Kultura Sri Lanki

Ludność Sri Lanki nie jest bardzo zróżnicowana. Większością są <strong>Syngalezi</strong>. Są to potomkowie ludów z południowych Indii, którzy wymieszali się z mieszkańcami Indii północnych. Stanowią oni 74% ludności kraju. Praktycznie pierwotne plemiona <strong>Weddów</strong> już nie istnieją.

Pogoda na Sri Lance

Dzisiaj, 25.4 32°C
Ludność Sri Lanki nie jest bardzo zróżnicowana. Większością są Syngalezi. Są to potomkowie ludów z południowych Indii, którzy wymieszali się z mieszkańcami Indii północnych. Stanowią oni 74% ludności kraju. Praktycznie pierwotne plemiona Weddów już nie istnieją. Drugą grupą o znacznym udziale są Tamilowie (18%). Przybyli na wyspę pod koniec XI wieku. Pozostałą część mieszkańców wyspy stanowią Muzułmanie oraz inni przedstawiciele krajów azjatyckich, a także Europejczycy. Religią skupiającą najwięcej wyznawców w państwie jest buddyzm. Są to głównie Syngalezowie i z którymi religia dotarła na wyspę. Założycielem kościoła był książę Gautama Siddhartha, który pewnego dnia dostał olśnienia i przez prowadzone pustelnicze życie stał się wzorem do naśladowania dla wielu ludzi. Został on uznany za Buddę.

Religia ta jest przeciwieństwem hinduizmu. Znosi podział ludzi na kasty. Mnisi mieszkają w swoich odosobnionych klasztorach, gdzie poświęcają czas na medytacje. Charakterystycznym elementem jest kwiat lotosu, gdyż w tej pozycji siedział Siddhartha kiedy dostał olśnienia.

Tamilowie wyznają hinduizm. Na wyspie są też wyznawcy islamu oraz chrześcijaństwa.

Świętym miejscem na Sri Lance jest Szczyt Adama, położony 72 km od stolicy Kolombo, na wysokości 2234 m n.p.m. Jest to święta góra dla wszystkich mieszkańców wyspy, niezależnie od wyznawanej religii. Przyczyną jest tajemnicze zagłębienie na wierzchołku, kształtem przypominające ślad olbrzymiej ludzkiej stopy o długości 1,6 m.

Według buddystów jest to odcisk pozostawiony przez Buddę. Hinduiści przypisują go Siwie, muzułmanie - Adamowi, który stał w tym miejscu przez 1000 lat na jednej nodze, co miało być dla niego karą po wypędzeniu z raju. Katolicy natomiast uważają, że jest to ślad świętego Tomasza, który nauczał w tych regionach. Mimo różnych teorii wyznawcy licznie przybywają do tego miejsca.

Sri Lanka na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY