Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co zjeść w Chorwacji? Potrawy, których musisz spróbować!

Bogata i zróżnicowana kuchnia chorwacka to prawdziwa gratka dla wszystkich dla tych, którzy planują podróż na Bałkany. Przed podróżą przeczytaj jednak przygotowane przez nas obszerne zestawienie, aby dowiedzieć się wszystkiego o tej aromatycznej kuchni i poznać najlepsze potrawy Chorwacji. Palce lizać!

Kuchnia Chorwacji - czarne risotto

Kuchnia Chorwacji - czarne risotto

Czarne risotto

Crni rižot to kruczoczarne risotto, które najlepiej przygotować ze świeżych owoców morza prosto z portów Morza Adriatyckiego. Potrzebny będzie oczywiście ryż do risotto, a także czosnek, cebula, pietruszka i oliwa z oliwek. Co ciekawe, wyjątkowy kolor tej potrawy pochodzi z... atramentu kałamarnicy, który odgrywa kluczową rolę w jej przygotowaniu. Sposób przygotowania tego dania jest analogiczny do włoskiego Risotto Nero.

Pamiętaj jednak, że czarne risotto mocno barwi usta i język!

Zaplanuj wakacje marzeń

w Chorwacji


Sprawdź oferty

Boškarin

Mięso długorogich wołów z Istrii to prawdziwy lokalny przysmak. Boškarin podawany jest w najlepszych restauracjach i konobach (tawernach) na wiele sposobów, w tym jako carpaccio, w pikantnym sosie z makaronem, gnocchi, salami lub stek, a także… zupa z ogona.

Buzara

Kuchnia Chorwacji - buzara

Kuchnia Chorwacji - buzara

To proste danie z małży. Gulasz w winnym bulionie z czosnkiem i bułką tartą to potrawa bardzo popularna na całym chorwackim wybrzeżu. Warto jednak wiedzieć, że buzara to nie tyle danie, co sposób gotowania lub przygotowywania owoców morza. Uważa się, że słowo buzara pochodzi od nazwy dużych garnków używanych przez śródziemnomorskich rybaków do duszenia ryb.

Ćevapčići

Kuchnia Chorwacji - ćevapčići

Kuchnia Chorwacji - ćevapčići

Ćevapčići (lub cevapi) to jedno z najbardziej rozpowszechnionych dań na Bałkanach. Jest to danie, które spopularyzowane zostało jeszcze w epoce osmańskiej, a współcześnie stało się podstawą regionalną. Potrawa ta składa się w dużej mierze się z mięsa mielonego doprawionego solą i przyprawami. Jest ono następnie formowane na kształt kebaba lub kiełbasy.

Fritule

Kuchnia Chorwacji - fritule

Kuchnia Chorwacji - fritule

Powszechnie spotykane na wybrzeżu Adriatyku, te przypominające pączki smażone ciastka różnią się w zależności od regionu - do mieszanki można dodać żółtka jaj, rodzynki, startą skórkę z cytryny lub pomarańczy, a nawet rakiję lub rum. Tradycyjnie podawane podczas świąt, są popularne i bardzo uzależniające, więc zwykle można je znaleźć przez cały rok.

Fuži i pljukanci

Fuži to domowy makaron przygotowywany poprzez pocięcie kwadratów o wymiarach 5 x 5 cm i owinięcie każdego kawałka wokół rączki drewnianej łyżki. Często podaje się go z kremowym sosem truflowym lub łagodnymi czerwonymi sosami, a także wołowiną, boškarinem, kurczakiem, kogutem lub dziczyzną. Mieszkańcy Istrii uwielbiają również żujący, ręcznie zwijany pljukanci - jest to makaron przypominający kształtem zieloną fasolkę - oraz gnocchi.

Szynka istryjska

Dobry posiłek często zaczyna się od półmiska pršut i sir (szynka i ser). Istryjski pršut wytwarzany jest ze skórowanej nogi wieprzowej, która jest solona na sucho solą morską i doprawiana naturalnymi przyprawami, takimi jak pieprz i czosnek, a czasem liście laurowe i rozmaryn. W przeciwieństwie do południowego wybrzeża Chorwacji, gdzie Dalmatyńczycy wędzą swoją szynkę, mieszkańcy Istrii suszą swoje mięso na powietrzu, z pomocą silnego północnego wiatru Bura. Szynka z Istrii dojrzewa przez co najmniej 12 miesięcy (czasami nawet do 18 miesięcy!), w zależności od warunków pogodowych. Powstały produkt ma wyjątkowy aromat i umiarkowanie słony smak, który dobrze komponuje się z serami z regionu.

Peka

Kuchnia Chorwacji - peka

Kuchnia Chorwacji - peka

To popularne w całej Chorwacji delikatne danie mięsno-warzywne nazywane jest również ispod čripnje lub ispod peke. Warto bowiem wiedzieć, że ispod peke to tak naprawdę styl gotowania, oznaczający dosłownie "gotowanie pod pokrywką". "Pokrywka", o której mowa, to żeliwny garnek do gotowania wypełniony mięsem, rybami lub warzywami, a następnie zakopany pod rozżarzonymi węglami, które otaczają danie ciepłem. Jednogarnkowy posiłek jest następnie powoli gotowany w węglach, aż składniki w środku są duszone do perfekcji. Jest to starożytny proces gotowania - uważa się, że był używany w Chorwacji już od czasów rzymskich!

Trufle

Lasy Motovun na Istrii zawierają jedne z najwyższych stężeń trufli na świecie. Chorwackie tartufi nie są tak znane jak włoskie, ale niektórzy twierdzą, że mają silniejszy aromat. Są z pewnością tańsze niż ich włoskie odpowiedniki - wielodaniowy posiłek z dużą ilością trufli kosztuje połowę tego, co we Włoszech.

Pašticada

Kuchnia Chorwacji - pašticada

Kuchnia Chorwacji - pašticada

Chorwacki gulasz z pierwszego zdarzenia. Do jego przygotowania potrzebny jest cały kawałek wołowiny, który najpierw nadziewamy ziołami, by nadać potrawie charakterystyczny, głęboki smak. Następnie warto dodać cebulę, pietruszkę, czosnek, goździki i duże ilości boczku. Wołowina jest następnie marynowana przez wiele godzin (w miarę możliwości przez całą noc) w mieszance oleju i octu. Następnym krokiem jest namoczenie wołowiny i warzyw w sosie z czerwonego wina, a następnie powolne duszenie składników. Pašticada jest następnie podawana z soczystym sosem wraz z tradycyjnym dodatkiem gnocchi.

Wina Malvazija i Teran

Charakterystycznymi odmianami będą tu z pewnością Malvazija i Teran. Malvazija to przyjemne, lekkie białe wino z nutami moreli i jabłek. Dobrze komponuje się ono z daniami z owoców morza. Teran natomiast to mocny, czerwony trunek, który najlepiej sprawdzi się w akompaniamencie dań mięsnych.

Chorwacja to prawdziwy raj dla kulinarnych smakoszy. Mamy więc nadzieję, że następne wakacje na wybrzeżu będą obfitowały w nowe smakowite doznania. Zabaw się w recenzenta kulinarnego i postaraj się spróbować wszystkich lokalnych potraw! Smacznego!

Podsumowanie

  • Crni rižot, zwane również czarnym risotto, to popularne danie przygotowywane ze świeżych owoców morza z Morza Adriatyckiego, ze specjalnym dodatkiem - atramentem kałamarnicy.
  • Boškarin to mięso długorogich wołów z Istrii, serwowane na wiele sposobów, m.in. jako carpaccio, w pikantnym sosie z makaronem, gnocchi, salami, steku, czy nawet jako zupa z ogona.
  • Buzara to proste, ale popularne danie z małży przygotowywane na chorwackim wybrzeżu. Właściwie to technika gotowania owoców morza, polegająca na duszeniu w winnym bulionie z czosnkiem i bułką tartą.
  • Ćevapčići to typowe danie bałkańskie, składające się głównie z mielonego mięsa formowanego na kształt kebaba lub kiełbasy, doprawionego solą i przyprawami.
  • Fritule to pączkopodobne ciastka, często zawierające dodatki takie jak żółtka jaj, rodzynki, startą skórkę z cytryny lub pomarańczy, a nawet rakiję lub rum. Podawane tradycyjnie podczas świąt, ale dostępne przez cały rok.
  • Fuži i pljukanci to rodzaje domowego makaronu, często podawanego z kremowym sosem truflowym lub łagodnymi czerwonymi sosami.
  • Szynka istryjska (pršut) to suszone na powietrzu mięso, które dojrzewa przez co najmniej 12 miesięcy, a nawet do 18 miesięcy, i ma wyjątkowy aromat i umiarkowanie słony smak.
  • Peka to tradycyjne danie mięsno-warzywne, gotowane pod pokrywką pod rozżarzonymi węglami - technika ta jest używana w Chorwacji od czasów rzymskich.
  • Trufle z lasów Motovun na Istrii to nieoceniony skarb chorwackiej kuchni. Chociaż mniej znane niż włoskie, niektórzy uważają, że mają intensywniejszy aromat i są tańsze.
  • Pašticada to tradycyjny chorwacki gulasz z wołowiny, który jest nadziewany ziołami, marynowany przez wiele godzin, a następnie duszony w sosie z czerwonego wina. Zazwyczaj podawany jest z gnocchi.

28.07.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.