Planujesz
wakacje w Egipcie? Sprawdź jakich zasad warto przestrzegać, aby twój wypoczynek był okazją do spędzenia beztroskiego czasu tym pięknym, egzotycznym kraju.
Egipt - na co się szczepić?
W Egipcie szczepienia ochronne
nie są wymagane. Wśród szczepień
zalecanych wymieniane są przede wszystkim te przeciw: zapaleniu wątroby typu A, tężcowi, błonicy oraz durowi brzusznemu.
Na co uważać w Egipcie?
Aby zmniejszyć ryzyko popularnych wśród europejskich turystów problemów pokarmowych tzw. "zemsty faraona" (nudności, biegunka), na miejscu warto dbać o higienę i pamiętać o następujących zasadach:
Należy często
myć ręce, a także dokładnie
umyć warzywa i owoce przed spożyciem (najlepiej w pierwszych dniach wakacji w Egipcie ich unikać, zanim nasz organizm nie przyzwyczai się do tutejszej flory bakteryjnej). Na początku pobytu warto też zrezygnować z jedzenia surówek, lodów oraz unikać lodu do napojów.
Pamiętajmy, że woda z kranu w Egipcie
nie nadaje się do picia. Należy pić do tylko wodę butelkowaną, a także
używać jej do mycia zębów. Coraz więcej hoteli używa
butelkowanej wody do przygotowywania potraw, mycia warzyw i owoców. W przypadku pierwszych objawów
żołądkowo-jelitowych warto zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie i można je kupić bez recepty) lub udać się do lekarza.
Egipt - co robić w czasie upałów?
Przy wysokich temperaturach panujących w Egipcie, należy
pić duże ilości napojów, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Należy też (wzorem
Beduinów, którzy żyją na pustyni w ekstremalnych warunkach), ubierać odzież z długimi rękawami oraz nogawkami oraz koniecznie zaopatrzyć się w nakrycie głowy. W czasie największej ekspozycji słońca, gdy temperatury sięgają nawet 40°C w cieniu, lepiej nie wychodzić na zewnątrz i odczekać, aż temperatura spadnie. Koniecznie trzeba też stosować
filtry i okulary przeciwsłoneczne.
Nie szukajmy ochłody w nieznanych zbiornikach wodnych, bo ze względu na możliwość zarażenia się schistosomatoza, nie wolno się
kąpać ani myć w stojących i wolno płynących wodach.
Opieka medyczna w Egipcie
W dużych miastach, takich jak Kair są duże placówki medyczne (szpitale i prywatne kliniki), świadczące usługi na wysokim poziomie. Jednak w mniejszych miejscowościach dostęp do leczenia szpitalnego jest ograniczony, a pomocy udzielają praktyki lekarskie (standardy często odbiegają od europejskich). Warto rozważyć kupno ubezpieczenia, które umożliwi nam skorzystanie z opieki medycznej w prywatnych jednostkach.
Czy można zabrać leki do Egiptu?
Egipt prowadzi r
estrykcyjną politykę wobec przewozu leków przez granicę. Może dojść do sytuacji, gdy nawet mając imienną receptę na medykamenty, zostaną one zatrzymane. Egipskie prawo nie dopuszcza używania wielu lekarstw, które są stosowane w Polsce (w tym homeopatycznych), dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić
listę niedozwolonych preparatów na stronie Ambasady Egiptu w Warszawie. To pozwoli nam uniknąć kłopotów podczas przekraczania granicy.