Gospodarka Egiptu

W Egipcie dużą rolę nadal <strong>rolnictwo</strong>, które kiedyś było podstawą egzystencji. Obecnie wciąż jest to jedna z ważniejszych gałęzi gospodarczych kraju, podobnie jak <strong>turystyka i przemysł</strong>. Jeśli planujesz <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/egipt/">wakacje w Egipcie</a> i interesuje cię ten niezwykły kraj, dowiedz się więcej o poszczególnych sektorach gospodarczych. <h2>Najważniejsze gałęzie gospodarki w Egipcie</h2> <strong>Rolnictwo</strong>. Jest ściśle związane ze strategicznym położeniem Egiptu – czyli z deltą i doliną Nilu, które skupiają aż 90% gruntów ornych i plantacji. Główne <strong>uprawy </strong>to: bawełna, trzcina cukrowa, kukurydza, ryz, pszenica, jęczmień, fasola, proso, daktyle (Egipt jest jednym z największych producentów), warzywa (w tym pomidory – 4. miejsce w świecie, 6% produkcji światowej) i owoce. Ważną rolę odgrywa również<strong> rybołówstwo</strong>. <h2>Egipt - złoża i wydobycie ropy </h2> <strong>Przemysł</strong>. Głównym bogactwem naturalnym Egiptu jest<strong> ropa naftowa</strong> i <strong>gaz ziemny</strong>. Największe złoża znajdują się w rejonie Zatoki Sueskiej, skąd pochodzi <strong>70% wydobycia ropy naftowej.</strong> Gaz ziemny eksploatuje się głównie na terenie delty Nilu, skąd pochodzi 40% krajowego wydobycia. Wśród pozostałych surowców mineralnych duże znaczenie ma dla Egiptu eksploatacja złóż <strong>rud żelaza i manganu</strong> w okolicach Asuanu. <h2>Przemysł w Egipcie</h2> <strong>Przemysł przetwórczy</strong> Egiptu opiera się na własnych zasobach surowcowych. Do tradycyjnych gałęzi przemysłu należą: <strong>włókienniczy, spożywczy, obuwniczy i odzieżowy</strong>, wyrób dywanów oraz materiałów budowlanych. Najsilniej uprzemysłowiony obszar Dolnego Egiptu wyznaczają trzy miasta: Kair, Aleksandria i Suez, natomiast Górny Egipt ma centrum przemysłowe w Asuanie.<br/>  <br/> <strong>Turystyka.</strong> Po pandemii rola turystyki w Egipcie ponownie wzrasta – jest to jeden<strong> z głównych źródeł dochodu kraju</strong>. Egipt odwiedza co roku <strong>ok. 14-15 milionów</strong> gości, głównie z Rosji i Europy Zachodniej. Wpływy z turystyki stanowią obecnie ok. 12% PKB i jest to jedna z głównych gałęzi egipskiej gospodarki. 

Pogoda w Egipcie

Dzisiaj, 23.1 21°C
W Egipcie dużą rolę nadal rolnictwo, które kiedyś było podstawą egzystencji. Obecnie wciąż jest to jedna z ważniejszych gałęzi gospodarczych kraju, podobnie jak turystyka i przemysł. Jeśli planujesz wakacje w Egipcie i interesuje cię ten niezwykły kraj, dowiedz się więcej o poszczególnych sektorach gospodarczych.

Najważniejsze gałęzie gospodarki w Egipcie

Rolnictwo. Jest ściśle związane ze strategicznym położeniem Egiptu – czyli z deltą i doliną Nilu, które skupiają aż 90% gruntów ornych i plantacji. Główne uprawy to: bawełna, trzcina cukrowa, kukurydza, ryz, pszenica, jęczmień, fasola, proso, daktyle (Egipt jest jednym z największych producentów), warzywa (w tym pomidory – 4. miejsce w świecie, 6% produkcji światowej) i owoce. Ważną rolę odgrywa również rybołówstwo.

Egipt - złoża i wydobycie ropy 

Przemysł. Głównym bogactwem naturalnym Egiptu jest ropa naftowa i gaz ziemny. Największe złoża znajdują się w rejonie Zatoki Sueskiej, skąd pochodzi 70% wydobycia ropy naftowej. Gaz ziemny eksploatuje się głównie na terenie delty Nilu, skąd pochodzi 40% krajowego wydobycia. Wśród pozostałych surowców mineralnych duże znaczenie ma dla Egiptu eksploatacja złóż rud żelaza i manganu w okolicach Asuanu.

Przemysł w Egipcie

Przemysł przetwórczy Egiptu opiera się na własnych zasobach surowcowych. Do tradycyjnych gałęzi przemysłu należą: włókienniczy, spożywczy, obuwniczy i odzieżowy, wyrób dywanów oraz materiałów budowlanych. Najsilniej uprzemysłowiony obszar Dolnego Egiptu wyznaczają trzy miasta: Kair, Aleksandria i Suez, natomiast Górny Egipt ma centrum przemysłowe w Asuanie.
 
Turystyka. Po pandemii rola turystyki w Egipcie ponownie wzrasta – jest to jeden z głównych źródeł dochodu kraju. Egipt odwiedza co roku ok. 14-15 milionów gości, głównie z Rosji i Europy Zachodniej. Wpływy z turystyki stanowią obecnie ok. 12% PKB i jest to jedna z głównych gałęzi egipskiej gospodarki.  Zobacz też:

Opinie o miastach w Egipcie

4,0
Marsa Alam OSKAR
SUPER NURKOWANIE

Egipt na skróty