Kuba - Przewodnik

<p>Jedną z największych i najbardziej znanych wysp na Morzu Karaibskim jest <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/kuba/" target="_blank"><strong>Kuba</strong></a>. Osoby, które na nią trafiają, podkreślają, że ma ona wszystko, czego życzyłby sobie turysta: piękne, białe plaże ocienione palmami kokosowymi, ciepłe morze z rafami koralowymi, luksusowe hotele, ale i zabytki, które stanowią świadectwo czasów kolonialnych. <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/kuba/hawana/hawana/" target="_blank">W Hawanie</a>, stolicy Kuby, można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu jakieś 40-50 lat temu. Z czego słynie Kuba?

Pogoda na Kubie

Dzisiaj, 21.4 30°C

Jedną z największych i najbardziej znanych wysp na Morzu Karaibskim jest Kuba. Osoby, które na nią trafiają, podkreślają, że ma ona wszystko, czego życzyłby sobie turysta: piękne, białe plaże ocienione palmami kokosowymi, ciepłe morze z rafami koralowymi, luksusowe hotele, ale i zabytki, które stanowią świadectwo czasów kolonialnych. W Hawanie, stolicy Kuby, można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu jakieś 40-50 lat temu. Z czego słynie Kuba?

Położenie wyspy
Kuba znajduje się na terenie Ameryki Środkowej, na Morzu Karaibskim, na południe od najdalej wysuniętego stanu Floryda w USA i na wschód od półwyspu Jukatan w Meksyku. Jest jedną z karaibskich wysp. Liczy ponad 110 km2 powierzchni. Centralna jej część jest bardziej górzysta, a na zboczach wzgórz uprawia się kawę i trzcinę cukrową. Linia brzegowa Kuby ma ponad 3700 km. Niedaleko Kuby znajduje się Jamajka i Bahamy. W tej okolicy ponoć znajduje się słynny Trójkąt Bermudzki.

Kuba obejmuje zresztą nie tylko jedną wyspę, ale też niemal 1,5 tys. przybrzeżnych wysepek, które tworzą całe archipelagi, jak Jardines del Rey (w tłumaczeniu Królewskie Ogrody), czy Sabana-Camagüey. W pierwszym ze wspominanych archipelagów znajduje się rajska wysepka Cayo Santa Maria. Na południe od zachodniego krańca wyspy Kuba, w zatoce Batabano, leży wyspa Isla de la Juventud, która również znajduje się w granicach administracyjnych tego kraju.

Zatrzymana w czasie Hawana
Stolicą kraju jest Hawana. Stanowi ona centrum bogatej kultury całej Kuby. Warto zobaczyć przynajmniej słynną, najstarszą część miasta - La Habana Vieja. Właściwie Hawana ma dwa oblicza - nowoczesne i te dawne, jakby zawieszone w czasie. W starej części Hawany warto zobaczyć utworzony w 1559 roku Plaza Vieja, czyli Stary Plac. To trzeci najstarszy plac tego miasta. Niegdyś organizowano tu fiesty, walki byków i procesje. Z czasem przekształcono go na targ miejski, a dziś to jedna z atrakcji turystycznych Hawany.

Przy hawańskiej starówce, w sąsiedztwie Plaza de Armas - Placu Broni, znajduje się pierwsza twierdza Hawany wybudowana w 1558 roku - Castillo de la Real Fuerza. Obok zaś stoi świątynia El Templete wybudowana na miejscu założenia Hawany przez Krzysztofa Kolumba w 1519 roku. Niedaleko od Placu Broni mieści się Plaza de San Francisco de Asís czyli Placu św. Franciszka z Asyżu, przy którym podziwiać można bazylikę pod wezwaniem św. Franciszka. Kościół i klasztor wybudowano tu pod koniec XVI wieku. Słynnym hawańskim placem jest Plaza de la Catedral czyli Plac Katedralny. Dominuje przy nim barokowa Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Reprezentatywna ulica Hawany, Paseo de Marti, biegnie od Parku Centralnego. Stoi przy niej Kapitol, wzorowany na waszyngtońskim budynku. Naprzeciwko Kapitolu można zobaczyć jeden z symboli stolicy - stare, stylowe samochody sprzed rewolucji, które cały czas są użytkowane. Zresztą cała Hawana jest pełna takich antyków.
Wejścia do miejskiego portu strzeże Fort Morro, twierdza wybudowana w 1589 roku przez Hiszpanów. Po lewej stronie od klifu, obok portu, stoi z kolei twierdza La Cabana. Co oprócz Hawany?
Prócz stolicy Kuby turyści przybywający na wyspę chętnie odwiedzają miasto Trinidad, znajdujące się w środkowej części kraju, w głębi lądu. Miasto  jest w całości architektoniczną perełką kolonialną. Zachowało swój tradycyjny charakter. W jego krajobrazie zachwycają kolorowe domy. W pobliżu Trinidadu znajduje się Dolina Cukrowa, gdzie uprawiana jest trzcina cukrowa. Nadal stoją tu wystawne rezydencje dawnych plantatorów.

Na wyspie znajduje się niemal 65 obszarów ochrony przyrody, a dwa parki narodowe zostały wpisane na listę UNESCO. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Cienfuegos, z doskonale zachowanym historycznym centrum. Warto zobaczyć Pinar del Rio - prowincję, gdzie uprawia się tytoń, wraz z fabrykami, w których produkowane są najlepsze na świecie kubańskie cygara. Tajemnicze krajobrazy i jaskinie znajdziemy z kolei w dolinie Vinales. Z kolei w Sierra Escambray lub Topes de Collantes zachwycą nas wodospady. Poza tym Kuba słynie z wielu przepięknych plaż. Największa znajduje się w Varadero, które określane jest mianem „miasta-plaży”. Nic dziwnego, bowiem plaża ciągnie się w Varadero na długości niemal 20 km.

Zobacz również:


Opinie o miastach na Kubie

4,4
Varadero Przemek
Miasto typowo turystyczne, niemajace za duzo wspólnego z "prawdziwą" Kubą. Można porównać do typowego miasteczka turystycznego, storzonego dla turystów. Knajpki, sklepiki i w sumie tyle.

Kuba na skróty