Montreal - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe</strong>:

Pogoda w Montrealu

Dzisiaj, 24.2 -9°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 2,9 mln
Konsulat generalny RP: 1500 avenue des Pins ouest, Montreal, Quebec H3G 1B4 tel. (514) 9379-481/2
Numer kierunkowy telefonu: 001/514
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 911
Pierwsza pomoc: 911
Czas lokalny: Warszawa:12.00; Montreal: 6.00

Komunikacja miejska:

Metro: Sociéte de transport de la Communauté urbaine de Montréal (STCUM) obejmuje całe miasto i łączy się z liniami autobusowymi i kolejowymi obsługującymi okolice Montrealu. Pasażerowie mogą przesiadać się z autobusu do metra bez dodatkowej opłaty (na początku podróży należy wykupić kartę). Metro i autobusy kursują w godz. 6.00- 1.00.

Pociąg: podmiejska linia kolejowa łączy Montreal z przedmieściami.

Autobus: Sieć autobusowa należy do tego samego przedsiębiorstwa komunikacyjnego co metro. Obydwa środki transportu uzupełniają się nawzajem. Przystanki rozmieszczone są niemal przy każdej przecznicy, trzeba uważać tylko, bo wiele z nich jest tylko na życzenie.

Adres informacji turystycznej: Centre Infotouriste (Tourisme Québeck), 1001 rue du Square-Dorchester

Historia

Montreal i jego przedmieścia leżą na największej z wysp na Rzece Św. Wawrzyńca.

W 1642 r. francuscy misjonarze założyli tu, w miejsce indiańskiej osady Hochelaga, osiedle Ville Marie de Montreal, które stało się ważnym ośrodkiem handlu futrami i zaopatrzenia traperów. Lokalizacja w centrum szlaku wodnego zadecydowała o tym, że w ciągu kilku lat od założenia, Montreal stał się najbogatszym ośrodkiem w Kanadzie.

W 1760 r. miasto zostało podbite przez wojska angielskie, a następnie na mocy pokoju paryskiegow 1763 r. wraz z Nową Francją odstąpione Anglii.

Po zjednoczeniu Górnej (Ontario) i Dolnej (Québec) Kanady w 1840 r. Montreal uznano za pierwszą stolicę nowego państwa. Już wówczas miasto było głównym śródlądowym portem Kanady. Swoją pozycję centrum handlu i transportu umocniło w 1873 r. wraz z powstaniem kompanii kolejowej Canadian Pacific Railway Company. Kiedy w 1885 roku Kanadę przecięła linia kolejowa łącząca wschodnie i zachodnie wybrzeże, Montreal stał się głównym ośrodkiem kanadyjskiego przemysłu.

W następnym pięćdziesięcioleciu przewodził rozwojowi kraju będąc największą i najbogatszą metropolią Kanady. Obecnie zamożność Kanady rozkłada się równomiernie, Ontario prześcignęło Québec w rozwoju gospodarczym, jednakże w Montrealu nadal obserwuje się najwyższy poziom życia.

Główne atrakcje

Najstarszą część miasta stanowi rejon Vieux Montrealoraz Vieux Port nad Rzeką Św. Wawrzyńca. Zachowało się tu wiele budynków z XVII i XIX w., które zostały odrestaurowane i udostępnione dla turystów. Na miasto można spojrzeć z Quai Victoria - po stronie zachodniej przy brukowanych ulicach stoją domy zbudowane z szarego kamienia, w tle widoczne są drapacze chmur oraz wzgórze Mont Rogal z Kościołem Oratoire St-Joseph; po wschodniej stronie natomiast rozciąga się widok na wyspy Ile-Notre-Dame z gigantyczną kolejką górską w La Ronde.

Największą atrakcję turystyczną Montrealu stanowią Port i rue de la Commune - miejsca gdzie narodziło się miasto.

Do ważnych zabytków miasta należy budowla Pointe-á-Cailličre Musče d''Archeologie et d''Histoire de Montreal w pobliżu Place Royal, na którą składają się fragmenty umocnień obronnych z XVII w. oraz kolumny wzniesione wokół ruin pierwszego katolickiego cmentarza w Montrealu. Na wschód od Place Jacques Carter, naprzeciw ratusza miejskiego Hôtel de Ville znajduje się wybudowany w 1705 r. kamienny budynek Château Ramezay, niegdyś siedziba gubernatora, obecnie muzeum sztuki. Nieopodal znajduje się Marchč Bonsecours zwieńczona srebrną kopułą budowla, w której w 1849 r. mieściła się siedziba kanadyjskiego parlamentu, ratusz do roku 1863, a w okresie późniejszym targ warzywny. Od roku 1992 budynek pełni funkcję publiczną jako centrum informacji kulturalnej.

Na Place d''Arme, jednym z dwóch głównych placów Vieux Montrčal, znajduje się bazylika Notre-Dame oraz Vieux Sčminaire de St-Sulpice - jedna z najstarszych budowli w mieście. Przez ponad 300 lat mieszkali tu zakonnicy sulpicjanie sprawujący pieczę nad życiem religijnym i przestrzeganiem prawa w Montrealu.
Miejscem wypoczynku mieszkańców Montrealu jest Parc Mont Rogal, w którego centrum wybudowany jest pałac Grand Chalet - z jego tarasu roztacza się panoramiczny widok na miasto, Rzekę Św. Wawrzyńca i Góry Zielone. W zachodniej części parku leży jezioro Lac-aux-Castors.

Inną wielką oazą zieleni w Montrealu jest Jardin Botanique de Montreal z Pawilonem Japońskiej Ceremonii Herbaty oraz Ogrodem Przyjaźni Dream Lake. Ważnym elementem krajobrazu parku jest również stadion olimpijski Stade Olimpique wybudowany w związku z Igrzyskami Olimpijskimi w 1976 r.

Muzea i galerie

Muzeum Sztuki Współczesnej (Musče d''art Contemporain de Montrčal), Muzeum sztuki współczesnej znajdujące się przy 185 rue Ste-Catherine West, tel. 847 6226.

Montrealskie Muzeum Sztuk Pięknych (Musče des beaux-arts de Montrčal), 1379-1380 rue Sherbrooke West,

Muzeum Archeologiczne (Pointe-ŕ-Cailličre Musče d''Archčologie) w muzeum można obejrzeć ekspozycję na temat historii miasta, 350 Place Royale, tel. 872-9150.

Muzeum Dziedzictwa Montrealu (Hčritage Montrčal), 1181 rue de la Montagne, tel. 875-2985 - posiada ciekawe zbiory z okresu kolonizacji Kanady i powstawania Montrealu.

Zakupy

Największa koncentracja sklepów w Vieux Montreal znajduje się w Marchč Bonsecours, 350 rue St-Paul East, ale również wiele małych sklepów różnego rodzaju mieści się przy rue St-Paule.

Canadian Guild of Crafts - Dubec, 2025 rue Peel, jest organizacją skupiającą galerie sztuki Amerykańskiej i Eskimoskiej. Inne galerie sztuki można znaleźć przy rue Sherbrooke.

W Śródmieściu zakupy najlepiej jest robić przy rue Ste-Catherine pomiędzy ue St-Urbain i rue Guy.
Boulevard St-Laurent jest natomiast dobrym miejscem na zakupy wyrobów “etnicznych".

Miasto posiada dwa największe publiczne supermarkety- Marchč Atwater, blisko Lachine Canal, 138 avenue Atwater oraz Marchč Jean-Talon na północy w dzielnicy włoskiej przy 7075 avenue Casgrain.

Gdzie zjeść

Les Halles, 1450 rue Crescent, tel. 844-2328 - restauracja proponująca kuchnię francuską, posiada wystrój francuskiej prowincji.

Bocca d''Orro, 1448 rue St-Mathieu, tel. 933-8414, restauracja specjalizująca się w kuchni włoskiej.

Katsura, 2170 ave, de la Montagne, tel. 849-1172, kuchnia japońska.

Kilo, 5206 bd. St- Laurent, tel. 277-5039 - jeżeli nie jesteś na diecie, zajrzyj do tej cukierni by rozkoszować sie ciastami, deserami, kremami i lodami.

Buona Notce, bd. St-Laurent, tel., 848-0644 - wystroju bardziej amerykańskim niż kanadyjskim można zjeść najlepsze rizzotto w mieście.

Chez Delmo, 211 rue Notre Dame, tel. 849-4061 - serwuje ryby i owoce morza przygotowywane na wszystkie sposoby.

Rozrywka

Miasto oferuje jedne z najlepszych nocnych klubów i kabaretów jakich nie znajdzie się w żadnym innym mieście Kanady. Wiele barów, restauracji, klubów czy kawiarni jazzowych skupia się przy rue St-Denis, a także na bulwarze St-Laurent - Shed Cafč pod numerem 3515, Bar St-Laurent pod numerem 3874 czy Blizzarts (nr 3956a) i Laika(nr 4040).

Za najlepsze kluby nocne w mieście uznane zostały dwa: Sona, 1439 rue de Bleury oraz Stereo 858 rue Ste-Catherine East wśród barów natomiast wymienić należy Sir Winston Churchill''s Pub, przy rue Crescent 1459 czy Sky Pub, 1474 przy rue Ste-Catherine East.
Można również udać się do kasyna Casino de Montreal (tel. 392 2746) znajdującego się na Ile-Notre-Dame. W przerwach w grze można się tu posilić w restauracji, odwiedzić bary czy zobaczyć kabaret.

Przez dwa pierwsze tygodnie lipca na Place des Artes i sąsiednich ulicach odbywa się Montrčal Jazz Festiwal, który ożywia całe miasto. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia ma miejsce festiwal śmiechu Festival Juste Pour Rire - ten największy festiwal humoru na świecie toczy się kilka przecznic od Place des Artes.

Dla osób uprawiających sport miasto oferuje liczne kluby golfowe (np. Meadowbrook Golf Club, 8370 rue Côte-St-Luc West, tel. 488 4875), baseny czy korty tenisowe (Le Centrre de Tenis, w Parc Jarry, 285 rue Faillon West w pobliżu Metro de Castelau.)

Kanada na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY