Ottawa - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe</strong>:

Pogoda w Ottawie

Dzisiaj, 25.4 9°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 1,2mln
Numer kierunkowy telefonu: 001/613
Ambasada RP: 443 Daly Avenue, Ottawa,Ontario K1N 6H3
tel. (613) 789-0468, 789 3376/7.
Ważniejsze numery telefonu:
Policja:911
Pierwsza pomoc: 911
Czas lokalny: Warszawa 12.00; Ottawa: 6.00

Komunikacja miejska:

Autobusy: Ottawę obsługują dwa systemy autobusowe: OCTranspo na południu i STO w części północnej. Obie kompanie łączą się wzdłuż Rideau i Wellington St. oraz na placu d'Accueil po drugiej stronie rzeki w Hull. Autobusy kursują od 6.00 do 24.00. Bilety można nabyć w “Corner Stores" lub u kierowców i są one ważna przez godzinę na cały system.

Adres informacji turystycznej: Capital Infocentre, 90 Wellington St

Historia

Pierwszymi mieszkańcami tych terenów były plemiona Indian Algonquian, polujące na tych terenach od tysięcy lat. Pierwszym Europejczykiem przybyłym na te tereny w 1613 roku był Samuel de Champlain.

Ottawa River była ważnym szlakiem wodnym, którym przewożono futra przeznaczone na sprzedaż do Europy. Pierwsza osada, która została założona w miejscu dzisiejszego miasta przypominała raczej pole namiotowe pełne poszukiwaczy przygód, eksplorerów oraz Jezuickich misjonarzy .

Stałe zabudowaniastanęły dopiero w 1800 roku po północnej stronie rzeki. W tym też okresie do osady przybył hilemon Wright, który był prekursorem przemysłu drzewnego. Początkowo drzewa były tylko ścinane i spławiane rzeką do Toronto, ale wkrótce miasto wzbudziło zainteresowanie potentatów handlu drewnem, którzy latach 30 XIX wieku zaczęli zakładać tu liczne tartaki. Rozwijający się przemysł zaczął ściągać do Bytown - tak wówczas nazywało się miasto - robotników, przede wszystkim imigrantów z Irlandii, Szkocji i Francji. Nie były to spokojne czasy, alkohol lał się strumieniami, a wśród robotników często wybuchały burdy na tle narodowościowym.

Sytuacja zmieniła się w roku 1855 , kiedy miasto zdecydowało ubiegać się o tytuł stolicy Prowincji Kanadyjskiej. Ponieważ nazwa Bytown źle się kojarzyła zamieniono ją na Ottawę. Argumentami przemawiającymi za Ottawą było centralne położenie pomiędzy nizinną i górską Kanadą oraz dobrze prosperujący przemysł drzewny. Choć nikt nie wierzył by mogło to stać się prawdą, w roku 1857, na mocy decyzji Królowej Wiktorii Ottawa stała się stolicą.

Dzisiejszy wygląd miasto zyskało w latach 40 XX w dzięki urbaniście paryskiemu Jacques Greber. Za jego sprawą w Ottawie powstały liczne zadbane parki, szerokie aleje, wielopasmowe ulice.

Główne atrakcje

Stolica Kanady nadal ma atmosferę małego miasteczka. Jest podzielona przez Rideau Canal na Wyższe i Niższe Miasto (Upper Town, Lower Town). W zachodniej części Wyższego Miasta, na stromych wybrzeżach Ottawa River, znajduje się neogotycki zespół budynków Parlamentu (Parliament Buildings).

W Dolnym Mieście najbardziej interesujący jest bulwar Sussex Driver, który przebiega wśród neoklasycystycznych budynków użyteczności publicznej, a następnie zakręca wzdłuż rzeki mijając szklane budynki Galerii Narodowej (National Gallery) i kilka innych mniejszych muzeów.

Po drugiej stronie Ottawa River położone jest Hull, zamieszkałe w większości przez francuskojęzyczną ludność. Region Outaouais połączony jest z Ottawą pięcioma mostami i obecnie jest częścią miasta, podczas gdy Hull wciąż jest bardzo dumne ze swojej niezależności i francuskiego dziedzictwa.

Pięciokilometrowy Confederation Boulevard prowadzący z Niższego Miasta do Hull pozwala podziwiać główne atrakcje osadnictwa francuskiego i anglosaskiego.
W dzisiejszych latach atmosferę Ottawy wzbogacają środowiska imigrantów - Włochów, Libańczyków, Chińczyków, zakładających swoje restauracje i świętujące podczas festiwali narodowych.

Muzea i galerie

Galeria Narodowa (National Gallery), cały blok pomiędzy Nepean Poin i Sussex Drive - wznosi się w budynku zaprojektowanym przez Moshe Safdie. Kolekcja zawiera ponad 25,000 dzieł sztuki z całego świata. W Galerii wystawiane są także ekspozycje czasowe światowej klasy.

Muzeum Domu Billingsów (Billings Estate Museum), 2100 Cabot Street, tel. (613) 247-4944 - w najstarszym budynku w Ottawie, dawnym domu rodziny Billingsów znajduje się muzeum historyczne.

Muzeum Walut, (Currency Museum), 245 Sparks - wystawy koncentrują się na walutach używanych w Kanadzie, tych dawniejszych - paciorkach, muszelkach, poprzez karty do gry, bobrowe skórki, aż do dzisiejszych banknotów.

Muzeum Pionierów, (Le Musée des Pionniers), rue de Saint-André-Avellin - kolekcja mebli, akcesoriów i utensyliów kuchennych, książki, fotografie, z czasów pionierów osadnictwa w Kanadzie.

Galeria Sztuk Pięknych (Art Mode Gallery), 531 Sussex Drive, tel. (613)241-1511 - wystawy malarstwa współczesnego,

Zakupy

Główne centrum handlowe usytuowane jest w okolicy Bay St. Mieszczą się tu setki rozmaitych sklepów, kilka sal kinowych, restauracje i biura.

Równolegle do Wellington Street biegnie Street Mall, centrum handlowe skupiające wiele renomowanych sklepów oraz małe butiki zachęcające ciekawymi kolekcjami mało znanych projektantów.

Od 1840 roku Byward Market był targiem, gdzie okoliczni farmerzy sprzedawali płody rolne. Dziś w ciekawych butikach sprzedawane są tu ubrania, wyroby rękodzielnicze, obrazy, liczne “pamiątki z Kanady" a także owoce i warzywa.

Duża liczba różnego rodzaju sklepików, znajduje się przy Queen i College Street oraz w St-Lawrence Market i Kensington Market w Niższym Mieście.

Gdzie zjeść

Chez Jean Pierre, 210 Somerset St West, tel. 235-9711 - bardzo dobra francuska restauracja, wieczorami jest tu bardzo dużo gości, lepiej zamówić stolik wcześniej.

Courtyard, 21 George St, tel. 241-1516 - latem posiada bardzo przyjemny taras na dziedzińcu wyłożonym brykiem, przy niedzielnym “brunch'u" przygrywa na żywo orkiestra z repertuarem klasycznym.

Mama Teresa, 300 Somerset St West, tel. 236-3023 - kuchnia włoska, ale z makaronem domowej roboty, świeżym parmezanem, świeżymi oliwkami i prawdziwą włoską kawą. Bardzo popularne miejsc, więc lepiej zarezerwować stolik.

Ben Ben, 697 Somerset - restauracja znajduje się w Chinatown, oferuje potrawy kuchni kantońskiej, w tym wiele potraw wegetariańskich.

Good Morning Wietnam, 323 Richer St. - bardzo ożywione miejsce, z prostym ale ciekawym wystrojem, i wybornym jedzeniem kuchni wietnamskiej (tylko dla niepalących).

Haveli, Market Mall, George Street.- elegancka restauracja Hinduska; wystrój z drewna i bambusa; oferuje szwedzki stół, dobre dania wegetariańskie..

Rozrywka

Wiele barów i pubów jest zatłoczonych w weekendy, ale podczas tygodnia panuje w nich wręcz zadziwiający spokój. W każdym z nich można zamówić jakąś przekąskę. Dawniej życie nocne skupiało się po drugiej stronie rzeki - w Hull, ale obecnie bary znajdują się po obu stronach.

Zwykle bary zamykane są o 2.00 w nocy, jedynie w klubach nocnych i dyskotekach można pobawić się dłużej. Wśród barów najbardziej znany jest Chateau Lafayette, 42 York St., chyba tak stary jak sama Ottawa. Bardzo modny ostatnio jest On Tap, 160 Rideau St. Ottawa's - jego zalety to tanie piwo, duży ekran ze sportowym kanałem TV. W Brytyjskim stylu zachowany jest Royal Oak, 779 Bank St, oferujący przeróżne gatunki piwa lanego i butelkowanego.

Szczególnie w weekendy w wielu miejscach można posłuchać muzyki na żywo. Najbardziej popularny klub jazzowy to Jazzline Natomiast rock'n'roll grany jest zwykle w weekendy w Molly McGuire's, 130 George St. Także w Barrymore's Music Hall, 323 Bank St można posłuchać lokalnych zespołów, a od czasu do czasu trafia się występ jakiejś gwiazdy.

Wśród klubów nocnych bardziej popularne to Atomic, 137 Bressener St., Le Bistro, 115 Promenade de Portage, Hull. W The Cave, 63 Bank St. Ambient dyskoteki w poniedziałki, a popularne noce Retro - lata 80 we wtorki i czwartki. Studencki ścisk panuje w Stoney's, 62 York St. - jest to dyskoteka na wolnym powietrzu.

Naprawdę imponujące pokazy laserowe można zobaczyć w Zap, 75 Promenade de Portage, Hull, a przy okazji potańczyć przy naprawdę dobrej muzyce.

Kanada na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY