tu bowiem około <strong>300 grup etnicznych</strong>.

Pogoda w Indonezji

Dzisiaj, 19.4 33°C
Indonezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem kulturowym. Wynika to przede wszystkim z wielości zamieszkujących ją narodowości. Jest tu bowiem około 300 grup etnicznych. Większość ludności posługuje się językami należącymi do austronezyjskiej grupy językowej. Należą do nich Jawajczycy, Sundajczycy, Madurowie i Malajowie. Wyjątkiem są Papuasi, zamieszkujący na Nowej Gwinei, należący do australoidalnej grupy etnicznej.

Część grup etnicznych zachowała znaczną odrębność kulturową, np. Minang, Batakowie, Balijczycy, Sasakowie, Bugijczycy i Masakarczycy. Mimo ogromnej różnorodności etnicznej, współcześnie mówi się o jednym narodzie Indonezyjczyków (Orang Indonesia), posługującym się językiem bahasa indonesia, powstałym na bazie języka malajskiego.

Niektóre z plemion, zamieszkujących w Irianie Zachodnim i środkowym Borneo, żyją w prawie całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Tworzą one własne, odrębne cywilizacje, ich poziom rozwoju jest jednak bardzo niski.

Różnorodność kulturowa najlepiej odzwierciedla się w różnorodności religii i związanych z nią tradycji i świąt. Obszar Indonezji znajdował się pod wpływami kolejnych wielkich systemów religijnych Azji: hinduizmu, buddyzmu, islamu. Obecnie islam jest religią dominującą (87%), a hinduizm zachował się jedynie na Bali. Buddyzm z kolei jest wyznaniem głównie mniejszości chińskiej. Drugą po islamie religią Indonezji jest chrześcijaństwo. W niektórych regionach nadal praktykowany jest także animizm.

Cennym dziedzictwem kulturowym Indonezji są licznie tu zachowane buddyjskie i hinduistyczne świątynie. Najbardziej znane z nich to Borobudur i Prambanan na Jawie.

Indonezja słynie z wyrobów tradycyjnego rzemiosła, w tym m.in. z batikowych i malowanych tkanin. Malarstwo, rzeźbienie w drewnie i w kamieniu, nie tylko są dziełami sztuki, ale stanowią także o odrębności i wyrażają wysoko rozwinięte poczucie narodowej dumy Indonezyjczyków.

Ważne miejsce w kulturze indonezyjskiej zajmuje także muzyka i tradycyjny taniec. Taniec uważany jest tu za sztukę i ceremonię. Bogatego repertuaru tradycyjnych tańców uczą się już dzieci od najmłodszych lat. Tańce oparte są na ludowej mitologii i podaniach religijnych, przedstawianych za pomocą muzyki, ruchu i gestów. Główne święta kraju to święta muzułmańskie i chrześcijańskie. Do najważniejszych uroczystości islamskich należą obchody miesiąca postu, Ramadanu. Daty świąt muzułmańskich odnoszą się do kalendarza księżycowego i w każdym roku przypadają w inne dni i w innym miesiącu.

Do najbarwniejszych świąt należą uroczystości hinduistyczne i buddyjskie. Na ulicach pojawiają się wówczas kolorowe procesje, odświętnie udekorowane wozy z posągami bogów, świątynie obficie ozdabiane są kwiatami, kadzidełkami i świecami. Wykonywane są rytualne tańce i pieśni.

Opinie o miastach w Indonezji

5,0
Kuta Piotr
Kuta to miejscowość pełna skrajności...każdy znajdzie tu coś dla siebie:)Idealna lokalizacja na zwiedzanie reszty wyspy. Tętniąca życiem 24h. Jeśli chcesz poczuć klimat Indonezji na pewno tak będzie:)) Jeśli zatęsknisz za Europą- pójdziesz do starbucks'a :)) Jedno jest pewne to będą niezapomniane wakacje:))

Indonezja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY