Wakacje w Polsce

Bogata i burzliwa historia Polski zaowocowała w niezliczone ilości zabytków – wiele z nich zostało wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W całym kraju można podziwiać liczne zamki, twierdze i obiekty sakralne. Na uwagę zasługuje również zróżnicowany świat natury. Z dominującą w Polsce bujną zielenią kontrastuje leżąca na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej Pustynia Błędowska. W całej Europie obszar ten to niewątpliwie fenomen, ponieważ panujący na kontynencie klimat nie sprzyja takim cudom natury.

Najlepsze kierunki w Polsce

Sudety
  • ciche miejsce Ano
  • restauracja Ano
  • turystyka Ano
  • bez plaży Ano
  • odpowiedni dla dzieci Ano
  • podróżowanie samochodem Ano
Dolny Śląsk
  • miejsce zatłoczone Ano
  • restauracja Ano
  • turystyka Ano
  • bez plaży Ano
  • nadaje się dla grup Ano
  • podróżowanie samochodem Ano
Pomorze
  • miejsce zatłoczone Ano
  • bary Ano
  • pomniki Ano
  • plaża piaskowa Ano
  • odpowiedni dla dzieci Ano
  • plażowanie Ano
Warszawa
  • miejsce zatłoczone Ano
  • zakupy Ano
  • pomniki Ano
  • bez plaży Ano
  • nadaje się dla grup Ano
  • podróżowanie samochodem Ano

Najlepiej ocenione hotele w Polsce

Green Mountain

Polska, Sudety, Karpacz

Ocena 4,9 / 5

od 1 284 za osobę

Alcest

Polska, Morze Bałtyckie, Rewal

Ocena 4,7 / 5

od 485 za osobę

Apis

Apis

Ocena: 4/5

Polska, Kraków, Kraków

Ocena 4,7 / 5

od 179 za osobę

Marine By Zdrojowa

Polska, Morze Bałtyckie, Kołobrzeg

Ocena 4,7 / 5

od 299 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

Wieliczka to wyjątkowa kopalnia soli, która jako jedyna na świecie może pochwalić się tym, że eksploatacja trwa nieprzerwanie od średniowiecza do dziś. Wydobycie zostało wstrzymane dopiero w 2007 roku, gdy stwierdzono, że kopalnia jest zbyt kosztowna w eksploatacji. W czasie jej istnienia pod ziemią powstało aż 300 km tuneli w dziewięciu poziomach na głębokości od 64 do 327 metrów. Wielką atrakcją tych tuneli są wszechobecne posągi, sale i monumentalne kaplice - wszystkie wykute bezpośrednio we wszechobecnej soli. Nic więc dziwnego, że Kopalnia Soli w Wieliczce uzyskała w 1978 roku status światowego dziedzictwa UNESCO.

Architektura Budynki historyczne Atrakcje przyrodnicze
Brama Floriańska

Brama Floriańska

Brama Floriańska od zawsze była najważniejszą częścią murów miejskich. To przez nią wracali królowie ze zwycięskich bitew, a także przechodziły orszaki koronacyjne i pogrzebowe. Brama o wysokości 34,5 metra była jedną z siedmiu wież obronnych, które stanowiły część murów miejskich. Dokładny rok jej budowy nie jest znany, wiadomo jednak, że stała tu już w połowie XIV wieku. Dzisiejszy wygląd baszty pochodzi z XVII wieku, co widać zwłaszcza na fasadzie i barokowym dachu. Co niewiarygodne, w pierwszej połowie XX wieku przez wieżę przejeżdżał tramwaj wąskotorowy, który musiał za każdym razem składać pantograf, aby przejechać przez bramę.

Architektura Budynki historyczne Miasta / Place / Ulice
Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Wzgórze, na którym znajduje się dzisiejszy zamek królewski, ma bogatą historię. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że ludzie żyli tu już sto tysięcy lat temu i od tego czasu to wapienne wzgórze jest stale zamieszkiwane. Zamek stał tu już w IX wieku, kiedy to służył jako siedziba księcia, a kilka przedromańskich budynków dobudowano na przełomie X i XI wieku. Dzisiejszy zamek pochodzi z XIV wieku, kiedy to istniejące budynki zostały całkowicie przebudowane. Jednak po pożarze w XVII wieku i późniejszym przeniesieniu dworu królewskiego do Warszawy, zamek powoli ale skutecznie zaczął niszczeć. Dawną świetność przywrócono mu dopiero na początku XX wieku, kiedy to zaczęto go remontować. Do zamku powróciły także cenne dzieła sztuki oraz przedmioty, które w przeszłości zostały skradzione. 

Architektura Zamki / pałace Miasta / Place / Ulice
Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny został założony w XIII wieku, kiedy Kraków otrzymał status miasta. Rynek został zbudowany w tak wspaniałym stylu, że dziś jest to największy średniowieczny plac w całej Europie. Kościół Mariacki, pomnik polskiego pisarza Adama Mickiewicza, kilka wspaniałych pałaców i Rynek Sukiennicki, którego historia sięga początków samego placu. Dziś znajduje się tu wiele restauracji, kawiarni, sklepów i muzeów, a także wszechobecne dorożki, które czekają na romantyczne przejażdżki ulicami urokliwego Krakowa.

Architektura Budynki historyczne Miasta / Place / Ulice

Polska - gdzie na wakacje last minute?

Pod względem turystycznym wyjątkowo atrakcyjne jest Pomorze. Warto się tu wybrać na wczasy, aby wypocząć na zadbanych, piaszczystych plażach. Osobom, dla których spacer brzegiem morza w poszukiwaniu bursztynów to za mało, polecany jest Półwysep Helski, na którym panują wymarzone warunki do uprawiania sportów wodnych. Na uwagę zasługuje także Wybrzeże Słowińskie, na którym można podziwiać ruchome wydmy. Ozdobą tego regionu są także jeziora Gardno i Łebsko, warto więc zarezerwować tu tani hotel.

Położone w północno-wschodniej Polsce Mazury również cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów. Trudno się temu dziwić, gdyż tamtejszy krajobraz obfituje w niezliczone jeziora, rozległe lasy i łąki. Mazurska sceneria przyciąga surferów i wędkarzy oraz pasjonatów żeglarstwa i kajakarstwa. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą powinni koniecznie wybrać się do Puszczy Piskiej. Na terenie puszczy znajduje się również Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. W trakcie wycieczki można zobaczyć z bliska takie zwierzęta jak: wilk, ryś, cietrzew czy puchacz. W najbogatszej pod względem przyrodniczym części Puszczy Pilskiej utworzono Mazurski Park Krajobrazowy.

Do popularnych mazurskich kurortów należą: Giżycko, Ruciane Nida i Mikołajki.

Polska - atrakcje dla dużych i małych

Zwolennicy pieszych wędrówek po górach mają w Polsce w czym wybierać. Tatry, Beskidy, Bieszczady, Pieniny, Góry Świętokrzyskie czy Karkonosze – każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zapierające dech w piersiach widoki przyciągają osoby w każdym wieku. Alternatywą dla górskich szlaków jest Jura Krakowsko – Częstochowska, w której są doskonałe warunki do wspinaczki skałkowej.

Polska jest także wspaniałym miejscem do spędzenia wakacji z dziećmi. Wartym zobaczenia jest Szlak Piastowski, który nie tylko jest pretekstem do nauki historii, ale i okazją do podziwiania pięknych polskich krajobrazów. To tutaj znajdują się słynne jeziora: Gopło i Lednica. Atrakcyjnym miejscem na rodzinny wypoczynek jest również miejscowość Kurozwęki. Miejsce to słynie z największej w Polsce hodowli bizonów i kukurydzianego labiryntu. Można tutaj zwiedzić także ruiny zamku Krzyżtopór i zrelaksować się nad jeziorem Chańcza.

Turystów z całego świata do Polski przyciągają również wyróżniające się wielowiekową tradycją miasta. Kraków, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław urzekają licznymi zabytkami i unikalną architekturą. Warto również wybrać się na wycieczkę do mniejszych miejscowości i wsi, które również są świadectwem wyjątkowej polskiej kultury.

Jakie wycieczki fakultatywne organizowane są po Polsce?

Od Bałtyku aż po Tatry i od zachodu na wschód – Polska w całej swojej szerokości i długości jest w stanie wiele zaoferować turystom o każdej porze roku. Pomimo kapryśnej pogody zawsze jest co robić. Wiele biur lokalnych organizuje wycieczki fakultatywne. Z jakich warto skorzystać? Należą do nich:

  • Wycieczki po największych, zabytkowych miastach w Polsce – turyści mogą wybierać spośród propozycji odwiedzenia Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Trójmiasta czy Torunia i innych pięknych miejsc.
  • Wycieczki krajobrazowe – trasa takich wypraw może obejmować dzikie ostoje Podlasia, piękne trasy widokowe w Tatrach czy Beskidach lub w Bieszczadach albo jeziora mazurskie i Pomorze.
  • Wycieczki edukacyjne – w Polsce nie brakuje ciekawych miejsc związanych z nauką i historią kraju, jak Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie można wybrać się na całodzienną wycieczkę. Są ogrody zoologiczne, jak ten we Wrocławiu czy w Łodzi i Poznaniu.

To tylko wybrane z licznych propozycji ciekawych wycieczek po Polsce, które pozwalają na poznanie kraju, naszych rodzimych tradycji i miejsc, które są interesujące pod względem zarówno turystycznym, jak i historycznym.

Hotele w Polsce

W górach czy nad morzem? Wakacje w Polsce można spędzać zarówno aktywnie na szlakach turystyki pieszej i rowerowej, w dużych miastach, jak Warszawa czy Wrocław i Kraków, jak i rozkoszując się sielską atmosferą polskiej wsi. We wszystkich tych lokalizacjach można znaleźć znakomite hotele w Polsce. To między innymi trzygwiazdkowy obiekt Geovita w Dźwirzynie nad Morzem Bałtyckim oferujący gościom kryte baseny. Kolejną propozycję stanowi trzygwiazdkowy Vestina Wellness & SPA tuż przy plaży w Międzyzdrojach czy luksusowy pięciogwiazdkowy hotel nad morzem w Kołobrzegu – Marine by Zdrojowa. Miłośnicy gór mogą przebierać w ofertach last minute Polska i na ostatnią chwilę rezerwować obiekty np. w Zakopanem, jak U Kośle, czy miejsca noclegowe w Ośrodku Wczasowym GROŃ-PLACÓWKA w Białce Tatrzańskiej.

Wakacje z dziećmi w Polsce

Obecność pociech nie jest przeszkodą w korzystaniu z uroków wyjazdów po kraju. Można zarezerwować np. noclegi w hotelu nad samym morzem, co ułatwi plażowanie i jednocześnie sprawi, że dzieci będą mogły przy pięknej pogodzie bawić się w piasku, a rodzice wypoczywać na leżakach nad morzem. Warto wybierać obiekty przyjazne rodzinom z pociechami, które zapewniają brodziki, place czy sale zabaw, a nawet aquaparki. Największy ich wybór dostępny jest w ofercie na lato 2024 w Polsce, ale urlop trzeba wówczas planować z dużym wyprzedzeniem.

Wczasy w Polsce - oferta cenowa

Czy wypoczynek na wakacjach w Polsce jest drogi? Ile trzeba wydać na weekend w górach, nad morzem czy w większych miastach? Za nocleg w trzygwiazdkowym hotelu w Poznaniu, bez wyżywienia, w środku wakacji należy zapłacić od 80 zł od osoby. Natomiast w Ciechocinku pobyt ze śniadaniem na jedną noc w połowie października pociąga za sobą koszt około 90 zł. Są nawet oferty all inclusive w Polsce – za 3 dni w hotelu czterogwiazdkowym z opcją pełnego wyżywienia, gdzie w cenie są już napoje, trzeba zapłacić od 400 zł, a pobyt będzie realizowany w hotelu w Ustroniu Morskim w grudniu.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Polska – hotele z najlepszymi opiniami

Ondřej R.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 10.12. - 12.12.2023 Oceniono: Grudzień 2023

Green Mountain Polska, Sudety

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Olga V.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 24.11. - 26.11.2023 Oceniono: Listopad 2023

Apis Ocena: 4/5 Polska, Kraków

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Polska – Hotele z opiniami

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Polski

Poradnik turystyczny - Polska

Na terenie kraju warto podziwiać wielowiekowe zabytki i poznawać lokalne tradycje. Można o nim wiele więcej dowiedzieć się z naszego przewodnika po Polsce online. Co jeszcze warto wiedzieć?

Loty do Polski

Kraj obsługiwany jest przez kilka dużych portów. To przede wszystkim lotnisko w Warszawie – Okęcie lub Modlin, w Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy w Gdańsku.

Jaki transport wybrać w Polsce?

Można korzystać z transportu kolejowego i autobusowego. W większych miastach funkcjonuje komunikacja miejska zapewniana przez autobusy, trolejbusy czy tramwaje. W Warszawie jest z kolei metro. Wygodnie można podróżować taksówkami czy z wykorzystaniem aplikacji do zamawiania transportu kołowego – Bolt, Free Now albo Uber.

Co oferuje lokalna kuchnia w Polsce?

Jakie są wizytówkowe dania w polskich restauracjach – w różnych miastach czy w hotelach? Przede wszystkim to pierogi – z mięsem, z kapustą i grzybami, ale i na słodko. Skusić się warto na bigos z kapusty kiszonej, tradycyjnego schabowego czy spróbować kotletów mielonych oraz przepysznych i jednocześnie sycących zup, jak żurek z kiełbasą czy rosół.

Pogoda w Polsce

Pogoda w Polsce jest niezwykle zmienna i nieprzewidywalna, co jest efektem starć różnych mas powietrza. Szacunkowo jednak najlepszy okres na spędzenie urlopu w kraju przypada między majem a wrześniem. Kapryśną pogodę rekompensują liczne atrakcje, które z powodzeniem mogą konkurować z leniwym dniem spędzonym na nadmorskiej plaży.

Najlepszy miesiąc na wakacje

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon
  1. Styczeń
  2. Luty
  3. Marzec
  4. Kwiecień
  5. Maj
  6. Czerwiec
  7. Lipiec
  8. Sierpień
  9. Wrzesień
  10. Październik
  11. Listopad
  12. Grudzień

Sudety

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon
  • Styczeń Sty -3 °C

  • Luty Lut -3 °C

  • Marzec Mar -2 °C

  • Kwiecień Kwi 2 °C

  • Maj Maj 7 °C

  • Czerwiec Cze 10 °C

  • Lipiec Lip 12 °C

  • Sierpień Sie 12 °C

  • Wrzesień Wrz 8 °C

  • Październik Paź 5 °C

  • Listopad Lis °C

  • Grudzień Gru -2 °C

Dolny Śląsk

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon
  • Styczeń Sty 3 °C

  • Luty Lut 5 °C

  • Marzec Mar 9 °C

  • Kwiecień Kwi 14 °C

  • Maj Maj 20 °C

  • Czerwiec Cze 23 °C

  • Lipiec Lip 25 °C

  • Sierpień Sie 25 °C

  • Wrzesień Wrz 19 °C

  • Październik Paź 14 °C

  • Listopad Lis 7 °C

  • Grudzień Gru 3 °C

Pomorze

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon
  • Styczeń Sty 3 °C woda 4 °C

  • Luty Lut 3 °C woda 4 °C

  • Marzec Mar 6 °C woda 3 °C

  • Kwiecień Kwi 10 °C woda 5 °C

  • Maj Maj 16 °C woda 9 °C

  • Czerwiec Cze 20 °C woda 13 °C

  • Lipiec Lip 22 °C woda 17 °C

  • Sierpień Sie 22 °C woda 19 °C

  • Wrzesień Wrz 19 °C woda 16 °C

  • Październik Paź 13 °C woda 13 °C

  • Listopad Lis 7 °C woda 9 °C

  • Grudzień Gru 4 °C woda 6 °C

Przydatne informacje