Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 atrakcji Kairu - co warto zobaczyć?

Jeśli chodzi o historyczne zabytki, niewiele jest miast, które mogą konkurować z Kairem. Warto jednak wiedzieć, że stolica Egiptu to znacznie więcej niż tylko muzea i meczety. Pełen wigoru Kair jest najlepszym miejscem, by poczuć współczesny Egipt. Zobacz przygotowane przez nas top 10 najlepszych atrakcji Kairu i wybierz się na wakacje, które zapamiętasz na długo!

 Panorama Kairu

Żadna podróż do tego kraju nie jest kompletna bez pobytu w mieście, które Arabowie nazywają Umm al-Dunya (Matka Świata). I choć główną atrakcją, która ściąga na miejsce większość turystów, są piramidy w Gizie, samo miasto pełne jest pięknych zabytków, które zachwycą niejednego miłośnika historii. W Kairze jest tak wiele rzeczy do zrobienia, że podczas jednej wycieczki będziesz w stanie zobaczyć tylko część z nich. Aby ułatwić sobie zwiedzanie i zaplanowanie czasu, skorzystaj z naszej listy najważniejszych atrakcji Kairu!

Podziwiaj piramidy w Gizie

Słynne piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie to numer jeden wśród jednodniowych wycieczek do Kairu i najważniejszy punkt na trasie każdego miłośnika egipskiej historii. Piramida Cheopsa (zwana także Wielką Piramidą lub Piramidą Chufu) jest największą piramidą w Gizie. Jej wnętrze pełne wąskich korytarzy otwarte jest również do zwiedzania. Nieco dalej na płaskowyżu znajduje się Piramida Chefrena (znana również jako Piramida Khefre), z wewnętrznym tunelem, do którego można wejść, oraz mniejsza Piramida Mycerinusa (Piramida Menkaure).

Na straży tych świątyń stoi Sfinks o ciele lwa i twarzy faraona - jeden z kultowych zabytków starożytnego świata.

Adres: Ulica Al-Ahram, Giza

Zaplanuj wakacje marzeń

w Kairze


Sprawdź oferty

Zobacz jedną z największych kolekcji na świecie w Muzeum Egipskim

Zachwycające muzea w Kairze

Absolutnie oszałamiająca kolekcja starożytności prezentowana w Muzeum Egipskim w Kairze sprawia, że jest to jedno z najważniejszych muzeów na świecie.

Warto jednak mieć na uwadze, że w kwietniu 2020 roku Kolekcja Królewskich Mumii Muzeum Egipskiego została przeniesiona do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskich (NMEC) w celu dalszego podziału ogromnej ilości egipskich bogactw faraońskich między inne muzea w Kairze.

Adres: Midan al-Tahrir, Śródmieście

Zachwyć się meczetem Al-Azhar

Piękne meczety w Kairze

Meczet Al-Azhar jest najwspanialszym budynkiem z czasów Fatymidów w Kairze i jednym z najwcześniejszych zachowanych meczetów w mieście.

Zostaw buty przy wejściu i wejdź na centralny dziedziniec. Po prawej stronie znajduje się medresa El-Taibarsiya z mihrabem (niszą modlitewną) z 1309 roku. Z dziedzińca roztacza się najlepszy widok na pięć minaretów meczetu, które wieńczą budynek. Nieco dalej znajdziemy też główną salę modlitewną o powierzchni 3000 metrów kwadratowych (!).

Meczet Al-Azhar znajduje się w samym sercu islamskiej dzielnicy Kairu i łatwo do niego dotrzeć taksówką.

Adres: Ulica Al-Azhar, historyczna dzielnica Kairu

Poznaj koptyjską historię w Starym Kairze (Koptyjski Kair)

Meczet w Starym Kairze

Ten labirynt krętych uliczek znajduje się w obrębie murów Starego Babilonu, gdzie rzymski cesarz Trajan po raz pierwszy zbudował fortecę wzdłuż Nilu. Części rzymskich wież wciąż górują nad główną ulicą. Muzeum Koptyjskie zawiera wiele informacji na temat wczesnego okresu chrześcijaństwa w Egipcie i jest domem dla jednej z najlepiej zachowanych kolekcji sztuki koptyjskiej w Egipcie.

Znajdujący się obok Wiszący Kościół z IX wieku zawiera kilka pięknych przykładów architektury koptyjskiej.Założony w IV wieku kościół został pierwotnie zbudowany nad rzymskimi wieżami bramnymi (stąd nazwa) i został znacznie przebudowany w IX wieku. Jednak dla wielu chrześcijańskich podróżników prawdziwą atrakcją wizyty w tej dzielnicy jest kościół św. Sergiusza i Bachusa, w którym - według lokalnej legendy - Maryja Dziewica, Dzieciątko Jezus i rodzina schronili się podczas masakry niemowląt dokonanej przez króla Heroda.

W dalszej części dzielnicy znajduje się Synagoga Ben Ezry, o której mówi się, że została zbudowana w pobliżu miejsca, w którym dziecko Mojżesza zostało znalezione w trzcinach.

Adres: Sharia Mar Girgis

Zrób zakupy w Khan el-Khalili (Chan al-Chalili)

Bazar w Kairze

Khan el-Khalili to jedno z najwspanialszych doświadczeń zakupowych na świecie. Ten souq (bazar) to plątanina wąskich alejek pamietająca początki XIV wieku.

Zagracone warsztaty są jednymi z najlepszych miejsc do odwiedzenia, aby kupić tradycyjne egipskie wyroby. Znajdziesz tu wszystko - od antyków i wspaniałych metalowych abażurów po lokalnie tkane tkaniny.

Wejście do Khan el-Khalili znajduje się od ulicy Al-Azhar, niedaleko meczetu Al-Azhar.

Wejdź na dach Bab Zuweila

Ze wszystkich bram historycznej dzielnicy Kairu, Bab Zuweila jest najbardziej interesująca. Co więcej, możesz też wspiąć się na szczyt tego średniowiecznego reliktu (zbudowanego w XI wieku), aby podziwiać niesamowite widoki z dachu na całą okolicę.

Tuż obok znajduje się biało-czerwony kamienny meczet Sheikh al-Mu'ayyad, a kilka kroków dalej fascynujące stragany rzemieślnicze, gdzie sprzedawane są egipskie tkaniny używane na wesela i inne specjalne okazje.

Zobacz panoramę miasta w Cytadeli

Cytadela w Kairze

Cytadela w Kairze, położona u podnóża wzgórz Mokattam, została zbudowana przez Saladyna w 1176 roku. Nazywana jest "Alabastrowym Meczetem", prawdopodobnie przez jej biały kamień i wysokie, smukłe minarety. Jest to jeden z największych zabytków Kairu. Innym ważnym powodem, dla którego warto tu przyjechać, są widoki na miasto. Udaj się na taras Gawhara, aby podziwiać najlepszą panoramę w mieście.

Jeśli czujesz się na siłach, polecamy wybrać się na spacer do Cytadeli z Bab Zuweila, kierując się ulicą Khayyamiyya. Wędrówka powinna zająć około 30 minut.

Adres: Midan Salah-ad-Din, historyczna dzielnica Kairu

Odwiedź dzielnicę Zamalik

Luksusowa dzielnica Zamalik w Kairze

Wyspa Gezira na Nilu jest domem dla dzielnicy Zamalik (arab. Az-Zamalik) i większości artystycznych butików i luksusowych restauracji w Kairze. Będąc w okolicy wyraźnie można tu odczuć jej europejski charakter i klimat Belle Époque. Wokół znajdziemy również wiele ambasad i prestiżowych hoteli.

Zamalik to najlepsze miejsce na posiłek i spacer śladami najlepszych galerii sztuki.

Wybierz się na jednodniową wycieczkę do Al-Fayoum

Wadi Rayyan w Egipcie

Al-Fayoum znajdziemy niecałe 112 kilometrów na południe od Kairu. Jest to wspaniałe miejsce na jednodniową wycieczkę z miasta, z mnóstwem oszałamiającego naturalnego piękna i historycznych miejsc… a wszystko to w ciągu dwóch godzin jazdy samochodem lub busem.

Na miejscu znajdziemy również jezioro Qarun i Wadi Rayyan, czyli główne atrakcje dla miłośników dzikiej przyrody, z licznymi gatunkami ptaków, w tym flamingami.

Widok, którego nie można przegapić podczas pobytu w Fayoum, to wpisana na listę UNESCO pustynna dolina Wadi Al-Hittan, gdzie zobaczyć można szkielety bazylozaura i dorodonta (prehistorycznych wielorybów) sprzed 40 milionów lat!

Poznaj architekturę centrum Kairu

Architektura centrum Kairu

Jeśli chcesz poczuć atmosferę końca XIX wieku w Kairze, kiedy miasto nazywane było "Paryżem Wschodu", wybierz się na spacer po dzielnicy śródmiejskiej. Cały obszar wypełniony jest wspaniałymi, jednak rozpadającymi się budynkami Belle Époque, które w okresie swojej świetności musiały być niezwykle efektowne. Niektóre odnowione budynki znajdziemy też wokół Midan Talaat Harb.

Na zachodnim skraju Śródmieścia, przy ulicy Al-Gumhuriya, mieści się również XIX-wieczny Pałac Abdin. Dziś dawne prywatne apartamenty króla służą jako muzeum i zawierają kolekcję obrazów, gobelinów i prezentów, które zostały przekazane prezydentom Egiptu przez odwiedzających dygnitarzy.

Po centrum Kairu można z łatwością poruszać się pieszo - jeśli nie masz nic przeciwko unikaniu ruchu ulicznego podczas przechodzenia przez ulice.

Kair zaskakuje swoją przepiękną architekturą i dynamizmem, którego pozazdrościć może niejedna metropolia. Pozwól sobie zakochać się w tym pięknym mieście i odkryj wszystkie jego tajemnice. Skorzystaj też z przygotowanej przez nas listy atrakcji Kairu i wybierz się na niezapomniane wakacje!

Lokalizacje atrakcji w Kairze - mapa

Podsumowanie

  • Piramidy w Gizie: Są to najważniejsze atrakcje Kairu, konieczne do zobaczenia dla każdego miłośnika historii Egiptu. Wizyta obejmuje piramidy Cheopsa, Chefrena i Mycerinusa, a także Sfinksa.
  • Muzeum Egipskie: Dom dla jednej z największych kolekcji starożytności na świecie. Warto odwiedzić dla sztuki i historii starożytnego Egiptu.
  • Meczet Al-Azhar: Reprezentuje fatymidzką architekturę i jest jednym z najstarszych zachowanych meczetów w Kairze.
  • Stary Kair (Koptyjski Kair): Zawiera wiele zabytków, w tym Muzeum Koptyjskie, Wiszący Kościół, kościół św. Sergiusza i Bachusa, oraz Synagogę Ben Ezry.
  • Khan el-Khalili (Chan al-Chalili): To zabytkowy bazar oferujący tradycyjne egipskie wyroby.
  • Bab Zuweila: Jest to brama, na której dachu można podziwiać panoramę starego Kairu.
  • Cytadela: Zbudowana przez Saladyna, oferuje zapierające dech widoki na Kair.
  • Dzielnica Zamalik: Wyspa Gezira na Nilu pełna jest artystycznych butików i luksusowych restauracji.
  • Al-Fayoum: Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Kairu, z mnóstwem oszałamiającego naturalnego piękna i historycznych miejsc.
  • Centrum Kairu: To miejsce pełne jest zabytkowych budynków z okresu Belle Époque i oferuje możliwość poznania architektury XIX-wiecznego Kairu.

25.05.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.