Gospodarka Sri Lanki

Sri Lanka należy do krajów <strong>słabo rozwiniętych gospodarczo</strong>. Dochód narodowy na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 640 USD rocznie.

Pogoda na Sri Lance

Dzisiaj, 26.4 31°C
Sri Lanka należy do krajów słabo rozwiniętych gospodarczo. Dochód narodowy na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 640 USD rocznie. Dominującym działem gospodarki jest rolnictwo, w którym zatrudnionych jest około 40% mieszkańców wyspy. Dostarcza ono 25% dochodu narodowego. Uprawa głównie odbywa się na plantacjach. Powstały one już w czasach kolonizacji brytyjskiej.

Grunty orne stanowią około 30% powierzchni kraju. Roślinami uprawianymi są: ryż, palma kokosowa, kauczukowce, owoce tropikalne, herbatę, a także rośliny bulwiaste, warzywa, orzeszki ziemne, przyprawy, trzcinę cukrową oraz kakaowiec.

Herbata jako roślina uprawna na wyspie została wprowadzona jeszcze przez Brytyjczyków w 1880 roku. Występują tu dwa gatunki krzewów herbacianych. Pierwszy uprawiany jest na średnich wysokościach 600- 1300 m n.p.m., drugi to odmiana górska najlepiej udająca się na wysokościach powyżej 1300 m n.p.m. Roczna produkcja herbaty w kraju sięga 250- 300 tysięcy ton.

Do zwierząt hodowanych w Sri Lance zaliczyć można bydło rogate, głównie zebu (około 1,5 mln sztuk), bawoły (800 tys.), kozy (600 tys.), a także owce i świnie. Ważną dziedziną gospodarki, ze względu, iż jest to kraj wyspiarski, jest rybołówstwo. Śródlądowe dostarcza rocznie około 20 tysięcy ton, natomiast przybrzeżne morskie 200 tys. ton. Przemysł wydobywczy ogranicza się do eksploatacji kamieni szlachetnych, ilmenitu, soli oraz grafitu, którego Sri Lanka jest największym producentem na świecie. Również przemysł przetwórczy nie jest zbyt dobrze rozwinięty. Zakłady spożywcze i włókiennicze skupiają się głównie w okolicy Kolombo. Na stosunkowo dobrym poziomie znajduje się przemysł petrochemiczny, chemiczny i mineralny.

Większość energii pochodzi z elektrowni wodnej zbudowanej przy zaporze na rzece Mahaweli Ganga.

Sri Lanka na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY