Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

TOP 5 atrakcji – Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh to jadna z największych i najpopularniejsza miejscowości turystycznych w Egipcie. Zachwyca malowniczymi krajobrazami górskimi, słoneczną pogodą, piaszczystymi plażami i ciepłym morzem z bajkowymi rafami koralowymi. 

Atrakcje turystycznej perły Egiptu

Słynne Sharm el Sheikh położone nad Złotą Zatoką Riwiery Morza Czerwonego rozciąga się wzdłuż malowniczego wybrzeża i obejmuje trzy zatoki – Shark Bay, Na’ama Bay i Maya Bay.

Najbardziej znane są dwie dzielnice Sharm el Sheikh – Na'ama Bay, czyli centrum turystyczno-rozrywkowe, a także Sharm al-Maja nazywana Old City. Nie brakuje w nich luksusowych hoteli 5* z basenami i świetnie przygotowanej infrastruktury dla spragnionych wypoczynku wczasowiczów. Można plażować i nurkować, zrobić zakupy w orientalnym stylu, wybrać się na imprezy na plaży czy odpocząć przy aromatycznej fajce wodnej, czyli shishy. Kurort oferuje wiele różnorodnych atrakcji – poniżej wybraliśmy 5 najważniejszych.

Zwiedzanie miasta Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh to nie tylko piaszczyste plaże i ciepłe morze – to także wielowiekowe zabytki. Przede wszystkim wybierzmy się na zwiedzanie miasta śladami starożytnej historii. Można to zrobić za dnia, ale duże wrażenie Sharm el Sheikh robi też nocą. Wśród lokalnych atrakcji jest kościół koptyjski, meczet Al Musterfa, a także Old Market (najstarsza część miasta, centrum rozrywki z popularnym bazarem) w dzielnicy orientalnej. Na targu można kupić lokalne pamiątki i upominki dla bliskich.

Plażowanie i nurkowanie – atrakcje podwodnego świata

W Egipcie jedną z największych atrakcji jest możliwość podziwiania podwodnego świata – doskonałe warunki do nurkowania lub pływania z maską oferuje m.in. kurort Sharm el Sheikh. Morze Czerwone ma wyjątkowo słoną wodę, a takie warunki są sprzyjające dla wielu gatunków fauny i flory. Pływanie oraz relaks na plaży to podstawowe atrakcje podczas wakacji w Egipcie.

Kąpiele słoneczne

Sharm el Sheikh to kurort, w którym relaks i piękna pogoda są gwarantowane niemal o każdej porze roku – wybrzeże jest wyjątkowo słoneczne. Z myślą o plażowiczach zbudowano luksusowe hotele z kompleksami basenowymi, prywatnymi złotymi plażami wyposażonymi w leżaki, parasole i bary.

Temperatura powietrza często przekracza 35°C, a wody wynosi około 30°C – takie warunki panują tu od kwietnia aż do października. Większość hoteli w Sharm el Sheikh posiada prywatne plaże. Część kompleksów znajduje się bezpośrednio przy nich, inne oferują gościom bezpłatny transport. Kurort zwany perłą Egiptu oferuje znakomite warunki do wypoczynku.

Kąpiele morskie i nurkowanie

Sharm El Sheikh to znany na całym świecie ośrodek nurkowy – znajduje się w nim aż około 250 raf koralowych, a podczas wypraw po podwodnym świecie można ujrzeć ponad 1000 gatunków ryb o różnorodnych barwach.

Trzeba też wspomnieć o legendarnej Sharks Bay Oasis, czyli plaży publicznej chętnie wybieranej przez nurków. Są tu organizowane m.in. kursy nurkowania dla początkujących i rozwijających swoje umiejętności. Nie brakuje atrakcji także dla miłośników innych sportów wodnych.

Decydując się na wycieczkę po półwyspie Synaj, można też zobaczyć kultowe Blue Hole – to jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie. Wielu śmiałków straciło tu życie w głębinach – nie jest to atrakcja dla amatorów.

Eksplorowanie podwodnego świata – nurkując czy pływając z maską – i podziwianie mieniących się kolorami raf koralowych to dla wielu osób główny powód wycieczek do Egiptu. Wrażenia są zdecydowanie warte przełamania strachu. Podziwianie atrakcji pod wodą, w otoczeniu ławic ryb i w wyjątkowo ciepłych wodach, to marzenie, które warto wreszcie spełnić – a w Egipcie panują do tego doskonałe warunki. W Sharm el Sheikh działają też liczne centra nurkowe – można zacząć od próbnych zanurzeń.

Atrakcje przyrodnicze

Miasto Sharm el Sheikh położone jest między rezerwatem przyrody Nabk (przy wybrzeżu Morza Czerwonego w Zatoce Akaba) a Parkiem Narodowym Ras Muhammad słynącym z wyjątkowo malowniczych raf koralowych.

Jeśli lubisz kontakt z naturą, odwiedź Park Narodowy Ras Muhammad u szczytu półwyspu Synaj. Można tu podziwiać widoki Morza Czerwonego, rzadkie gatunki roślin i zwierząt oraz aż ponad 200 gatunków koralowca. To obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto wybierze się na wycieczkę po półwyspie Synaj – Ras Mohamed, otoczony lagunami i rafami, to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można podziwiać tak bogate życie podwodne.

Zamieszkuje tu ponad tysiąc gatunków ryb, m.in. ogromne tuńczyki. Żyje w nim także około 150 gatunków skorupiaków, około 100 gatunków jeżowców, 40 gatunków rozgwiazd i 25 gatunków mięczaków, a także delfiny i żółwie morskie. Do wyboru jest wiele wycieczek do Ras Mohamed – polecamy przede wszystkim rejs łodzią z możliwością zejścia do wody i nurkowania.

Góra Synaj (Mojżesza)

Synaj. Jedynie około 250 km dzieli Sharm El Sheik od celu licznych pielgrzymek – Góry Synaj. Jak zapisano w Biblii, to właśnie na jej szczycie Mojżesz otrzymał tablice z 10 przykazaniami. Aby podążać śladami Mojżesza i wejść na jej szczyt, do wyboru są trasy o różnym stopniu zaawansowania. Drogę można pokonać pieszo albo na wielbłądzie. Turyści chętnie wybierają się w tę podróż, nie tylko osoby wierzące, gdyż po nocnej wędrówce zostają nagrodzeni widokiem wschodzącego słońca, który wywołuje na nich ogromne wrażenie. Taka wyprawa pozwoli poznać największą atrakcję Synaju i skarb Egiptu, a także światowego dziedzictwa UNESCO.

Klasztor św. Katarzyny

Klasztor św. Katarzyny

Klasztor św. Katarzyny. U stóp góry znajduje się też ważny zabytek – klasztor św. Katarzyny. Wybudowano go w VI wieku, w miejscu gorejącego krzaka, czyli dokładnie tam, gdzie – według wierzeń chrześcijan – do Mojżesza przemówił Bóg. Wśród zabytków jest tu również kaplica Krzewu Gorejącego, studnia Mojżesza, biblioteka przechowująca 3 tys. manuskryptów i 5 tys. książek, średniowieczny refektarz, kolekcja ikon prezentujących bizantyjskie style i techniki, a na zewnątrz znajdują się ogrody, cmentarz i kostnica.

Wycieczki fakultatywne z Sharm el Sheikh

Bogaty wybór wycieczek. Sharm el Sheikh jest też świetną bazą wypadową do odkrywania różnych miejsc w tym rejonie Egiptu. Wśród atrakcji są między innymi wycieczki quadami po pustyni, gościna w pustynnym obozie Beduinów, wyprawy na wielbłądach czy wspinaczki na szczyty górskie. Każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Można też połączyć podczas całodniowej wyprawy wycieczkę na wielbłądach po pustyni, zwiedzanie oaz oraz snorkeling nad rafami koralowymi.

Kolorowy Kanion. Jedną z popularnych atrakcji są też wycieczki do Kolorowego Kanionu – to jedna z największych atrakcji na półwyspie Synaj i trzeci pod względem wielkości kanion na świecie. Widok labiryntu wśród skał wapiennych rzeźbionych przez wiatr, wodę i piasek pozostaje w pamięci na długo – podczas tej wyprawy można poznać zupełnie inne oblicze Egiptu.

Piramidy w Gizie. Koniecznie trzeba też zobaczyć jeden z siedmiu cudów świata. Piramidy w Gizie każdego roku są podziwiane przez kilka milionów turystów. Wycieczka z Sharm el Sheikh to wyprawa całodzienna – dojazd autokarem zajmuje około 8 godzin.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.