Geografia Sri Lanki

Sri Lanka polozona jest na wyspie <strong>Cejlon</strong> oraz wielu malutkich wysepkach u jej wybrzezy, na Oceanie Indyjskim na poludniowy wschód od Pólwyspu Indyjskiego. Dawniej wyspa byla polaczona z Indiami, z wraz z którymi byla czescia prakontynentu <strong>Gondwany</strong>.

Pogoda na Sri Lance

Dzisiaj, 4.4 36°C
Sri Lanka polozona jest na wyspie Cejlon oraz wielu malutkich wysepkach u jej wybrzezy, na Oceanie Indyjskim na poludniowy wschód od Pólwyspu Indyjskiego. Dawniej wyspa byla polaczona z Indiami, z wraz z którymi byla czescia prakontynentu Gondwany. Srodkowa czesc zajmuje Plaskowyz Centralny. Wznosi sie on na wysokosc 1500 m n.p.m. Najwyzszy szczyt wyspy to Pidurutalagala wznoszaca sie na wysokosc 2524 m n.p.m. Drugim co do wielkosci góra Sri Lanki jest Szczyt Adama (2243 m n.p.m.). Obydwa wzniesienia znajduja sie w poludniowej czesci plaskowyzu. Przedluza sie on w kierunku poludniowo- zachodnim.

Czesc wschodnia wyspy to nisko polozone i lekko pofalowane równiny, które urozmaicone sa niewielkimi wzniesieniami. Obszary nizinne znajduja sie na pólnocy wyspy. Wybrzeza sa piaszczyste, wzdluz których ciagna sie rafy koralowe i laguny.

Klimat wyspy nalezy do typu podrównikowego wilgotnego. W strefie wybrzezy temperatura srednio osiaga wartosci od 22 - 23°C, natomiast w górach zima morze nawet spasc do 7°C.

Opady deszczu równiez sa zróznicowane w zaleznosci od regionu wyspy. Centrum i czesc wschodnia Cejlonu znajduje sie pod wplywem cyrkulacji monsunowej. Dlatego tez opady dochodza tam nawet do 1000 mm rocznie. Jednak na poludniowo -zachodnich wybrzezach, gdzie teren jest znacznie wyzej polozony, sa one znacznie wyzsze i siegaja 3700 mm, a jeszcze wieksze opady wystepuja na obszarze górskim w centrum kraju (5000 mm).

Uklad rzek na wyspie ma charakter promienisty. Oznacza to, iz ich zródla znajduja sie w centralnej czesci Sri Lanki w górach i splywaja ku wybrzezom. W wielu miejscach w ich górnym biegu wystepuja wodospady i bystrza. Natomiast ujscia rzek sa najczesciej bagniste.

Najwieksza rzeka Cejlonu jest Mahaveli o dlugosci 930 km. Na niektórych rzekach wybudowano zapory, dzieki czemu powstaly zbiorniki retencyjne, które wykorzystywane sa do celów irygacyjnych.
Citrus Hikkaduwa

Citrus Hikkaduwa

Cena za 1 osobę:
3 361 zł
Osobliwoscia Sri Lanki jest róznorodnosc lasów, dzieki czemu mozna je zaliczyc do przyrodniczych atrakcji tego kraju.
Pandanus Beach Resort and Spa (ex Emerald Bay)

Pandanus Beach Resort and Spa (ex Emerald Bay)

Cena za 1 osobę:
3 653 zł
W pólnocnej i wschodniej czesci wyspy dominuja wiecznie zielone lasy. Na obszarze sawanny sa to zwane lokalnie potame, a na nizinach lasy talowe. Przy ujsciach rzek wystepuja równiez lasy namorzynowe.

Na tych terenach zyje wiele róznych gatunków zwierzat, np. slonie, lamparty niedzwiedzie, wargacze czy makaki, a takze wiele gadów i plazów.

Okazje Last Minute: Sri Lanka

7 dni 01.06 - 08.06 Inne terminy Kraków HB - Dwa posiłki TUI Dobry wybór

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Położenie tuż przy piaszczystej plaży
  • Przestronne i gustownie urządzone pokoje
  • Zadbany, rozłożysty ogród z palmami
  • Relaksacyjne zabiegi w ayurveda SPA
3 678 zł/os.
cena za 2 os.: 7 356 zł
7 dni 01.10 - 08.10 Inne terminy Kraków BB - Śniadania TUI
3 686 zł/os.
cena za 2 os.: 7 372 zł
7 dni 08.06 - 15.06 Inne terminy Kraków BB - Śniadania TUI
3 693 zł/os.
cena za 2 os.: 7 386 zł

Sri Lanka na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY