Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Kuchnia egipska - popularne potrawy w Egipcie

Kuchnia egipska to wiekowa dama, ma już ponad 2,5 tysiąca lat. Dzięki wpływom śródziemnomorskim, północnoafrykańskim i bliskowschodnim, egipskie potrawy są zdrowe i wyjątkowo smaczne. Przygotuj się wyjątkową podróż do jednego z najsłynniejszych krajów Afryki i spróbuj najpopularniejszych potraw Egiptu.

Kuchnia Egipska

Kuchnia Egipska - Halal i Haram

Islam reguluje nie tylko duchowość, ale także życie codzienne wyznawców, a więc także i kuchnię. Potrawy egipskie dzielu się więc na dwie grupy:

  • Halal - potrawy, które można spożywać.
  • Haram - potrawy, które są zabronione.

Podział wydaje się prosty, ale rodzi szereg komplikacji. Wszyscy są zgodni, że wieprzowina i wszystko, co zawiera jej krew jest zakazane. Ważny jest także sposób w jaki zginęło zwierzę - np. krowa jest halal, ale jeśli została uduszona, robi się haram.

Bardzo ważny jest zakaz spożywania alkoholu, co nie znaczy, że w sklepach nie napotkamy procentowych trunków. Butelki okryte czarną folią, lub gazetą, które widzimy w supermarketach to najprawdopodobniej butelka „z procentami”. Zdarzają się sklepiki, w których można dostać alkohol, ale zazwyczaj znane są tylko miejscowym. Egipt jest jednym z wielu krajów, w którym mimo wszystko, zakaz spożywania napojów wyskokowych jest dość powszechnie przestrzegany

Najpopularniejsze tradycyjne potrawy w Egipcie

Potrawy w Egipcie

Egipcjanie gotując wykorzystują dużo świeżych owoców, warzyw i ryb – dlatego to jest lekka kuchnia. Mieszkańcy doliny Nilu na przykład do każdego posiłku spożywają pikantne kiszone warzywa. To zwyczaj, który ma wiele setek lat. Fisich – suszone ryby są jadane jeszcze dłużej, były opisywane już przez Herodota w V wieku przed naszą erą.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Egipcie


Sprawdź oferty

Bób (ful)

Bób jest bogaty w białko i doskonale zastępuje mięso. Sposób przygotowanie także nie zmienił się od wieków. Bób jest gotowany w ogromnych glinianych naczyniach, a potem przedawany na kilogramy w małych sklepikach. Po przyniesieniu do domu doprawia się go oliwą i różnymi przyprawami, często je z chlebem. Z bobu Egipcjanie smażą kotleciki tamijja. Bób się mieli, później dodaje pietruszkę i cebulę i następne uformowane w małe kotleciki smaży się głębokim oleju. Innym sztandarowym daniem jest zupa molocheja lub molochija z gęsta ugotowana z zielonej rośliny podobnej do szpinaku.

Baba ghaung

Dania kuchni egipskiej

Egipcjanie chętnie jedzą ryby, najczęściej z ryżem, czasem z chlebem. Posiłkom zazwyczaj towarzyszy sałatka z pomidorów, cebuli, natki pietruszki z oliwą, octem winnym i cytryną. Tahina to sos, który także towarzyszy daniom rybnym – przygotowuje się go ze zmielonych ziaren sezamu, rozcieńczonych jogurtem i  doprawia kminem rzymskim, czosnkiem solą i pieprzem. Do tego sosu można dodać upieczony bakłażana i w efekcie otrzymuje się inną popularną przystawkę: baba ghaung.

Umm chulul

W nadmorskich miejscowościach Egiptu można spotkać sprzedawcę umm chululsą to małże zapakowane w papierowe torebki, małże są najpierw moczone przez 10 dni, by wypłukać piasek, potem są gotowane z przyprawami. Egipcjanie traktują je jak przekąski. W Kairze natomiast pełno jest maleńkich, lokalnych restauracyjek ze specjałami typowymi dla środkowego Egiptu. Jednym z takich specjałów jest kuszari.

Potrawy kuchni egipskiej

Koshary

Koshary (mieszanka ryżu, makaronu i soczewicy) - popularna lokalna potrawa, która składa się z gotowanej soczewicy, ryżu, makaronu i ciecierzycy, wraz ze smażoną cebulą i specjalnym egipskim czerwonym sosem. Zazwyczaj podaje się ją z dodatkowymi opakowaniami octu i ostrego sosu, które dodaje się do smaku.

Hamam Mahshi

Hamam Mahshi (nadziewane gołębie) - nadziewane gołębie to danie, którego prawdopodobnie nie zobaczysz w wielu innych miejscach na świecie. Gołębie są najpierw gotowane, a następnie nadziewane pikantnym ryżem lub kaszą wraz z cebulą i sosem pomidorowym.

Molokhiya

Molokhiya (zupa z juty) - Molokhiya to zielona zupa z rozdrobnionych zielonych liści Molokhiya. Można ją przygotować z kurczakiem, a nawet królikiem. Zupa ta zawiera także sporo czosnku. Molokhiya jest przygotowywana na wiele różnych sposobów w zależności od regionu. Na przykład w górnym Egipcie jest podawana na zimno i nazywa się "Shalwlaw".

Hawawshi (kanapka z mięsem)

Hawawshi (kanapka z mięsem) - mięso mielone nadziewane wewnątrz chleba Balady pita, posmarowane masłem, a następnie upieczone. Podobnie jak w przypadku większości tradycyjnych egipskich potraw, Egipcjanie przez lata dodawali do nich ciekawe urozmaicenia. Obecnie istnieje wiele wersji Hawawshi, w tym z kiełbasą, tuńczykiem i pastrami.

Post w Ramadanie

Jedzenie w Egipcie

Jadłospis zmienia się trochę w czasie świąt. Najważniejszym nich jest oczywiście Ramadan.  Porę świętowania wyznacza według kalendarza muzułmańskiego – księżyc. Miesiące w kalendarzu muzułmańskim przesuwają się w stosunku do naszych, dlatego Ramadan raz może wypaść w marcu a raz w październiku, nie jest związany z żadną konkretna pora roku. W Ramadanie pości się od świtu do zmierzchu

Ramadan ma uczyć silnej woli i jest symbolem oczyszczenia duchowego. Podczas święta egipskie ulice stają się wyciszone a po wieczornym nawoływaniu muezzina do modlitwy robi się całkowicie pusto. Rozpoczyna się wtedy jedyny dozwolony w czasie święta  posiłek -  iftar, który trzeba zacząć od zjedzenia daktyla.

Sam posiłek jest bardzo obfity, choć to, co się podczas niego podaje zależy w dużej mierze od tego, jaka akurat pora roku wypada. Tradycje podaje się potrawy mięsne, natomiast unika ryb, ponieważ Egipcjanie uważają, że wydołują one pragnienie, a przecież czeka ich kolejny dzień, w trakcie, którego nie wolno im wypić nawet łyka wody.

Kolejnym ważnym świętem świata arabskiego jest Id al - Adha lub Id al - Kabir, czyli Święto Ofiarowania. Przypada na zakończenie pielgrzymki do Mekki, upamiętnia biblijną historię, kiedy Abraham złożył w ofierze Bogu swego syna Izaaka. Tego dnia składa się ofiarę ze zwierzęcia, a na stole królują potrawy mięsne przyrządzone z ofiarowanego zwierzęcia. Zazwyczaj jest to baran. Dania przygotowuje się także z wnętrzności: jąder, flaków, mózgu. Typowym świątecznym daniem są falki barania – kirsza. Mięso je się nawet na śniadanie, nie podaje się natomiast prawie wcale makaronów, ryżu, czy warzyw. Nie podaje się także byt wiele słodyczy.

Podsumowanie

  • Podział kuchni egipskiej: Wyróżniamy Halal (dozwolone potrawy) i Haram (zabronione potrawy). Wieprzowina i produkty z niej pochodzące są zakazane. Spożywanie alkoholu jest równie nieakceptowane.
  • Składniki w kuchni egipskiej: Wykorzystuje się dużo świeżych owoców, warzyw i ryb. Popularne są również bób, ryby, różne sosy, a także specyficzne potrawy jak umm chulul (małże).
  • Tradycyjne potrawy egipskie: Do najbardziej znanych należą: Koshary (mieszanka ryżu, makaronu i soczewicy), Hamam Mahshi (nadziewane gołębie), Molokhiya (zupa z juty) i Hawawshi (kanapka z mięsem).
  • Świąteczne potrawy w Egipcie: W okresie świąt jak Ramadan i Id al-Adha, menu ulega zmianom, często dominują w nim potrawy mięsne.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.