Sri Lanka - Przewodnik

Sri Lanka położona jest na południowy- wschód od Półwyspu Indyjskiego na Oceanie Indyjskim. Od zachodu oblewana jest wodami Zatoki Arabskiej, a od wchodu wodami Zatoki Bengalskiej. Ta wyspa, na której sezon trwa cały rok obejmuje także <strong>Wyspę Cejlon</strong> oraz jej przybrzeżne malutkie wysepki. Niegdyś Sri Lanka była połączona z Indiami. Dziś jest górzystym terenem na północy z najwyższym szczytem <strong>Pidurutalagala</strong>. W części wschodniej i północnej dominują niziny urozmaicone niskimi wzniesieniami porośniętymi tropikalną roślinnością.

Pogoda na Sri Lance

Dzisiaj, 2.10 28°C
Sri Lanka położona jest na południowy- wschód od Półwyspu Indyjskiego na Oceanie Indyjskim. Od zachodu oblewana jest wodami Zatoki Arabskiej, a od wchodu wodami Zatoki Bengalskiej. Ta wyspa, na której sezon trwa cały rok obejmuje także Wyspę Cejlon oraz jej przybrzeżne malutkie wysepki. Niegdyś Sri Lanka była połączona z Indiami. Dziś jest górzystym terenem na północy z najwyższym szczytem Pidurutalagala. W części wschodniej i północnej dominują niziny urozmaicone niskimi wzniesieniami porośniętymi tropikalną roślinnością. Sri Lanka jest połączeniem tradycji Dalekiego Wschodu i nowoczesności. Bogactwem wyspy są cenne złoża kamieni szlachetnych, takich jak np. szmaragdy, szafiry, rubiny i ametysty. Wiele uroku dodają liczne wodospady ukryte wśród bujnej zieleni dżungli. Tropikalna Sri Lanka przyciąga na wakacje egzotyczną, bujną roślinnością, wielobarwnością świata roślinnego i zwierzęcego oraz palmami kokosowymi, drzewami bananowymi i malowniczymi, piaszczystymi plażami, a także unoszącymi się aromatami przypraw.
Atrakcją dla przybywających tu na wakacje turystów są cenne zabytki kultury Dalekiego Wschodu oraz bogata kultura i tradycja tworzona przez większość etniczną wyspy - Syngalezów. Dla tych, którzy wybiorą się na wakacje na Sri Lankę, oprócz pełnych tajemnic gór atrakcją będą z pewnością skalne malowidła, pałace, ogrody, świątynie oraz klasztory, które są dowodem starożytnej cywilizacji.

Główne miasta Sri Lanki to stolica Kolombo, Kalutara ze wspaniałą świątynią Buddy Gangatilaka Vihara, Beruwela, Bentota z niepowtarzalną restauracją pływającą po rzece i serwującą wspaniałe dania z ryb i owoców morza oraz Kandy. Kandy położone w centrum wyspy ma duże znaczenie dla turystyki. Kandy jest także centrum życia religijnego. W jednej ze świątyń znajduje się ząb Buddy, który stał się pewnego rodzaju relikwią dla wyznawców buddyzmu. Tu odnajdziemy także najbarwniejszy targ Sri Lanki. Będąc na wakacjach na Sri Lance można zażywać kąpieli słonecznych na wielu atrakcyjnych otoczonych palmami piaszczystych plażach, wzdłuż których ciągną się przepiękne i mieniące się kolorami rafy koralowe.
Dobrym pomysłem na poznanie odmienności egzotycznej jest połączenie wakacji na Sri Lance z wycieczką na Malediwy, na których można odpocząć na najpiękniejszych plażach świata.

Zobacz również:

Sri Lanka na skróty