Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 atrakcji w Egipcie - co warto zobaczyć?

Egipt, ojczyzna starożytnych faraonów, to miejsce pełne olśniewających świątyń i grobowców, które co roku przyciągają tysiące turystów. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, co czeka na nas w tym niezwykłym kraju. Z pewnością każdy z nas słyszał o egipskich piramidach, jednak co jeszcze warto zobaczyć? Przeczytaj przygotowane przez nas zestawienie top atrakcji w Egipcie i wyrusz w podróż, którą zapamiętasz na całe życie!

Piramidy i Sfinks w Egipcie

Piramidy i Sfinks w Egipcie

Od słynnych piramid przez tajemnicze miasta i muzea pełne oryginalnych, wspaniale zachowanych zabytków. Dlaczego warto odwiedzić Egipt? Przekonaj się sam!

Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie, ostatni zachowany cud starożytnego świata, są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie. Grobowce Cheopsa, Chefrena i Mycerinusa strzeżone są przez enigmatycznego Sfinksa, który również stanowi dumny symbol tego miejsca. Te megalityczne pomniki zmarłych faraonów to oczywiście obowiązkowy przystanek podczas każdej wycieczki do Egiptu.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Egipcie


Sprawdź oferty

Świątynie i grobowce Luksoru

Luksor w Egipcie

Luksor w Egipcie

Miasto Luksor położone nad nilem w Górnym Egipcie słynie z mnóstwa atrakcji turystycznych. Dolina Królów, świątynie Karnak czy Hatszepsut, a także starożytne Teby z pewnością zapewnią nam cały dzień obfitujący w zwiedzanie. Na zachodnim brzegu znajdują się bujne pola uprawne i jałowe klify, gdzie znajdziemy zdecydowaną większość atrakcji turystycznych Luksoru. Luksor to obowiązkowy element wakacji w Egipcie. Odkryj kolorowe malowidła ścienne, podziwiając kolosalne kolumny w świątyniach, a przekonasz się, dlaczego Luksor nadal fascynuje historyków i archeologów.

Rejs po Nilu

Nil to jedna z najbardziej znanych rzek na świecie. Dla wielu odwiedzających wielodniowy rejs po Nilu jest niekwestionowanym punktem kulminacyjnym ich podróży do Egiptu. Rejs po Nilu to także najbardziej relaksujący sposób na zobaczenie świątyń, które znajdują się na brzegach rzeki na trasie między Luksorem a Asuanem. Co więcej, wschód i zachód słońca nad brzegiem rzeki, w akompaniamencie palm daktylowych, to jeden z najspokojniejszych widoków w Egipcie. Dwa słynne zabytki podczas rejsu po Nilu to Świątynia Kom Ombo i Świątynia Horusa w Edfu, gdzie zatrzymują się wszystkie duże łodzie wycieczkowe.

Asuan

Asuan to piękne i spokojne egipskie miasteczko, położone nad krętymi zakolami Nilu. Popłyń promem na wyspę Elephantine i przejdź się kolorowymi uliczkami nubijskich wiosek. Następnie przejedź się na wielbłądzie do pustynnego klasztoru św. Symeona na wschodnim brzegu Asuanu i zrelaksuj się w jednej z restauracji na łodzi, obserwując przepływające obok charakterystyczne feluki. Na miejscu znajdziesz też wiele historycznych miejsc i świątyń. Brzmi jak wspaniała przygoda, prawda?

Abu Simbel

Abu Simbel w Egipcie

Abu Simbel w Egipcie

Nawet w kraju pełnym świątyń, Abu Simbel to prawdziwie wyjątkowe miejsce. Jest to wielka świątynia Ramzesa II, ozdobiona kolosalnymi posągami stojącymi na straży wejścia. Abu Simbel jest również znana z niesamowitego wyczynu inżynieryjnego przeprowadzonego przez UNESCO w latach sześćdziesiątych XX wieku, w którym cała świątynia została przeniesiona z pierwotnego miejsca, aby uchronić ją przed zniknięciem pod wznoszącą się wodą tamy w Asuanie. Dziś zwiedzanie Abu Simbel polega w równym stopniu na podziwianiu triumfu tego międzynarodowego wysiłku na rzecz ocalenia kompleksu świątynnego, jak i poznawaniu zabytków z czasów Ramzesa II.

Sahara

Turyści poszukujący prawdziwego egipskiego doświadczenia, koniecznie powinni zwiedzić najpopularniejszą pustynię na całym świecie - Sahare. Przemierzaj bezkresne piaski na grzbiecie wielbłąda lub przejedź się wynajętym jeepem z kierowcą.

Kair

Kair w Egipcie

Kair w Egipcie

Klimatyczne, wąskie uliczki islamskiej dzielnicy Kairu są pełne meczetów, medres (islamskich szkół nauczania) i zabytków. To właśnie tam znajduje się też labirynt handlowy Khan el-Khalili, gdzie zgubimy się wśród straganów pełnych ceramiki, tekstyliów, przypraw i perfum. Wokół rynku znajduje się plątanina dróg i jednych z najpiękniejszych zachowanych zabytków architektury dawnych imperiów islamskich. Będąc w Kairze koniecznie odwiedź meczet Al-Azhar i wejdź na dach starożytnej średniowiecznej bramy Bab Zuweila, by podziwiać najlepszą panoramę dzielnicy z minaretem.

Muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie w Kairze, skarbnica świata faraonów, posiada jedną z największych kolekcji muzealnych na świecie. Wyblakła różowa rezydencja w centrum Kairu jest domem dla oszałamiającej ilości eksponatów. Jest to miejsce, w którym nie ma zbyt wielu etykiet, a porządek chronologiczny jest mocno zaburzony. Zamiast tego każdy zakręt ukazuje kolejne niezwykłe dzieła sztuki starożytnej. Gwiazdą kolekcji muzeum jest zbiór złotych skarbów wydobytych z grobowca Tutenchamona w Dolinie Królów. Podróżni powinni pamiętać, że bogactwo Muzeum Egipskiego jest w trakcie przenoszenia do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego (GEM) w Gizie, w pobliżu piramid. Po wielu miesiącach opóźnień, muzeum ma zostać otwarte do końca 2023 roku.

Sakkara

Sakkara w Egipcie

Sakkara w Egipcie

Każdy słyszał o piramidach w Gizie, jednak warto wiedzieć, że to nie jedyne piramidy, które Egipt ma w zanadrzu. Położona w odległości jednodniowej wycieczki od Kairu, Sakkara to rozległa nekropolia grobowców i piramid, która była wykorzystywana w każdej epoce panowania faraonów. Najbardziej znana jest Piramida Schodkowa Starego Państwa, która pokazuje, jak architekci starożytnego Egiptu rozwinęli swoją wiedzę inżynieryjną, aby w końcu stworzyć prawdziwy kształt piramidy. W pobliżu słynnej piramidy Dahshur znajduje się także  Czerwona Piramida i Piramida Wygięta, które powinny być uwzględnione podczas każdej wizyty w Sakkarze.

Biała Pustynia

Biała Pustynia w Egipcie

Biała Pustynia w Egipcie

Jednym z największych cudów natury w Egipcie jest Park Narodowy Białej Pustyni, położony na Pustyni Zachodniej, na południe od Oazy Bahariya. W tym miejscu nad pustynnym płaskowyżem górują dziwacznie ukształtowane kredowe szczyty i ogromne głazy, tworząc scenę, która wygląda, jakby góry lodowe znalazły się pośród piasku. Jeśli czujesz wołanie przygody – to miejsce sprawdzi się wprost idealnie!

Aleksandria

Aleksandria ma historię, której niewiele innych miast może się równać. Obejmuje ona świat klasyczny, od cywilizacji hellenistycznej i wpływów imperium greckiego i rzymskiego, po Egipt ptolemejski i bizantyjski. Gwarantujemy, że zwiedzania na miejscu starczy nawet na kilka dni!

 

Egipt to wspaniały kraj pełen tajemnic i legend. Poznaj życie faraonów, odwiedź najpopularniejsze piramidy i pozwól sobie zgubić się wśród wąskich uliczek Kairu. Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie najlepiej spędzić następny urlop… Egipt z pewnością nigdy nie zawiedzie!

Lokalizacje top atrakcji w Egipcie - mapa

Podsumowanie

 • Egipt jest pełen olśniewających świątyń i grobowców, które przyciągają tysiące turystów każdego roku.
 • Do najważniejszych atrakcji należą: Piramidy w Gizie, Świątynie i grobowce Luksoru, Rejs po Nilu, Asuan, Abu Simbel, Sahara, Kair, Muzeum Egipskie, Sakkara, Biała Pustynia, Aleksandria.
 • Piramidy w Gizie i enigmatyczny Sfinks to symbole Egiptu i obowiązkowy przystanek podczas wycieczki.
 • Luksor słynie z Doliny Królów, świątyni Karnak, Hatszepsut i starożytnych Teb.
 • Rejs po Nilu umożliwia zobaczenie świątyń na brzegach rzeki między Luksorem a Asuanem.
 • Asuan to spokojne miasteczko nad Nilu, pełne historycznych miejsc i świątyń.
 • Abu Simbel to wielka świątynia Ramzesa II z kolosalnymi posągami, która została przeniesiona przez UNESCO.
 • Sahara to najpopularniejsza pustynia na świecie, którą można przemierzyć na wielbłądzie lub jeepem.
 • Kair oferuje wąskie uliczki islamskiej dzielnicy, pełne meczetów, medres i zabytków, a także labirynt handlowy Khan el-Khalili.
 • Muzeum Egipskie w Kairze posiada jedną z największych kolekcji muzealnych na świecie, w tym skarby Tutenchamona.
 • Sakkara to nekropolia z Piramidą Schodkową, Czerwoną Piramidą i Piramidą Wygiętą.
 • Biała Pustynia to park narodowy z dziwacznie ukształtowanymi kredowymi szczytami i ogromnymi głazami.
 • Aleksandria to miasto z bogatą historią, obejmującą wpływy greckie, rzymskie, ptolemejskie i bizantyjskie.

28.08.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.