Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Lista zakupowa pamiątek z Egiptu - co kupić na wakacjach

Będąc w Egipcie, z pewnością zapragniemy zabrać do domu unikalne pamiątki, które już zawsze będą przypominać nam o tym pięknym kraju. Przedstawiamy listę najciekawszych pamiątek z Egiptu!

Pamiątki z wakacji w Egipcie - pamiątki

Pamiątki z wakacji w Egipcie - pamiątki

Robiąc zakupy w Egipcie, warto wiedzieć, że w większości przypadków trzeba będzie się targować, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Polecamy również zaznajomienie się z zebranymi przez nas wskazówkami, które pomogą nam wytargować najlepsze ceny.

Papirus

Papirus z Egiptu - pamiątki

Papirus z Egiptu - pamiątki

Papirus jest ściśle związany ze starożytną cywilizacją egipską. Obecnie w większości sklepów z antykami i pamiątkami turystycznymi można znaleźć dziesiątki zwojów papirusu. Są one sprzedawane w różnych kształtach, z obrazami, scenami i alfabetem hieroglificznym. Należy jednak pamiętać, że wiele papirusów, które można znaleźć w sprzedaży na ulicach, jest wykonanych z suszonych łodyg bananowca, czyli tańszego surowca o znacznie większej dostępności. Kosztuje on jednak zaledwie kilka funtów egipskich i stanowi ciekawą pamiątkę z tego niezwykłego miejsca.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Egipcie


Sprawdź oferty

Egipskie figurki kotów

Egipskie figurki kotów - pamiątki

Egipskie figurki kotów - pamiątki

Figurki kotów możemy zobaczyć w prawie wszystkich częściach Egiptu, zarówno w sklepach, na bazarach, jak i na targowiskach. Powszechnie wiadomo, że w tym kraju kot od zawsze był zwierzęciem czczonym. Warto wspomnieć, że zwierzę to uznawane jest w Egipcie za bóstwo, dlatego też zasługuje na szacunek.

Symbol kota używany jest również w dekoracji naczyń, wazonów i innych przyborów.

Amulety

W Egipcie znajdziemy wiele amuletów, które można nosić w formie biżuterii lub obdarować nimi najbliższych. Starożytni Egipcjanie nosili amulety jako biżuterię, by nadać noszącemu moc ochronną lub regeneracyjną. Przynieś do domu odrobinę magii:

Skarabeusz

Egipski skarabeusz - pamiątki

Egipski skarabeusz - pamiątki

Chrząszcz ten symbolizuje boga słońca Ra, przynosząc odnowę i odrodzenie.

Oko Horusa

Czasami starożytne amulety były inspirowane przez bóstwa, takie jak Horus, którego oko zostało zranione przez Seta, a następnie magicznie przywrócone. Wedjat, czyli Oko Horusa, było bardzo popularnym talizmanem w czasach starożytnych, obdarzając właściciela mocą uzdrawiania.

Lotos

Kwiat lotosu w kształcie wachlarza, który zamykał się na noc i otwierał ponownie każdego ranka, był kolejnym symbolem odrodzenia i regeneracji. W starożytnych świątyniach i grobowcach często można zobaczyć papirus symbolizujący Dolny Egipt i kwiat lotosu symbolizujący Górny Egipt.

Ankh

Amulet Ankh z Egiptu - pamiątki

Amulet Ankh z Egiptu - pamiątki

Wielokrotnie przedstawiany w starożytnych pismach i sztuce, często w rękach przedstawionego faraona, jest "kluczem życia". W kształcie krzyża z pętlą na górze, jest on doskonałym prezentem, który przynosi życzenia długiego życia i zdrowia.

Egipskie smakołyki

Przywieź z Egiptu pyszne słodkości, a nawet kawę i przyprawy, by poczuć smak tego pięknego kraju w zaciszu własnego domu!

Kawa z kardamonem

Egipska kawa z kardamonem - pamiątki

Egipska kawa z kardamonem - pamiątki

Większość Egipcjan woli pić kawę po turecku - drobno zmieloną i przygotowaną na kuchence. Możesz więc kupić torebkę miękkiej, aromatycznej kawy mielonej najpopularniejszej marki Al-Yemeni Café. Jest ona sprzedawana w większości sklepów spożywczych w różnych odmianach. Mieszanka z kardamonem to coś wyjątkowego - musisz jej spróbować!

Hibiskus

Egipski suszony hibiskus - pamiątki

Egipski suszony hibiskus - pamiątki

Kolejny suszony towar, który warto kupić w Egipcie. Jego ciemnoróżowe kwiaty używane są do produkcji tradycyjnego napoju karkade - wystarczy zagotować suszony hibiskus w wodzie, dodać cukier do smaku i schłodzić w lodówce, aby przygotować orzeźwiający napój na lato. Co ciekawe, mówi się, że świetnie reguluje on również ciśnienie krwi!

Daktyle

Daktyle z Egiptu - pamiątki

Daktyle z Egiptu - pamiątki

Warto wiedzieć, że Egipt jest największym na świecie producentem daktyli, a oaza Siwa na Pustyni Zachodniej to miejsce, gdzie znajdziemy najbardziej cenione daktyle w całym regionie. Jeśli nie możesz znaleźć daktyli Siwa, najbardziej znaną odmianą są daktyle Medjool. Lepkie, słodkie, suszone daktyle są idealne do pakowania i przewożenia w samolocie. Pamiętaj - zanim opuścisz Egipt, koniecznie spróbuj świeżych daktyli. Są tanie i niejednokrotnie słodsze od tych, które dostaniemy w Polsce. Palce lizać!

Za'atar

Egipska mieszanka przypraw Za'atar - pamiątki

Egipska mieszanka przypraw Za'atar - pamiątki

Popularna na Bliskim Wschodzie odmiana dzikiego oregano, od której pochodzi również nazwa uwielbianej mieszanki przypraw, która zazwyczaj zawiera suszone zioło za'atar, tymianek, sumak i prażone nasiona sezamu. Podawać z oliwą z oliwek do maczania lub obficie posypać ciepły płaski chleb. Jest to kolejny składnik, który ma szereg korzyści zdrowotnych i zdecydowanie sprawdzi się w każdej kuchni.

Kohl (Kajal)

Kohl to czarny proszek przechowywany w małej drewnianej, plastikowej lub żelaznej buteleczce. Pełni funkcję czarnej kredki do oczu, może być również stosowany do brwi. Dodatkową zaletą oryginalnego kohl jest to, że zamyka naczynia krwionośne oka, dzięki czemu wydają się one bielsze. Idealny prezent dla partnerki lub mamy!

Złota biżuteria

Złota biżuteria z Egiptu - pamiątki

Złota biżuteria z Egiptu - pamiątki

Egipt zawsze słynął ze swojego złota. Mówi się, że skóra starożytnych bogów była wykonana właśnie z tego kruszcu. Dziś Egipcjanie nadal cenią złoto, co widać po liczbie jubilerów w każdym mieście. Podczas wędrówki po rynkach turystycznych natkniesz się na wiele sklepów pełnych złotych bibelotów. Nie zapomnij sprawić sobie (lub najbliższym!) prezentu, gdy tam będziesz!

Egipcjanie uważają inwestycję w złoto za najlepszą formę lokaty kapitału, a Egipcjanki za najpiękniejszą biżuterię. Turyści również chętnie interesują się egipską biżuterią, ponieważ jest tu ono stosunkowo tanie. Cena sztabki czystego złota jest oficjalnie publikowana w dzienniku Egyptian Gazette.

Mini piramidy

Mini piramidy z Egiptu - pamiątki

Mini piramidy z Egiptu - pamiątki

Piramidy w Gizie Khufu, Khafre i Menquare to bez wątpienia najbardziej fascynujące atrakcje do odwiedzenia w całym Egipcie. Z tego powodu mini piramidy, które są sprzedawane w prawie każdym sklepie w całym Egipcie, to prawdziwa gratka dla każdego turysty.

Kartusz

Kartusze są obecnie sprzedawane głównie w różnych sklepach ze srebrem w postaci srebrnych naszyjników. Co ciekawe, sprzedawcy oferują także możliwość wygrawerowania podanego imienia w alfabecie hieroglificznym!

Pudełka na biżuterię

Pudełka na biżuterię sprzedawane są w dziesiątkach miejsc w całym Egipcie. Znajdziemy je w różnych rozmiarach, wzorach i kształtach. Gwarantujemy, że będzie to naprawdę wyjątkowa pamiątka z egipskich wakacji.

Szklane butelki

Szklane butelki ozdobne z Egiptu - pamiątki

Szklane butelki ozdobne z Egiptu - pamiątki

W Egipcie bez problemu znajdziemy wielu ulicznych sprzedawców, którzy specjalizują się w sprzedaży ręcznie robionych butelek z piaskiem o pięknych wzorach, kolorach i kształtach. Na pewno będzie można nabyć je w Luksorze, Dahab, Asuanie, Kairze, Sharm i Aleksandrii.

Perfumy

Egipskie perfumy - pamiątki

Egipskie perfumy - pamiątki

Egipt znany jest także z produkcji wielu czarujących esencji używanych przez międzynarodowych perfumiarzy na całym świecie. Nierozcieńczoną esencję można kupić na uncje w kairskim Khan al- Khalili souq – i to w bardzo rozsądnej cenie. W Egipcie sklepy powielają słynne zapachy na życzenie lub sprzedają imitacje po niskich cenach. Istnieje również możliwość zakupu olejków eterycznych, takich jak róża lub jaśmin.

Egipt to kraj, w którym bez problemu znajdziesz najpiękniejsze pamiątki z wakacji – zarówno dla siebie, jak i najbliższych. Pamiętaj jednak, że niektóre z przewożonych dóbr mogą przysporzyć nam niepotrzebnych problemów na granicy. Dla pewności – radzimy zapoznać się z przygotowaną przez nas listą nielegalnych pamiątek!

Podsumowanie

 1. Pamiątki z Egiptu: Unikalne przedmioty do zakupu podczas podróży.

  • Papirus: Oferowany w różnych formach, z obrazami i scenami hieroglificznymi, ale często wykonany z łodyg bananowca.
  • Figurki kotów: Powszechne na bazarach i targowiskach, odzwierciedlające egipskie czczenie kota jako bóstwa.
  • Amulety: Wielorakie formy, zasymbolizowane przez Skarabeusza, Ankh, Oko Horusa, Lotos, które były noszone dla ochrony i regeneracji.
 2. Egipskie smakołyki: Warto przywieźć słodkości, kawę, i przyprawy.

  • Daktyle: Egipt to największy producent daktyli, warto spróbować świeżych daktyli przed wyjazdem.
  • Kawa z kardamonem: Aromatyczna, drobno zmielona kawa mielona, często pita "po turecku".
  • Hibiskus: Suszony, używany do przygotowania tradycyjnego napoju karkade, dobrze reguluje ciśnienie krwi.
  • Za'atar: Popularna przyprawa na Bliskim Wschodzie, mieszanka dzikiego oregano, tymianku, sumaku i prażonych nasion sezamu.
 3. Egipskie kosmetyki i biżuteria:

  • Kohl: Czarny proszek używany jako kredka do oczu, ma także właściwości zdrowotne.
  • Złota biżuteria: Egipcjanie cenią złoto, które jest często stosunkowo tanie dla turystów.
 4. Inne popularne pamiątki:

  • Mini piramidy: Są sprzedawane w prawie każdym sklepie w całym Egipcie.
  • Kartusz: Srebrne naszyjniki z możliwością wygrawerowania imienia w alfabecie hieroglificznym.
  • Pudełka na biżuterię: Różne rozmiary, wzory i kształty, dostępne w wielu miejscach.
  • Szklane butelki: Ręcznie robione z piaskiem, o różnych wzorach i kolorach.
  • Perfumy: Esencje używane przez międzynarodowych perfumiarzy, dostępne do kupienia w kairskim souq Khan al-Khalili.

28.06.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.