Gospodarka Kuby

Kuba jako kraj socjalistyczny prowadzi <strong>gospodarkę centralnie planowaną</strong>. Wstrzymanie pomocy z ZSRR w 1991 r., rozpad państw socjalistycznych i utrzymanie przez Stany Zjednoczone embarga handlowego pogłębiły istniejący na Kubie <strong>kryzys gospodarczy</strong>, Zadłużenie zagraniczne Kuby szacuje się blisko na 7 mld dolarów USA i około 25 mld rubli transferowych.

Pogoda na Kubie

Dzisiaj, 10.5 33°C
Kuba jako kraj socjalistyczny prowadzi gospodarkę centralnie planowaną. Wstrzymanie pomocy z ZSRR w 1991 r., rozpad państw socjalistycznych i utrzymanie przez Stany Zjednoczone embarga handlowego pogłębiły istniejący na Kubie kryzys gospodarczy, Zadłużenie zagraniczne Kuby szacuje się blisko na 7 mld dolarów USA i około 25 mld rubli transferowych. Na wielkich plantacjach w prowincjach Habana, Montanzas, Villa Clara, Camagüey, Holguin czy Guantánamo uprawia się przede wszystkim trzcinę cukrową. Kraj jednak stracił swą dawną czołową pozycję. Na trudności gospodarcze nałożyły się problemy narosłe z długoletniej monokultury trzciny cukrowej. Do głównych upraw należą poza tym: tytoń, owoce cytrusowe, kakao, ryż i kawa. Ogromnego rozwoju dokonano w rybołówstwie morskim szelfowym i dalekomorskim. Do najważniejszych portów rybackich zalicza się Hawanę, Cienfuegos, Matanzas, Santiago de Cuba. Ważną rolę w gospodarce odgrywa górnictwo. Kuba jest światowym potentatem w produkcji niklu. Największe kopalnie rudy niklu znajdują się w Nicaro i Moa w prowincji Holguin.

Najważniejszą gałęzią przemysłu przetwórczego jest przemysł cukrowniczy, także tytoniowy, chemiczny, cementowy oraz stoczniowy. Znaczącą część dochodu od połowy lat 90. zaczęła przynosić turystyka.

Opinie o miastach na Kubie

4,9
Varadero Anna
Niewielka miejscowość turystyczna. około 6 tysięcy mieszkańców. Polecam miejscowy targ przy przecznicy 15;) Bar The Beatles i wieczorne tańce w lokalnych barach przy kubańskich rytmach.

Kuba na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY