Historia Sri Lanki

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli <strong>Weddowie</strong>, żyjący tu w latach od 300 roku p.n.e. do 600 roku n.e. Wtedy to zostali oni podbici przez <strong>Syngalezów</strong>, którzy przybyli na wyspę z terenów północnych Indii. Prawdopodobnie należą do grupy <strong>Ariów</strong>, gdyż ich język pochodzi z rodziny języków indoaryjskich.

Pogoda na Sri Lance

Dzisiaj, 19.4 31°C
Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Weddowie, żyjący tu w latach od 300 roku p.n.e. do 600 roku n.e. Wtedy to zostali oni podbici przez Syngalezów, którzy przybyli na wyspę z terenów północnych Indii. Prawdopodobnie należą do grupy Ariów, gdyż ich język pochodzi z rodziny języków indoaryjskich. Osiedlili się głównie na suchych terenach we wschodniej i centralnej części wyspy. Założyli tutaj królestwo ze stolicą w Anuradhapurze. Stworzyli wielką cywilizację korzystającą ze skomplikowanych systemów nawadniających. Ich religią był buddyzm.

Wiele razy odpierali najazdy Tamilów, Malajów i Muzułmanów. Jednak najazd na przełomie XI i XII wieku hinduskich Tamilów z południowych Indii zmusił Syngalezów do osiedlenia się bardziej na południe, gdzie w górzystym wnętrzu wyspy wokół miasta Kandy założyli nowe królestwo. Do dziś stoją tam świątynie buddyjskie, których pochodzenie datuje się na wiek XI. Na początku XVI wieku zachodnie wybrzeże zostało zajęte przez Portugalczyków, którzy z kolei w 1658 roku zostali wyparci przez Holendrów. Założyli oni fort w okręgu centralnym, który do dziś zachował nazwę Fort.

Dopiero w 1796 r. wyspę opanowali Brytyjczycy, włączając ją przy tym do Imperium Brytyjskiego. W tym czasie tylko rejon Kandy pozostał niezależnym królestwem, aż do roku 1815.

Początkowo kolonizatorzy założyli w rejonie górskim plantacje kawy. Jednak po zniszczeniach przez chorobę, zastąpiła ją herbata. Na wybrzeżu natomiast powstały plantacje kauczukowców i palm kokosowych. Do pracy zostali ściągnięci z Indii Tamilowie.

Po II wojnie światowej na wyspie Cejlon, jak nazwana została przez Brytyjczyków, nasiliły się powstania przeciw kolonizatorom. Doprowadziły one w końcu w 1948 r. do uzyskania niepodległości. Od 1972 r. kraj przyjął nazwę Socjalistycznej Republiki Sri Lanki, która później zmieniła się na Demokratyczno-Socjalistyczną Republikę Sri Lanki.

Lata 1983 - 84 to okres wojny domowej pomiędzy Syngalezami, którzy stanowili większość, a Tamilami, chcącymi utworzyć w północno- wschodniej części wyspy niezależne państwo Ilam. W 2009 roku Tamilskie Tygrysy ogłosiły złożenie broni.

Sri Lanka na skróty